Şerefiye Bedeli Nedir?

truck

Şerefiye bedeli, emsal daireler de ki manzara, cephe, yön, kat durumu, bahçe durumu, açıklık, nem durumu, ısınması, kat irtifası ve gün ışığından kaynaklanmaktadır.

Aynı bina içinde bulunan dairelerin oda sayısı ve genişliği gibi tamamen aynı özelliklere sahip evlerin fiyatlarının birbirinden farklı olması, şerefiye bedeline bağlanmaktadır.

Şerefiye bedeli, emsal daireler de ki  manzara, cephe, yön, kat durumu, bahçe durumu, açıklık, nem durumu, ısınması, kat irtifası ve gün ışığından kaynaklanmaktadır.  

Şerefiye Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Şerefiye hesabı, Sistem Sayım programı ile yapılabilmektedir. Bu programa sayısal veriler girilerek hedeflenen tüm dairelerin toplamına göre her dairenin fiyatın ile ayrı ayrı şerefiye bedelini verir.

Sistem Sayım programına girilmesi gerekli olan veriler; toplu konutta tüm blokları etkileyen değerler kaydı, konutların yapıldığı parsellerin kaydı, bloklara ait bilgi kaydı ve  blokta bulunan yönlere ait veri kaydıdır.

Sistem Sayım programının verdiği değerler tamamen objektif ve adil değerlerdir.

Şerefiye bedelini belirlerken dairenin manzarası, cephesi ve konumu şerefiye bedelini arttırır.

Toplu Konutlarda blokları etkileyen değerler arasında; toplam konut adedi, toplu konutun yapılacağı bölge, toplu konutların yapılacağı bölgenin enlemi, toplu konut alanının toplam parsel adedi, totalde toplanması talep edilen bedel, konutun yapıldığı parsel adı, konutun yer aldığı parsel metrekaresi, bu parselde yapılacak toplam blok adedi, bloklara ait bilgi kaydı, bloğun bulunduğu parsel, söz konusu bloğun adı, blokta ki toplam daire sayısı, blokta arsa sahibine ait daireolup olmadığı var ise adedi, blokta bir katta yer alan daire sayısı, blok ulaşım puanı, blok rakımı, blok güneş yönü, güneş açısı, blokta asansör olup olmadığı var ise asansör sayısı, balkon puanı, teras var ise teras puanı, dairenin manzarası,  projede park ve bahçe olup olmadığı, blokların önünün açık olması, normal kat daire alanı,  çatı katı daire alanı, zemin kat daire alanı, var ise bodrum kat daire alanı, blokların zemin yükseklikleri, bina ve arsa yüksekliği, blokların bulunduğu yol ve cadde sayılabilir. 

Şerefiye Bedelini Kim Öder?

Binalarda ki emsal daireler arasında ki eşit olmayan ve daha iyi imkanlar taşıyan daireler arasında ki fark ve şartlar Kanun da geçen şerefiye bedelinin ödenmesi ile eşitlenir. Daireyi satın alan hak geçmemek adına şerefiye bedelini ödemek zorundadır. 

Dairenin manzarası ve cephesi şerafiye bedelini arttırırken dairenin ısınmaması, nemli olması ve dairenin cephesinde gerilim hattının olması şerefiye bedelini düşürmektedir. 

Şerefiye bedeli sadece evin bedeli olarak değil vergi olarakta ödenmektedir. Herhangi bir taşınmazın bulunduğu yerde ki kazandığı değer üzerinden Belediyenin aldığı vergi türüdür aynı zamanda.

Şerefiye bedeli dairenin satışı, kiralanması ve ya kooperatif işlemlerinde alınır.  Şerefiye bedelini yapının inşaat aşamasında ortaklar, yapımı bitmiş dairede ise satın alacak kişi öder. 

Şerefiye Bedeline İtiraz Yolu Açık Mı?

