Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeme

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeme
Editör: Zeynep Kaya Emlak Rehberi 13 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Herhangi bir mülkiyetin alım ve satım işlemlerinde tapu aracılığı ile devir işlemleri gerçekleştirilmektedir. İşte bu tapu devir işlemlerinin gerçekleştiği sırada tapu dairesinde sizden tapu devir işlemi hizmeti için yatırılması gereken harçların hem alıcı hem de satıcı tarafından yatırılması talep edilmektedir. Örnek verecek olursak bir mülkiyetin satış işlemini gerçekleştireceksiniz ve bu söz konusu mülkiyetin satış bedeli 400 bin TL olduğunu kabul edersek bu mülkiyetin tapu işlemlerinde talep edilecek olan tapu harç bedeli 8 bin TL civarındadır.

Tapu devir işlemlerini gerçekleştirebilmek için tapu dairesine gitmeden ince her iki tarafında edinmesi gereken bir takım evraklar vardır. Satıcı olan kişi için, mülkiyet tapusunun aslı ve bir adet fotokopisi, bir adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi, bağlı olunan belediyenin ilgili birimleri tarafından edinilecek olan vergi borcu yoktur yazısı (eğer vergi borcu bulunuyorsa öncelikle bu borçların ödenmesi gerekmektedir), eğer tapu devir işlemlerini emlakçı gerçekleştirecek ise emlakçı adına vekâletname edinilmesi gerekmektedir.

Alıcı taraf için ise, iki adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi ve son olarak ta devir işlemlerini emlakçı gerçekleştirecekse emlakçı adına vekâletname olması gerekmektedir.

Bu yatırılması gereken tapu harcı söz konusu devir işlemi gerçekleşecek olan mülkiyetin satış bedeli üzerinden binde 20 oranında bir harç bedelidir ve bu tapu harç bedelini yatırmanın farklı yolları vardır. İlk olarak tapu devir işlemini gerçekleştirdiğiniz bölgede bağlı olduğunuz vergi dairesi aracılığı ile tapu harcını ödeyebilirsiniz.

Eğer vergi dairesinde kadar gidemem ben meşgul bir insanım diyorsanız Maliye Bakanlığı tarafınca yetki verilen bir takım bankaların sizin olduğunuz konuma en yakın olan ATM’si aracılığı ile de tapu harcı ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer tapu harcı ödeme yolu ise yakın zaman önce e-tahsilat uygulamasına geçen tapu müdürlüklerinin online siteleridir. Bu söz ettiğimiz uygulama vasıtası ile tapu harcı ödeme işlemini farklı şehirlerde yer alan şubeler dâhil olmak üzere bütün banka şubeleri, ATM’ler ve görüntülü işlem merkezleri tarafından tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Bu işlemi kredi kartınız ile www.gib.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

Tema Tasarım | Osgaka.com