Parası Yetmeyene Toki'den Oda

truck

TOKİ konutları, gayrimenkul yatırım fonları bünyesinde yer almaya başladı. Bu sayede ev almak için yeterli parası olmayan vatandaşlar edinebilecekleri bu fon yapıları sayesinde konutun bir bölümüne sahip olabilecekler.

Parası Az Olana Oda

Ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli birikimi ya da ödeme gücü olmayanla için müjdeli bir haberimiz var. Özellikle bekar genç bireylere hitap eden proje geçtiğimiz gün resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. TOKİ’nin inşa etmiş olduğu ve inşa edeceği konutlar yatırım fonlarının portföyüne girmiş bulunuyor. Bu gelişme sayesinde dileyen vatandaşlar, almış oldukları fonlar sayesinde bir konutun belirli bir bölümüne sahip olabilecekler.

Sermaye Piyasaları Kurulu’nun açıklamış olduğu gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliği üzerinde bir takım değişiklikler gerçekleştiren yeni tebliğ geçtiğimiz gün resmi gazetede yayımlanmış bulunuyor. Bu tebliğ sayesinde gerçekleşen değişiklik ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), iller bankası ve belediyeler ile bu belediyelerin bağlı bulunduğu ortaklıklar, iştirakler ya da yönetim kurulu için aday gösterme yetkisi bulunan şirketler eli ile gerçekleştirilen bağımsız bölümler yatırım fonu portföyüne alınabilme olanağına sahip olacaklar.

Ruhsat Alma Koşulu

Bu işlem için ilgili projelerin ruhsatının edinilmiş olma şartı gözlenirken, söz konusu inşa aşamasının bitmiş olup olmadığı hususu beklenmeyecek. Bu husustan ötürü henüz inşa aşaması devam etmekte olan konut, işyeri ve rezidans gibi bir kısım projeler de fon portföyüne alınacaktır.

İstendiği Taktirde Satılabilecek

Az önce bahsetmiş olduğumuz yeni tebliğin sağlamız olduğu değişiklikler ile TOKİ, belediye ve iller bankası başı çekmekle beraber, kamu tarafından inşa edilen konutlar artık pay şeklinde yatırımcılara satılabilecektir. Bu sayede TOKİ tarafından inşa edilen binlerce konut, bu tebliğ sayesinde gayrimenkul yatırım portföyü içerisinde yer alacak.

Bu sayede ev almak için yeterli birikimi olmayan yatırımcılar çok daha az miktarlarda alabilecekleri fon payları sayesinde TOKİ tarafından inşa edilen konutların bir odasını, mutfağını ya da sadece salonunu satın alabilme imkanına sahip olacaklar. Satın alma işlemini gerçekleştiren ilgili yatırımcılar istedikleri taktirde söz konusu alanı anında satarak tekrar sermayesini nakit olarak edinebilecek.

Bu Konutlar Haczedilemiyor

Bu bahsettiğimiz gayrimenkul yatırım fonlarının geliştirilmesi için devlet tarafından bir takım teşvikler uygulanıyor. Bu teşviklerin arasında en çok göze çarpan ise, bu yatırım fonlarının vegsi avantajı sunması ve haciz işleminin uygulanamaması gibi bir takım hususlar yatırımcılar için kolaylıklar sunuyor.

"Parası Yetmeyene Toki'den Oda" Yorumlar

"Parası Yetmeyene Toki'den Oda" Benzer Haberler


Parası Yetmeyene Toki'den Oda

Parası Yetmeyene Toki'den Oda

TOKİ konutları, gayrimenkul yatırım fonları bünyesinde yer almaya başladı. Bu sayede ev almak için yeterli parası olmayan vatandaşlar edinebilecekleri bu fon yapıları sayesinde konutun bir bölümüne sahip olabilecekler.. Parası Yetmeyene Toki'den Oda