Kooperatifler kişilerin ihtiyaçlarına göre değişik tip ve gruplarda konut yapmaktadırlar.

Yapılan bu konutların maliyeti 3 kişiden oluşan bir Teknik Heyet tarafından kıymet takdirleri yapılır. Kıymet takdir raporu noter tarafından tasdik edilerek yine aynı şekilde noter aracılığıyla bütün ortaklara tebliğ edilmesi gerekmektedir. Kıymet takdir raporunu tebliğ alan ortaklar 15 gün içerisinde bu bedellere itiraz etme yetkisine sahiptirler.

İtiraz edildikten sonra Teknik heyetten bir, Yönetim Kurulundan bir ve itiraz eden ortakların aralarında seçeceği bir kişi ile oluşturulan 3 kişilik yeni kurul, yeni bir kıymet takdirinde bulunur.

Evin son şerefiye bedelini bu heyetin azaltacağı ve çoğaltacağı bedeller geçici maliyete intikal ettirilerek bulunur.

Bulunan bu bedel kesin maliyettir. Her ortak bu maliyet bedeline göre şerefiye bedellerini ödemek zorunda olup belirlenen bu son bedele itiraz yolu kapalıdır. 

"Şerefiye Bedeli Nedir? " Yorumlar

"Şerefiye Bedeli Nedir? " Benzer Haberler


Binalarda Şerefiye Nasıl Hesaplanır?

Binalarda Şerefiye Nasıl Hesaplanır?

Ev alırken ya da kiralarken apartman dahilinde bulunan eş özelliklere sahip dairelerin fiyatları ile beğendiğiniz dairenin fiyatı arasında bir fark olması durumuna ne ad verildiğini ve bu farkın ne sebepten meydana geldiği hususunda araştırmalarda bulunup sizler için haberimizde açıkladık.. Şerefiye Bedeli Nedir?

Van Şerefiye TOKİ kuraları başladı mı?

Van Şerefiye TOKİ kuraları başladı mı?

Van'ın Şerefiye bölgesinde devam eden çalışmalar tamamlandı. Uzun zamandır devam eden TOKİ konutlarının yapımının bitmesi ile kura tarihleri de merak ediliyor.

Dairelerde gerçek değeri şerefiye belirliyor!

Dairelerde gerçek değeri şerefiye belirliyor!

Şerefiye Bedeli Nedir? . EVA Gayrimenkul'den Levent Üzümcüoğlu'nun raporuna göre yenilenen dairelerin gerçek bedellerini şerefiye belirliyor.

TOKİ Van Şerefiye kura çekilişi ne zaman yapılacak?

TOKİ Van Şerefiye kura çekilişi ne zaman yapılacak?

Uzun zamandır ev sahibi olmak isteyenlerin büyük bir heyecanla beklediği projelerden olan TOKİ, bu sefer Van'ın Şerefiye bölgesine konut inşa ediyor. Konutların sahiplerine ulaşabilmesi için ise TOKİ kısa süre içerisinde kura çekimini gerçekleştirmeyi amaçlıyor.. Şerefiye Bedeli Nedir?

2016 TOKİ Van Merkez Şerefiye Mahallesi kura listesi!

2016 TOKİ Van Merkez Şerefiye Mahallesi kura listesi!

Van'ın merkezine bağlı Şerefiye Mahallesi'nde TOKİ kura sonuçları da merak ediliyor. Pek çok kişiye yeni bir yuva olacak olan TOKİ projesinde kura sonuçlarının açıklanmasının ardından yaşamın Ocak ayından itibaren başlaması bekleniyor.

Şerefiye Bedeli Nedir?

Şerefiye Bedeli Nedir?

Şerefiye bedeli, emsal daireler de ki manzara, cephe, yön, kat durumu, bahçe durumu, açıklık, nem durumu, ısınması, kat irtifası ve gün ışığından kaynaklanmaktadır.. Şerefiye Bedeli Nedir?