TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

truck

Son zamanlarda oldukça dille getirilen, boşalan askeri arazilerin akıbeti konusundaki belirsizliklere bir netlik kazandırdık. Son 10 yıllık süreç içerisinde çeşitli illerde yer alan toplamda 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılması sureti ile TOKİ tarafına devredildiği haberi geldi.

Bir süredir pek çok kişinin konuştuğu askeri arazilerin durumu hakkındaki sorular azda olsa netlik kazanmış oldu. 15 temmuz günü gerçekleşen hain darbe girişimi sonucunda milletimizin iradesi ve devletimizin dik duruşu ile olumsuz sonuçlanan girişimin ardından şehir merkezlerinde yer alan askeri üsler ve kışlaların şehir dışında bir konuma yeniden konuşlandırılması hususu gündeme gelerek gerekli girişimler yapılmıştı.

Bu hususun yanı sıra geniş bir zaman dilimine yayılarak söz konusu olan bir kısım hudut birlik tesisleri dahil olmak üzere 244 parsellik arazinin 3 milyar TL gibi bir fiyata Toplu Konut İdaresi bünyesinde devredildiği bilgisi ortaya çıktı. Son 10 yıllık süreç içine yayılarak farklı illerde 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılarak Toplu Konut İdaresi bünyesinde devir edildiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinde devredilmiş olan 244 parsel arazi içerisinde hudut birlik tesislerinin de yer almakta olduğunu belirtti. Açıklamasına devam eden Işık, söz konusu kışlaların hiç birinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredilmek amacı ile boşaltılmadığını dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın sunmuş olduğu soru önergesini cevaplayan Bakan Fikri Işık, Kocaeli’de yer alan Engin Aydın Kışlası’nın 263 milyon 719 bin 164 TL kıymet tespit bedeli karşılığında 16 Haziran 2015 tarihinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafına devredildiğini ifade etti. Bakan Işık konuşmasına şu şekilde devam etti; “Mahsuplaşma tarihinden itibaren güncellenerek 316 milyon 509 bin TL Milli Savunma Bakanlığı’nın alacaklı olduğu bedel olarak kayıtlara geçirilmiştir. Daha önceki süreçler içerisinde askeri kullanım durumu sona ermiş ve kullanım dışı olan araziler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilmiştir. Bu sebepten ötürü boşaltılarak devir işlemi gerçekleştirilen herhangi bir askeri arazi söz konusu değildir. 31 Aralık 2015 tarihinden başlangıç alınarak gelen süreç boyunca gerçekleşen ilk ara mahsuplaşmaya göre 2006 yılından bu zamana kadar muhtelif illerde 244 adet parsel toplam olarak 3 milyar 84 milyon 526 TL gibi bir bedel ile mahsuplaştırılarak TOKİ tarafına devredilmiştir.

"TOKİ Askeri Arazileri Devraldı" Yorumlar

"TOKİ Askeri Arazileri Devraldı" Benzer Haberler


Toki Engelli Evlerine Nasıl Başvurulur?

Toki Engelli Evlerine Nasıl Başvurulur?

Toki engelli evleri başvuru şartlarını ve engelli evleriyle ilgili tüm bilgilere haberimizde ulaşma imkanınız bulunuyor. Detaylar Haberimizde.... TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı. Yılın son projelerinden olan TOKİ Çeşme Reisdere Konut Projesinde inşaat çalışmaları sona erdi sıra konutları sahiplerine teslim etmekte. İki ayrı etaptan meydana gelen ve 2 + 1 ve 3 + 1 seçeneklerinde sahip olan 4 katlı yapılar için hak sahibi belirlemek için çekilecek olan kura tarihi 30 Aralık 2016 olarak belirlendi.

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Son zamanlarda oldukça dille getirilen, boşalan askeri arazilerin akıbeti konusundaki belirsizliklere bir netlik kazandırdık. Son 10 yıllık süreç içerisinde çeşitli illerde yer alan toplamda 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılması sureti ile TOKİ tarafına devredildiği haberi geldi.. TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Geçmişten günümüze kadar binlerce toplu konut projesine imza atarak on binlerce vatandaşı ev sahibi yapan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek yeni konut projelerine başvuruda bulunmak için bir takım koşulu sağlamanız ve bir kısım evrakları temin etmeniz gerekmektedir. Haberimizde bu koşullar ve evraklar hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin askıda kalan dönüşüm projelerinden Tahtakale mahallesinde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili son karar verildi. Vatandaşların şikayetlerine göre TOKİ'nin maliyetleri yüksek bulduğunu öne sürdüğü proje de anlaşma bir türlü sağlanamadı. Kanal İstanbul'a komşu olacak bölgenin akıbeti ne olacak? . TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Çeşme Kura Sonuçları Tam Liste

TOKİ Çeşme Kura Sonuçları Tam Liste

TOKİ tarafından inşasına başlanılan İzmir Çeşme Sosyal Konutları, yörenin geleneksel mimarisinden esinlenerek hayata geçirilen bir sosyal konut projesi olarak yükseliyor. Vatandaşların kaymakamlığa başvurusu ile bir talep projesi olarak hayata geçirilen konutların sahipleri, en geç mart ayında yeni evlerine taşınmış olacaklar.

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

Geçmişten bu güne kadar binlerce konut inşa ederek on binlerce vatandaşın konut sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştüren Toplu Konut İdaresi, bu yılın son ayı içerisinde Sivas Divriği’de inşa edeceği konut projesi için ihaleyi gerçekleştirdi ve en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlayacak.