Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı

truck

Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerleri ile en önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa’da önemli bir restorasyon daha tamamlandı. Pir Abdal Dede Türbesi bakım ve düzenleme çalışmalarının tamamlanması ile halkın hizmetine açıldı.

Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerleri ile en önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa’da önemli bir restorasyon daha gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa sınırları dahilindeki tüm tarihi ve kültürel değerlere yeniden can verme projesi tam gaz devam ediyor. En son olarak bu proje kapsamında Bursa’nın Yenişehir ilçesi Barcın bölgesinde bulunan Pir Abdal Dede Türbesi restore edilerek halkın hizmetine sunuldu.

Pir Abdal Dede Türbesi’nin açılışı için düzenlenen törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ nin yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Yenişehir Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve yöre halkı da katıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açılış konuşmasında Bursa’nın tarihi ve kültürel değerlerine önem verdiklerini ve Bursa’nın bu değerlerinin hemen hemen tamamını yeniden inşa ettiklerini söyledi. Miras olarak bizlere bırakılan bu toprakların korunması, ecdatlarımıza karşı vefa sorumluluğumuz diyen başkan, bunun gereklerini de yerine getirmeye devam edeceklerini belirtti. Pir Abdal Dede’nin tarihteki önemli sevilen, saygı duyulan insanlara doğru yol gösteren ender derviş kişiliklerden bir tanesi olduğuna da değindi.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine verdikleri destekler sayesinde ilçelerinin bir çok sorununun çözüme kavuştuğunun bilgisini verdi. Özellikle de alt yapı ve kanalizasyon sorunlarının büyük ölçüde giderildiğini ve mahallelerin de isteklerinin dikkate alınacağını söyledi. Bunun yanında ilçeye tarım ve hayvancılık alanında verilen desteklerden de bahseden Çelik, Pir Abdal Dede Türbesi’nin restoresi ile Yenişehir’in tarihi ve kültürel mirasına kazandırılmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkürlerini iletti.

Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı

Peki kimdir Pir Abdal Dede? Babası Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi döneminde yaşamış Karaca Ahmet adıyla bilinen o dönemin en önemli dervişlerinden biridir. Karaca Ahmet Osman Gazi’nin 1302 yılında Bizans İmparatorluğu ile yaptığı Dimboz savaşında şehit düşmüş bir alperen olarak bilinir. Pir Abdal Dede şuan türbesi bulunan Barcın bölgesinde yaşamış o dönemin en önemli dervişlerinden biridir. Etrafındaki insanlar tarafından saygı duyulan, sözü dinlenen kişilik olarak dikkat çekmiştir. Zaten Barcın bölgesinde ona verilen görev de insanlara doğru yolu göstermek, onları doğru yola sevketmektir.

"Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı" Yorumlar

"Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı" Benzer Haberler


Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı

Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı

Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerleri ile en önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa’da önemli bir restorasyon daha tamamlandı. Pir Abdal Dede Türbesi bakım ve düzenleme çalışmalarının tamamlanması ile halkın hizmetine açıldı.. Pir Abdal Türbesinin Restoresi Tamamlandı