Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

truck

Beğendiğiniz ve satın almak konusunda net karara vardığınız bir evi satın almak için tapu müdürlüğünde mülkiyetin tapusunun satış işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Söz konusu tapu devri işleminin gerçekleşebilmesi için satış bedeli üzerinden binde 20 oranında bir tapu harcı tahsil edilmektedir. Konunun detayları haberimizde…

Ev arayışınızın sonuna gelerek bir ev buldunuz ve bu evi beğendiniz. Sıra satın alma işlemine geliyor. Bir mülkiyetin satış işlemi tapu dairesinde mülkün tapusunun devredilmesi sureti ile gerçekleşir. Söz konusu evi satın almak için karar verdiğiniz zaman tapu dairesine gitmeden önce edinmeniz gereken bir takım evrakları temin etmelisiniz. Evrakları hazırladıktan sonra tapu dairesindeki tapu devir işleminin çok uzun sürmemesi için tapu müdürlüğünden randevu almanızda fayda vardır.

HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYIN..

Randevu alıp gerekli evraklar ile birlikte tapu dairesine gitmeniz halinde gerçekleştirilecek olan tapu devir işlemi sırasında tapu harcı olarak tabir ettiğimiz diğer bir adı ile tapu masraflarının yatırılması gerekmektedir. Bu tapu masrafları yatırıldıktan sonra tapu devir işlemi gerçekleşir.

Tapu Masrafları Ne Kadar Çıkar

Sözünü ettiğimiz tapu masrafları ya da tapu harcı satışı gerçekleşmekte olan mülkün satış bedeline göre belirlenmektedir. Söz konusu mülkiyetin satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekmektedir. Sözünü ettiğimiz tapu harcı alıcı ve satıcı olarak ayrı ayrı ödenmektedir. Bu durumda söz edilen durum satış bedeli üzerinden binde 40 oranına tekabül ediyor.

Tapu Döner Sermaye Bedeli Nedir?

Tapu devri esnasında ödemek durumunda kaldığımız tapu harcının yanı sıra tapu döner sermaye adı altında bir bedel de ödenmektedir. Sözünü ettiğimiz bedel 2017 yılı içerisinde 87,25 TL olarak tahsil edilecektir.

Emlakçı Komisyonu

Söz konusu mülkiyetin satış işleminde bir emlakçı rol oynuyor ise, belli bir oranda emlakçıya da hizmetleri karşılığında komisyon verilmektedir. Sözünü ettiğimiz emlakçı komisyonu az önce tapu harcında olduğu gibi söz konusu mülkün satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere yüzde 2 + KDV oranında ödenmesi gerekmektedir.

Tapu Masrafları Hesaplama

Tapu masraflarının hesaplanması anlamında daha net anlaşılır olması için bir örnek ile pekiştireceğiz. 200 bin TL değerinde bir mülkiyetin tapu devir işleminin gerçekleşmesi için binde 20 oranında yani alıcı tarafa 4 bin TL ve satıcı tarafa 4 bin TL olacak şekilde toplamda 8 bin TL gibi bir tapu harcı ödenmektedir.

Tapu Harcı: 4.000 + 4.000 = 8.000 TL

Döner Sermaye: 87,25 TL

"Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?" Yorumlar

"Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…