TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

truck

Son zamanlarda oldukça dille getirilen, boşalan askeri arazilerin akıbeti konusundaki belirsizliklere bir netlik kazandırdık. Son 10 yıllık süreç içerisinde çeşitli illerde yer alan toplamda 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılması sureti ile TOKİ tarafına devredildiği haberi geldi.

Bir süredir pek çok kişinin konuştuğu askeri arazilerin durumu hakkındaki sorular azda olsa netlik kazanmış oldu. 15 temmuz günü gerçekleşen hain darbe girişimi sonucunda milletimizin iradesi ve devletimizin dik duruşu ile olumsuz sonuçlanan girişimin ardından şehir merkezlerinde yer alan askeri üsler ve kışlaların şehir dışında bir konuma yeniden konuşlandırılması hususu gündeme gelerek gerekli girişimler yapılmıştı.

Bu hususun yanı sıra geniş bir zaman dilimine yayılarak söz konusu olan bir kısım hudut birlik tesisleri dahil olmak üzere 244 parsellik arazinin 3 milyar TL gibi bir fiyata Toplu Konut İdaresi bünyesinde devredildiği bilgisi ortaya çıktı. Son 10 yıllık süreç içine yayılarak farklı illerde 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılarak Toplu Konut İdaresi bünyesinde devir edildiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinde devredilmiş olan 244 parsel arazi içerisinde hudut birlik tesislerinin de yer almakta olduğunu belirtti. Açıklamasına devam eden Işık, söz konusu kışlaların hiç birinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredilmek amacı ile boşaltılmadığını dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın sunmuş olduğu soru önergesini cevaplayan Bakan Fikri Işık, Kocaeli’de yer alan Engin Aydın Kışlası’nın 263 milyon 719 bin 164 TL kıymet tespit bedeli karşılığında 16 Haziran 2015 tarihinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafına devredildiğini ifade etti. Bakan Işık konuşmasına şu şekilde devam etti; “Mahsuplaşma tarihinden itibaren güncellenerek 316 milyon 509 bin TL Milli Savunma Bakanlığı’nın alacaklı olduğu bedel olarak kayıtlara geçirilmiştir. Daha önceki süreçler içerisinde askeri kullanım durumu sona ermiş ve kullanım dışı olan araziler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilmiştir. Bu sebepten ötürü boşaltılarak devir işlemi gerçekleştirilen herhangi bir askeri arazi söz konusu değildir. 31 Aralık 2015 tarihinden başlangıç alınarak gelen süreç boyunca gerçekleşen ilk ara mahsuplaşmaya göre 2006 yılından bu zamana kadar muhtelif illerde 244 adet parsel toplam olarak 3 milyar 84 milyon 526 TL gibi bir bedel ile mahsuplaştırılarak TOKİ tarafına devredilmiştir.

"TOKİ Askeri Arazileri Devraldı" Yorumlar

"TOKİ Askeri Arazileri Devraldı" Benzer Haberler


TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Son zamanlarda oldukça dille getirilen, boşalan askeri arazilerin akıbeti konusundaki belirsizliklere bir netlik kazandırdık. Son 10 yıllık süreç içerisinde çeşitli illerde yer alan toplamda 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılması sureti ile TOKİ tarafına devredildiği haberi geldi.. TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Askeri Araziler Kentsel Dönüşüme Verilecek!

Askeri Araziler Kentsel Dönüşüme Verilecek!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri arazilerin değerlendirilmesinde 3 prensibi benimsemiş olduklarını ileterek, önceliklerinin TSK'nın ihtiyacı olduğunu iletti. Belediyeler bu alanları istemekte. Ona uygun şekilde adım atılacak.

Tarım Arazileri Hızla Küçülmekte!

Tarım Arazileri Hızla Küçülmekte!

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı. Konya'da toplam olarak 2.247.000 hektar tarım alanı bulunmaktadır. Kuru tarım yapılan bölüm ise 1.870.000 hektar, resmi olarak sulamaya açılan alan ise 377.000 hektardır. Tarım alanlarının toplamına oranla %85 kuru, %15 sulu tarım işlemi yapılmaktadır.

Boşalan Askeri Araziler Ankara’nın Trafiğini Rahatlatacak

Boşalan Askeri Araziler Ankara’nın Trafiğini Rahatlatacak

Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler’den geçecek olan Bağlıca Bulvarı boşaltılan askeri arazilere yapılacak ilk proje olacak. Projenin 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.. TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Askeri Hastaneler Tekrardan Tasarlanıyor!

Askeri Hastaneler Tekrardan Tasarlanıyor!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı sonrasından askeri hastanelere yönelik bilgi aktarımında bulundu. Akdağ, Sağlık Bakanlığı'na devri yapılan askeri hastanelerin yalnızca kolluk kuvvetlerine, askerlere ve polislere hizmet vermesi için tekrardan dizayn edildiğini belirtti.

2B Arazileri İçin Başvuru Süresi 6 Ay Uzatılmış Durumda!

2B Arazileri İçin Başvuru Süresi 6 Ay Uzatılmış Durumda!

2B alanlarında yer almakta olan taşınmazların satış için başvuru süresi 7 Mart tarihinde sona eriyordu. Fakat yapılan yeni düzenlemeyle bu süre uzatıldı. Karar bugün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte yürürlüğe girmiş durumda. . TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Son dönemlerin en merak edilen konularından birisi olan 2B Arazileri hakkındaki gelişmelerin ne yönde ilerlediği ve bu konu hakkında ne karar verildiği olmaktadır. 2B Arazisi Başvuruları Bitti mi? 2B arazisi başvuruları ne zaman son gibi sorularınıza yanıt bulmak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Hazine'nin Tarım Arazileri Kiracılarına Satılabilecek!!!

Hazine'nin Tarım Arazileri Kiracılarına Satılabilecek!!!

Ülkemizde hazine bünyesinde yer alan tarım arazisi sınıfında bulunan alanların bazıları bölge halkı tarafından kiralanmak sureti ile kullanılabiliyordu. Şimdi ise bu söz konusu olan hazine bünyesinde yer alan tarım arazileri ile ilgili kiracıları yakından ilgilendiren bir düzenleme geldi…