Tapu Nedir?

truck

Tapu senedinde adı geçen kişi söz konusu gayrimenkulden yararlanabilir, satabilir, kiraya verebilir ya da bağış yapabilir. Tapu bilgilerinize e-devlet sitemini kullanarak ulaşabilirsiniz ve adınıza kayıtlı olan arsalar ve tarlaları görebilirsiniz.

Tapu, gayrimenkulün sahibini gösteren resmi bir belgedir.

Tapu senedinde adı geçen kişi söz konusu gayrimenkulden yararlanabilir, satabilir, kiraya verebilir ya da bağış yapabilir.

Tapu Çeşitleri Nelerdir? 

Tapu belgesi gayrimenkulün cinsine göre değişmekte olup tapu çeşitleri; arsa ve ya tarla tapusu, bina tapusu, kat irtifakı tapusu, kat mülkiyeti tapusu ve devre mülk tapusudur. 

Arsa ve ya tarla tapusu; niteliği arsa ve ya tarla olan gayrimenkullere Tapu Müdürlüğü tarafından verilen tapu çeşididir. Tarla tapusu niteliğinde olan mülkün üzerine herhangi bir yapı inşa edilemezken arsa tapusu niteliğinde olan mülkün üzerine yapı ve bina inşa edilebilmektedir.

Cins değişikliği ile tarla tapusu arsa tapusuna çevriltilebilir. Cins değişikliği için Tapu Müdürlüğü' ne gerekli belgelerle birlikte başvurulması gerekmektedir. Tapu Müdürlüğünden istenilen belgeler; 

- Söz konusu tarlanın tapu senedi,

- Söz konusu tarlanın maliki ve ya temsilcisinin nüfus cüzdanı,

- Temsilci olması halinde temsiline ilişkin resmi evrak, 

- Tarlanın yapısızken yapılı hale gelmesinin istendiği durumda; gayrimenkulün cins değişikliği işlemi için yapı kullanma izin belgesi ve ya işlemin yapılmasında sakınca olmadığına dair Belediye ve ya Valilik' ten alınması gereken yazı.

- Söz konusu tarlanın sahibinin ve ya varsa hissedarlarının birer adet vesikalık fotoğrafı.

Bina tapusu; hangi daire sahibi olduğunuzu belirten sizin adınıza düzenlenmiş resmi belgedir. Arsa tapulu bina da hangi daire de söz hakkınız resmi olarak belli değilken bina tapusunda daire bilgileriniz açıkça yazmaktadır.

Kat irtifakı tapusu; inşaatın yapılmayı planlanması ve ya yapılmakta olması halinde arsa üzerinde sizin almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusudur. Tapu dairesinden verilen kat irtifakı tapusu, ortada daire olmadığı halde yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numaraları belediye tarafından belirlenir. 

Kat mülkiyeti tapusu; arsa üzerine yapılan inşaatta proje aslına uygun olarak yapılmalıdır ki tapu alınabilsin. Proje ye uygun yapılan yapılar için oturum izni alınması gerekmektedir.  Müteahhit tarfından alınan iskanın ardından her daire sahibi kendi dairesi için kat mülkiyet tapusu alır. Kat mülkiyeti tapusu almak için kat maliklerin dilekçe ve gerekli diğer belgeler ile Tapu Müdürlüğü' ne başvurması gerekmektedir.

Kat mülkiyet tapusu almak için gerekli belgeler; 

- Belediyeden alınan iskan belgesi, 

- Binanın ön, arka ve yan cephelerini gösteren belediye tarafından tasdiklenmiş fotoğraf;

- Her dairenin arsa payını, kat, daire, iş bürosu gibi cinsini ve bunların kapı numarasını ve varsa eklentisini gösteren binanın maliki ve ya bütün paydaşları tarafından imzalanmış noterden tasdikli liste;

- Dairelerin kullanılış tarzı, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre  hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran malik ve ya malikler tarafından imzalanmış bir yönetim planı gerekmektedir. 

Devremülk tapusu; yılın belli zamanlarında mesken olarak kullanılan müşterek mülkiyet payına bağlı olarak yararlanmak üzere devlet güvencesi ile alınınan tapu çeşididir.  Devremülkün ödemeleri bittikten sonra üyeler ayrı ayrı gerekli evrakları tamamlayarak  İşletme Yönetimi tarafından yetki verilen kişilere noter aracılığı ile vekalet verir. Yetki verilen kişi tapu işlemlerini başlatır. Tapu masrafı devremülk üyesine aittir.

Devremülk tapusu için gerekli olan evraklar; 

- Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

- 2 adet vesikalık fotoğraf, 

- Noterden alınan vekâletnamenin aslı,

- Tapu masrafının hesaba yattığını gösteren dekont belgesi dir. 

Tapu bilgilerinize e-devlet sitemini kullanarak ulaşabilirsiniz ve adınıza kayıtlı olan arsalar ve tarlaları görebilirsiniz.  

Tapu ile ilgili şikayet, danışma, istek ve talepler için 444 82 78 Alo Tapu Hattı' nı arayabilirsiniz. 

"Tapu Nedir?" Yorumlar

"Tapu Nedir?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Nedir?

2017 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2017 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Nedir?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Nedir?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2017

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2017

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Nedir?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…