Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

truck

Gayrimenkulün satışının tapu üzerinden yapılabildiği bilinen bir gerçektir. Peki, tapu satışı için gerekli belgeler nelerdir? Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin kusursuz olarak sürdürülüp kısa süre içinde sonuçlandırılabilmesi için bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.

Gayrimenkulün satışının tapu üzerinden yapılabildiği bilinen bir gerçektir. Peki, tapu satışı için gerekli belgeler nelerdir? Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin kusursuz olarak sürdürülüp kısa süre içinde sonuçlandırılabilmesi için bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.

Satış işlemi tapuda gerçekleştirilirken gerekli olan evrak, alıcı ve satıcı açısından değişmekle birlikte gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılan tapu işlemlerinin de değiştiği bilinmelidir. Hangi işlem olursa olsun tapu satışı için gerekli belgeler eksiksiz olmalıdır.

Tapu satışı için gerekli belgeler arasında satıcı konumunda olanların tapunun aslını ya da fotokopisini, bir adet fotoğrafını, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanını, belediyeden alınacak borcu yoktur yazısını, tapu işlemlerinin emlakçı tarafından yapılacaksa emlakçı adına vekaletnameyi hazır bulundurması gereklidir. Alıcı ise iki adet fotoğraf, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanın aslı ve bir adet fotokopisi ile emlakçının tapu işlemlerini yapması durumunda emlakçı adına vekaletname vermelidir.

Türk vatandaşlığından çıkmış olan gerçek kişiler için tapu satışı için gerekli belgeler arasında, Türk vatandaşlığından çıkma belgesinin yanı sıra, vatandaşı olduğu ülkenin verdiği resmi kimlik belgesinin ibraz edilmesi zorunludur. Resmi belgenin haricinde olan memur kimliği, sigorta kimliği, sürücü belgesi geçerli olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca sunduğu belgede olmasa bile tapu işlemlerinin tamamında gerçek kişiler, T.C. Kimlik Numarası’nı, tüzel kişiler ise vergi kimlik numarasını ibraz etmelidir. Aksi takdirde işlemleri geçerli olmamaktadır. Tapu işlemlerinin yasal temsilci ile yapılması durumunda tapu satışı için gerekli belgeler arasında alıcı ya da satıcının vekili için vekaleti, eğer bu kişi vasi ise vasi kararı istenmektedir. Ayrıca tapu işlemlerinde son 6 ay içinde çekilmiş olması şartıyla satıcıdan 1 adet, alıcıdan ise 2 adet 6X4 cm ebadında fotoğraf verilmelidir. Fotoğraflar orijinal baskı olmalıdır. Renkli fotokopiler kabul edilmemektedir.

Tüzel kişiler için tapu satışı için gerekli belgeler arasında, tüzel kişiliğin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olması durumunda Ticaret Sicil Memurluğu tarafından düzenlenmiş, gayrimenkule ait olan satış işlemlerinde yetkilinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açık olarak ifade edildiği bir yetki belgesi, ilgili sanayi ve ticaret odası tarafından onaylanarak alınması gereklidir. Bu yetki belgesinin işlemin yapıldığı yıla ait olması gereklidir. Bunların yanı sıra şirketin vergi levhasının aslı ve sureti, son yönetim kurulu seçiminin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi’nin bir örneği, şirketin yetkilisinin imza sirküleri, şirketin adına satış yapan kişi vekil ise düzenlenen vekaletin aslı, gayrimenkulün ilgili belediyeden alınan vergi borcunun bulunmadığına dair yazının da sunulması şarttır. Ayrıca belediye rayiç bedeli belgesinin de sunulması istenmektedir.

Tapu satışı için gerekli belgeler arasında yer alan belediye rayiç bedeli belgesi için alıcı ya da satının tapunun fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye başvurması yeterli olmaktadır. Bu belge tapuya alım-satımın yapıldığı gün verilmelidir.

"Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?" Yorumlar

"Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…