Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı

truck

İzmir'liler, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ardından Avrupa'nın önemli sanat merkezlerinden birine daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin gözbebeği olması beklenen projenin, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yerini alması bekleniyor.

Cumhuriyet tarihinin opera sanatına özel ilk binası İzmir'de inşa ediliyor. Kentin simge yapılarından birisi haline gelmesi beklenen İzmir Opera Binası’nın yapımına 2017 yılının ilk aylarında başlanılması düşünülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka Mavişehir girişine kuracağı ve özel olarak inşa edilecek Opera Binası’nın yapım ihalesinin birinci aşaması 15 Aralık Perşembe günü tamamlandı. 5 firmanın teklif verdiği ihale de, komisyonun değerlendirmelerini tamamlamasından sonra önümüzdeki günlerde 2. oturum kapalı olarak gerçekleşecek ve opera binasını inşa edecek firma belirlenmiş olacak.

2010 yılında Ulusal Mimari Yarışması ile projesi belirlenen ve arsası Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanda inşa edilmesi planlanan opera binasının 2020 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor. Türkiye’nin gözbebeği olması beklenen projenin, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yerini alması bekleniyor. Opera binasının tamamlanması ile İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ardından Avrupa'nın önemli sanat merkezlerinden birine daha ev sahipliği yapıyor olacak.

Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı

Yaklaşık maliyeti 395 milyon 974 bin TL olan opera binası inşaatının ihalesi için en yüksek teklif Doğuş İnşaat-Odak İnşaat İş Ortaklığı'ndan 385 milyon TL olurken, en düşük teklif olan 314 milyon 747 TL ile KMB Metro İnşaat- Nas İnşaat İş Ortaklığı tarafından verildi.

Toplam 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olan tesiste 350 seyirci kapasiteli avlu, açık hava gösterileri için ayrılan bir alan, etkinlikler için atölyeler, idari bölümler, genel tesisler, teknik birimler için merkez ve 525 araç kapasiteli otoparkta inşa edilecek. Ana salon bölümü 1435 kullanıcı kapasiteli olurken, 437 seyirci kapasiteli bir de küçük salon yer alıyor olacak.

Şartnamesine göre opera binası için ayrılan alanın büyüklüğü yaklaşık 68 bin metrekare olan yapının içerisinde prova salonu ile opera ve bale bölümleri de unutulmuyor. Binanın ön fuaye olarak adlandırılan bölümü sosyal alan olarak değerlendirilirken, 6 bin 251 metrekarelik bir alanda da otopark inşası yapılacak. Çevre düzenlemesi yapılması için ayrılan alanın büyüklüğü de 56 bin 820 metrekare. Fuayenin önünden geçen yol üzerine de araba ve taksiler için cepler bulunurken, toplu taşım durağı da yer alıyor olacak.

"Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı" Yorumlar

"Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı" Benzer Haberler


Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı

Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı

İzmir'liler, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ardından Avrupa'nın önemli sanat merkezlerinden birine daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin gözbebeği olması beklenen projenin, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanımı ile Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yerini alması bekleniyor.. Opera Binası İhalesinde İlk Oturum Tamamlandı