Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

truck

Beğendiğiniz ve satın almak konusunda net karara vardığınız bir evi satın almak için tapu müdürlüğünde mülkiyetin tapusunun satış işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Söz konusu tapu devri işleminin gerçekleşebilmesi için satış bedeli üzerinden binde 20 oranında bir tapu harcı tahsil edilmektedir. Konunun detayları haberimizde…

Ev arayışınızın sonuna gelerek bir ev buldunuz ve bu evi beğendiniz. Sıra satın alma işlemine geliyor. Bir mülkiyetin satış işlemi tapu dairesinde mülkün tapusunun devredilmesi sureti ile gerçekleşir. Söz konusu evi satın almak için karar verdiğiniz zaman tapu dairesine gitmeden önce edinmeniz gereken bir takım evrakları temin etmelisiniz. Evrakları hazırladıktan sonra tapu dairesindeki tapu devir işleminin çok uzun sürmemesi için tapu müdürlüğünden randevu almanızda fayda vardır.

Randevu alıp gerekli evraklar ile birlikte tapu dairesine gitmeniz halinde gerçekleştirilecek olan tapu devir işlemi sırasında tapu harcı olarak tabir ettiğimiz diğer bir adı ile tapu masraflarının yatırılması gerekmektedir. Bu tapu masrafları yatırıldıktan sonra tapu devir işlemi gerçekleşir.

Tapu Masrafları Ne Kadar Çıkar

Sözünü ettiğimiz tapu masrafları ya da tapu harcı satışı gerçekleşmekte olan mülkün satış bedeline göre belirlenmektedir. Söz konusu mülkiyetin satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekmektedir. Sözünü ettiğimiz tapu harcı alıcı ve satıcı olarak ayrı ayrı ödenmektedir. Bu durumda söz edilen durum satış bedeli üzerinden binde 40 oranına tekabül ediyor.

Tapu Döner Sermaye Bedeli Nedir?

Tapu devri esnasında ödemek durumunda kaldığımız tapu harcının yanı sıra tapu döner sermaye adı altında bir bedel de ödenmektedir. Sözünü ettiğimiz bedel 2017 yılı içerisinde 87,25 TL olarak tahsil edilecektir.

Emlakçı Komisyonu

Söz konusu mülkiyetin satış işleminde bir emlakçı rol oynuyor ise, belli bir oranda emlakçıya da hizmetleri karşılığında komisyon verilmektedir. Sözünü ettiğimiz emlakçı komisyonu az önce tapu harcında olduğu gibi söz konusu mülkün satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere yüzde 2 + KDV oranında ödenmesi gerekmektedir.

Tapu Masrafları Hesaplama

Tapu masraflarının hesaplanması anlamında daha net anlaşılır olması için bir örnek ile pekiştireceğiz. 200 bin TL değerinde bir mülkiyetin tapu devir işleminin gerçekleşmesi için binde 20 oranında yani alıcı tarafa 4 bin TL ve satıcı tarafa 4 bin TL olacak şekilde toplamda 8 bin TL gibi bir tapu harcı ödenmektedir.

Tapu Harcı: 4.000 + 4.000 = 8.000 TL

Döner Sermaye: 87,25 TL

"Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?" Yorumlar

"Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?" Benzer Haberler


Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…. Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?. Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

Beğendiğiniz ve satın almak konusunda net karara vardığınız bir evi satın almak için tapu müdürlüğünde mülkiyetin tapusunun satış işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Söz konusu tapu devri işleminin gerçekleşebilmesi için satış bedeli üzerinden binde 20 oranında bir tapu harcı tahsil edilmektedir. Konunun detayları haberimizde…. Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar

Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar

Sahibi olduğunuz mülkün satışını gerçekleştirmek için başvurduğunuz tapu dairesi tarafından alım ve satım işlemini gerçekleştirebilmek için her iki taraftan da bir takım bilgi ve evrak talep edilmektedir.

Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler Neler?

Gayrimenkulün satışının tapu üzerinden yapılabildiği bilinen bir gerçektir. Peki, tapu satışı için gerekli belgeler nelerdir? Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin kusursuz olarak sürdürülüp kısa süre içinde sonuçlandırılabilmesi için bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir. . Tapu Masrafı Ne Kadar Çıkar?

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir

Tapu Harcı Nasıl Ödenir

Mülkiyet alım ve satım işlemlerinde tapu müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilen işlemlerin hangi doğrultuda yürütülmesi gerektiği konusunda bir takım bilgiler ve edinmeniz gereken evrakların listesini sizler için hazırladık. Asıl konumuz olan tapu harcının nasıl ödendiği konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdik.