Rönesans Holding’den Bono İhracıyla Elazığ’a Hastane Yatırımı

Rönesans Holding’den Bono İhracıyla Elazığ’a Hastane Yatırımı
Editör: Ahmet Yaman Şirket Haberleri 21 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Sağlık sektörünün önemli yatırım şirketlerinden olan Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş. Türkiye’de ilk defa uygulanacak olan bir yöntem ile Elazığ’a yatırım yapmaya hazırlanıyor. İlk Baa2 Ratingli Proje Bonosu ihracı ile finansal desteği sağlanacak olan hastane projesinin bölgeye yatırım yapmayı düşünenler içinde cesaret vereceği ve böylelikle daha fazla yatırımcı çekmesi de hedefleniyor.

Ülkemizi çok sayıda modern hastaneye kavuşturmuş olan ve bugüne kadar Türkiye’nin sağlık sektöründe adeta devrim niteliğinde projelere sahip olmasında katkıları olan “Kamu Özel İşbirliği” nin desteği ile Rönesans Sağlık Yatırım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş.’nin portföyünde yer alan Elazığ Şehir Hastanesi, yatak kapasitesi, büyüklüğü, üstün teknoloji ile donatılan alanları ve depreme dayanıklı tasarımıyla sadece Elazığ’ın değil, çevre illerinde tüm sağlık ihtiyaçları karşılayacak şekilde hayata geçiriliyor olacak.

Bono finansmanının yanında, EBRD’nin ve MIGA’nın ortaklığında sağlanan kredi iyileştirme araçlarının da kullanması ile yabancı yatırımcının da ilgisinin bölgeye çekilmesi amaçlanıyor. Bono ihracı ile sağlanan 288 milyon Euro’luk finansal desteğin büyük bir kısmının geri ödemesi ise 20 yıl vade ile gerçekleştirilecek.

Hastane projesinin çevresel ve sosyal faydalarının değerlendirilmesi için gerekli olan incelemeleri, uluslararası piyasalarda projelerin çevresel, sosyal ve yönetimsel niteliklerini inceleyen Vigeo adlı kuruluş tarafından yapıldı. İnceleme sonuçlarına göre de Elazığ projesinin bonosu Yeşil Bono (Green and Social Bond) olarak onaylanmış oldu.

Elazığ Şehir Hastanesi’nin inşası için tahsis edilen kapalı inşaat alanının büyüklüğü 355 bin metrekareden oluşuyor. 20 binin üzerinde hasta ve hasta yakınına hizmet etmesi planlanan hastanenin yatak kapasitesi de 1038 olacak. Bölgenin bugüne kadarki inşa edilmiş en büyük sağlık yatırımı olacak olan projenin 2018 yılı Ağustos ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

Kamu Özel İşbirliği (PPP) modelinin uygulanacağı yeni projede, kamuya ait olan hastanenin inşası özel sektör tarafından tamamlanırken, 25 yıl süreyle de devlete kiralanıyor olacak. Ancak kira süresi boyunca özel sektör, kamunun arzu ettiği bazı hizmetleri de yerine getirmekle yükümlü kılınacak. Tıbbi hizmetler ile doktor ve hemşire kadroları da devlet tarafından karşılanıyor olacak.



Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com