Sabit Ödeme Sistemi Nedir?

truck

Kış aylarında kullanılan kombiler doğalgaz faturalarını yükseltmesi ile tüketicileri hayli zora sokmaktadır. Bu sorun İGDAŞ' ın Sabit Ödeme Sistemi ile çözüm buldu.

Kış ayının gelerek havaların soğumasının ardından herkes kombilerini açtı.

Kış aylarında kullanılan kombiler doğalgaz faturalarını yükseltmesi ile tüketicileri hayli zora sokmaktadır. Bu sorun İGDAŞ' ın Sabit Ödeme Sistemi ile çözüm buldu.

Sabit Ödeme Sistemi ile havaların soğuk olduğu ayda gelen yüksek faturayı aboneler, diğer aylara yayarak sabit olan faturayı uzun vadede küçük parçalar halinde ödeyebilmektedirler. Bu kolaylık tüketiciler açısından olumlu karşılanmakta ve avantaj olarak görülmektedir.

Sabit Ödeme Sistemine geçebilecek aboneler; 

- Geçmiş döneme ait fatura borcu olmayan aboneler,

- Ödenmemiş fatura bulunması halinde son ödeme tarihi geçmemiş olmalıdır,

- Abonenin kendisi şahsen başvurmalıdır.

- Aboneliğin evsel ya da ticari olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Sabit Ödeme Sistemine abonelerin başvurması halinde abonelerin eski faturalarından geçmiş tüketim bedellerine bakılmaktadır.

Kişinin yeni abone olması halinde ise sözleşme yapılarak kendi sınıfında ki diğer abonelere oranla tüketim miktarı belirlenmektedir.  Buna göre yeni aboneye aylık sabit tüketimli fatura ödetilir.

Sürenin dolarak sözleşmenin bitmesinin ardından abonenin iptal için başvurmaması durumunda sözleşme otomatik olarak tekrar yenilenmektedir. Abonenin sistemden çıkmak için şahsen başvurması gerekmektedir.   

Doğalgaz Sabit Ödeme Sistemine Nasıl Dahil Olunur?

Tüketicinin Sabit Ödeme Sitemi’ ne dahil olması halinde faturasının son ödeme tarihinide bütçesine göre kendisi belirlemektedir. Abonenin kendisinin belirlediği son ödeme tarihine göre aylık sabit tüketimli fatura kesiliyor.

Abonelerin Sabit Ödeme Sistemiyle ilgili başvurularını www.igdas.com.tr web adresinden, 153 numaralı İGDAŞ Çağrı Merkezi’ nden ve ya İGDAŞ Hizmet Binalarında yer alan Tahakkuk ve Tahsilat Takip Şefliklerinden kolayca yapılabilmektedir.

Doğalgaz sabit ödeme sistemi için abonelerden istenen gerekli belgeler şunlardır; 

- Abonenin kimlik aslı ve fotokopisi, 

- Doğalgaz Tesisat Numarası,

- Eğer binada merkezi sistem ısıtma kullanılması halinde, apartman yöneticisinden yetkili olduğunu gösteren karar defteri ve apartman kaşesi istenir. 

- Ticari abonelerin başvurularında yetki belgesi, imza sirküsü ve kaşe istenmektedir.

- Abonelik için şahısların bizzat başvurması gerekmekte olup 3. şahıs tarafından yapılan başvurularda noter tarafından tasdik edilmiş vekalet belgesi istenmektedir. 


Doğalgaz Kullanımı Zorunlu Mudur?

Ev ve ya işyeri satın alan, kiralayan kişilerin elektrik, su abonelikleri gibi doğalgaz aboneliğini de üstüne alması gerekmektedir.

Eski yapılarda baca sistemi mevcut olup ısınmak için hem kömür sobası hem de doğalgaz kullanılabilmektedir. Yeni inşa edilen binalarda ise baca sistemi mevcut olmayıp kömür sobası kullanılamamaktadır.

Bazı Belediyeler doğalgaz kullanımı dışında başka yakıtları yasaklamaktadır. Bina da baca olması halinde bile Belediyelerin aldıkları Kararlar ve yasaklar doğrultusunda baca sisteminin kullanılmasına olanak bulunmamaktadır. Yasakları çiğneyerek baca sisteminin kullanılması halinde bu suçun yaptırımları bulunmaktadır.

Ayrıca baca sisteminin yasak olan bölgelerde kömür kullanımının sona ermesi ve kullanılmaması için emsal Yargıtay Kararları vardır. Kömür sobası kullanarak yasakları çiğneyenler hakkında  şikayet olması durumunda Belediye Zabıtalarının tespiti ile kat maliki uyarılır. Kat malikinin yasak üzerinde ısrar etmesi durumunda ise para cezası kesilir. Soba kullanmaya devam eden ev sahipleri hakkında Mahkemeye başvuru yapılarak mülkiyetin devri davası açılabilmektedir.  
 

Doğalgaz Abonesi Olmak İçin Gerekenler

Evin bulunduğu sokakta doğalgaz hattı olması halinde doğalgaz aboneliği için başvuru yapılır. Yeni ev sahibi doğalgaz aboneliği için gereken evraklar ile doğalgaz dağıtım şirketine başvurulması gerekmektedir.

Abonelik bedeli ödenerek abonelik kaydı yapılır.  Abonelik başvuru talebi dağıtım şirketi tarafından uygun görüldüğü takdirde abone ve dağıtım şirketi arasında  Doğal Gaz Bağlantı Sözleşmesi imzalanır. 

Sokakta doğal gaz hattı bulunmadığı hallerde ise Doğalgaz Dağıtım firmasi ile görüşerek abonelik işlemleriniz başlatabilirsiniz.  
 

"Sabit Ödeme Sistemi Nedir? " Yorumlar

"Sabit Ödeme Sistemi Nedir? " Benzer Haberler


Sabit Ödeme Sistemi Nedir?

Sabit Ödeme Sistemi Nedir?

Kış aylarında kullanılan kombiler doğalgaz faturalarını yükseltmesi ile tüketicileri hayli zora sokmaktadır. Bu sorun İGDAŞ' ın Sabit Ödeme Sistemi ile çözüm buldu. . Sabit Ödeme Sistemi Nedir?