Ssk eyt torba yasada son durum

Ssk eyt torba yasada son durum

Emeklilikte yaşa takılanlar sgk eyt torba yasada son durum nedir merak ediyorlar bizde sizler için torba yasada emeklilerde yaşa takılanlar ile alakalı son dakika gelişmelerini araştırdık. Eyt torba yasada son durumu öğrenmek için haberimizi okuyabilirsiniz.

Merhaba emlaktahaber okuyucuları bugün sizler için Sgk Eyt Torba Yasada son durum nedir konusuna ait son dakika haberleri ni araştırdık. Konu ile alakalı güncel haberleri sitemizden sürekli takip edebilirsiniz Emeklilikte yaşa takılanlar için her zaman en güncel bilgileri takip edip siz değerli okuyucularımıza aktarmaya devam ediyorum.


Peki Sgk Eyt Torba Yasada Son Durum Nedir?


Türkiye’de yaklaşık 500.000 kişi emeklilikte yaşa takılma (EYT) sıkıntısı yaşamaktadır ve bu binlerce kişi her gün yeni bir torba yasa çıkıp çıkmadığını merak etmektedir. Yasa çıkarsa binlerce kişi emeklilik sevincini yaşayacak ve yıllarca emekli olmayı beklemeden kısa süre içerisinde emekli olacaktır.


8 Eylül 1999 yılından itibaren sigorta başlangıcı olan vatandaşlarımızın Torba Yasanın çıkması ile birlikte sadece 360 gün içerisinde emekli olmaları gereken çalışma için SGK Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz Sgk Eyt Torba Yasa ile alakalı üzücü açıklamalarda bulundu


Sgk Eyt Torba Yasada Varmı?


Bakan Müezzinoğlu Sgk Eyt ile alakalı yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa takılanlar için  “Geçmişe dönük yeni bir planlama, uygulamaya geçecek” Dedi. Ayrıca Müezzinoğlu’na sorulan bir dğer soru ise Genel Sağlık Sigortası Borçlarında yapılanma olup olmayacağı yönündeydi. Bakan bu soruya ise “Şu anda yapılandırma ile ilgili bir çalışma yok ama Genel Sağlık Sigortası'nın ödemesindeki geçmişe dönük yeni bir planlamayı, yılbaşından itibaren uygulamaya geçecek çalışmayı yapıyoruz. O şimdi hükümete gidecek, süreç daha 2-3 ayı alır” yanıtını verdi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile alakalı sorulan soruya ise Müezzinoğlu “Takılmaya devam edecekler” yanıtını verdi. Ayrıca Emeklilikte Yaşa Takılanlar sgk eyt torba yasada son durum ile alakalı SGK Müdürü’de açıklamalarda bulundu
 
SGK MÜDÜRÜNDEN 'EYT' AÇIKLAMASI


Emeklilikte primini doldurmuş ve sadece yaşı bekleyenler için üzücü gelişmeler yaşandı. SGK Müdürü Ahmet Açıkgöz Sgk Eyt emeklilikte yaşa takılanlar için üzülecekleri açıklamalar yaptı.
Sigortalıların sürekli olarak "Primimi ve günümü tamamladım, fakat  yaşımı bekliyorum, ne yapabilirim?" tarzında sorular sorduklarını ve kamuoyunda bunun ile alakalı tartışmalar yaşandığını söyleyen Açıkgöz ayrıca şunları söyledi.
"Emeklilik tanımı eşittir yaş. Avrupa'da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik, yaşlılık aylığıdır. 'Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin' denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi, sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok. Kamuoyunda bu yönde bir tartışma yaratılıyor ama kurumun böyle bir çalışması yok." 


BAKAN MEHMET ŞİMŞEK EYT HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,gelir olarak ülkemizin geliri bir çok ülkeden fazla olmuş olsa da , ihtiyaçlarımız sınırsız, bu sebepten dolayı  tasarruf etmemiz gerekiyor açıklamasında bulundu. Mehmet Şimşek Bireysel Emeklilik ile alakalı daha önce açıklama yapmamıştı ilk kez bu konu ile alakalı da açıklama yaptı. Bireysel emeklilik ile alakalı yaptığı açıklamada Bu Bireysel Emeklilik Türkiye için devrimdir dedi. Emekli olunca 2. bir maaş daha almak kötü bir şey olur mu diyen şimşek, paralar az da olsa alınacak ancak Türkiye kasasına girmeyecek. Siz emekli olunca para yine size gelecek açıklamasını yaparak Bireysel Emeklilik hakkında garanti verdi. 

Ssk eyt torba yasada son durum


Geçmiş yıllarda yaşandığı gibi ülkemizin kasası’na  girecek zorunlu tasarruf yapmak için yapmadık diyen Mehmet Şimşek tamamen hassasiyetle hareket ettik ve edeceğiz. Ama şu bir gerçek Türkiye büyük bir emeklilik sistemi getirdik ve bununla mutluyuz dedi.


EYT ‘liler Hiç Merak Etmesin!


Bakan Şimşek Eyt yani emeklilikte yaşa takılanlar için müjde de verdi. Yaptığı açıklamada Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hiç merak etmesin. Bireysel emeklilik devreye girdikten sonra erken emekli olmak isteyenler için yeni projelerin olduğundan fakat şu anda ezberden konuşmamak istediğinden bahsetti. Konuşmasının devamında Bakan Şimşek Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için bütün gücümüzle çalışıyoruz dedi.

PRİM ŞARTINA TAKILANLAR İÇİN BAKANLIKLARIN ANLAŞMASI GEREKİYOR

Eksik prim günlerini borçlanmaları sağlanarak emeklilik yollarının açılması için çalışmalar sürüyor fakat bu konuda yasal düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması şart. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor.

 

Yaşa Takılanlar Kimler? 


Sigortalı olarak çalışıpta 8.9.1999 tarihine kadar emekli olmak için iki şart aranıyor. Aranan bu şartlardan birincisi sigortalılık süresi olarak tanımlanıyor bu şarta göre kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresinin dolmuş olması gerekiyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için aranılan ikinci bir diğer şart ise ödenmiş prim gün sayısı bu şart bağlamında emekli olabilmek için 5000 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Ayrıca bu tarihten sonra gelen üçüncü bir şartı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Emeklilikte yaşa takılanlar için gelen üçüncü şarta göre 8.9.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı yapılan kadınların 40 ile 48, Erkeklerde ise 44 – 60 yaş aralığında değişebilen yaş için bekleme süresi diye belirtildi.


Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız hayatlarını sürdürebilmek içinde zor durumda kalıyorlar nitekim yaşları ileri olduğu için iş aramaya çalıştıklarında Yaşlısın diye işe alınmıyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar emekli olmak istediklerinde ise genç olduklarından dolayı bir türlü emekli olamıyor. İşte bu sebepten dolayı EYT mağdurları iki arada bir derede kalıyor. Ne emekli olabiliyorlar nede bir iş bulup çalışabiliyorlar durum bu şekilde iken hayatlarını geçindirebilmek ve sürdürebilmek için çok zor durumda kalabiliyorlar.


EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Ssk eyt torba yasada son durum haberleri geldikçe emlaktahaber.net ekibi olarak en yeni ve güncel haberleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz

Etiketler : Güncel   ssk eyt torba yasada son durum   emeklilikte yaş bekleyenlere müjde   sgk eyt son dakika   yaşa takılanlarda son durum   Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum   Emeklilikte yaşa takılanlar son durum