Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 8 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gayrimenkulün satışının tapu üzerinden yapılabildiği bilinen bir gerçektir. Peki, tapu satışı için gerekli belgeler nelerdir? Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin kusursuz olarak sürdürülüp kısa süre içinde sonuçlandırılabilmesi için bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.

Satış işlemi tapuda gerçekleştirilirken gerekli olan evrak, alıcı ve satıcı açısından değişmekle birlikte gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılan tapu işlemlerinin de değiştiği bilinmelidir. Hangi işlem olursa olsun tapu satışı için gerekli belgeler eksiksiz olmalıdır.

Tapu satışı için gerekli belgeler arasında satıcı konumunda olanların tapunun aslını ya da fotokopisini, bir adet fotoğrafını, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanını, belediyeden alınacak borcu yoktur yazısını, tapu işlemlerinin emlakçı tarafından yapılacaksa emlakçı adına vekaletnameyi hazır bulundurması gereklidir. Alıcı ise iki adet fotoğraf, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanın aslı ve bir adet fotokopisi ile emlakçının tapu işlemlerini yapması durumunda emlakçı adına vekaletname vermelidir.

Türk vatandaşlığından çıkmış olan gerçek kişiler için tapu satışı için gerekli belgeler arasında, Türk vatandaşlığından çıkma belgesinin yanı sıra, vatandaşı olduğu ülkenin verdiği resmi kimlik belgesinin ibraz edilmesi zorunludur. Resmi belgenin haricinde olan memur kimliği, sigorta kimliği, sürücü belgesi geçerli olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca sunduğu belgede olmasa bile tapu işlemlerinin tamamında gerçek kişiler, T.C. Kimlik Numarası’nı, tüzel kişiler ise vergi kimlik numarasını ibraz etmelidir. Aksi takdirde işlemleri geçerli olmamaktadır. Tapu işlemlerinin yasal temsilci ile yapılması durumunda tapu satışı için gerekli belgeler arasında alıcı ya da satıcının vekili için vekaleti, eğer bu kişi vasi ise vasi kararı istenmektedir. Ayrıca tapu işlemlerinde son 6 ay içinde çekilmiş olması şartıyla satıcıdan 1 adet, alıcıdan ise 2 adet 6X4 cm ebadında fotoğraf verilmelidir. Fotoğraflar orijinal baskı olmalıdır. Renkli fotokopiler kabul edilmemektedir.

Tüzel kişiler için tapu satışı için gerekli belgeler arasında, tüzel kişiliğin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olması durumunda Ticaret Sicil Memurluğu tarafından düzenlenmiş, gayrimenkule ait olan satış işlemlerinde yetkilinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açık olarak ifade edildiği bir yetki belgesi, ilgili sanayi ve ticaret odası tarafından onaylanarak alınması gereklidir. Bu yetki belgesinin işlemin yapıldığı yıla ait olması gereklidir. Bunların yanı sıra şirketin vergi levhasının aslı ve sureti, son yönetim kurulu seçiminin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi’nin bir örneği, şirketin yetkilisinin imza sirküleri, şirketin adına satış yapan kişi vekil ise düzenlenen vekaletin aslı, gayrimenkulün ilgili belediyeden alınan vergi borcunun bulunmadığına dair yazının da sunulması şarttır. Ayrıca belediye rayiç bedeli belgesinin de sunulması istenmektedir.

Tapu satışı için gerekli belgeler arasında yer alan belediye rayiç bedeli belgesi için alıcı ya da satının tapunun fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurması yeterli olmaktadır. Bu belge tapuya alım-satımın yapıldığı gün verilmelidir.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

Tema Tasarım | Osgaka.com