Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli | Emlakta Haber

Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

truck

Ev almak ya da konut projesinde daire almak istemeyip kendi evini yapmak isteyenlerin evlerinin inşası süresince gerçekleşecek bazı hususları ve dikkat etmeleri gereken noktaları birer birer sıraladık. Haberimizde yer alan hususları dikkate alarak evinizi yaptırırsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ülke çapında hızla gelişmekte olan inşaat sektöründe pek çok seçenekte ev ve her fiyat aralığında konut bulunmaktadır. Ancak bu tür bir yolu değil de kendi evinizi isteğiniz doğrultusunda inşa etmenizde mantıklı bir seçim olabilir. Kendi evinize sahip olmanın çeşitli yolları bulunmakta ancak isterseniz sahip olduğunuz arsayı bir müteahhide yaptırabilişiniz. Tabi kendi imkanlarınız doğrultusunda evinizi inşa etmenizde mümkün. Kendi evinizi yapmaya karar vermeniz halinde dikkat etmeniz ve araştırmanız gereken pek çok husus vardır.

Arsanın İmar Durumunu Araştırın

Eğer bir arsa alarak ev yapacaksanız ya da mevcut arsanız hakkında imar durumu bilgisine sahip değilseniz ilk olarak yapmanız gereken şey bağlı bulunulan belediyeye giderek imar izni almak. İnşaat sürecine girmeden önce olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için belediyeden arsanız için kaç kat imar izni olduğunu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra arsanız üzerinde herhangi bir imar değişikliği olup olmadığı konusunda bir araştırma yapın. Arsanız kamulaştırılmış ya da bir kısmı yol projesine dahil edilmiş olabilir. Belediyeden imar izni alındıktan sonra alınan imar iznine uygun bir şekilde proje hazırlatmanız ve kaliteli bir inşaat firması ya da müteahhit şirketle anlaşmanız gerekmektedir. Projeyi hazırlattıktan sonra bu projeyi belediyeye sunarak inşaat ruhsatı almalısınız.

Kaliteli Bir Müteahhit Firma İle Anlaşın

İnşaat sürecine başlarken anlaşmış olduğunuz müteahhit firmayı iyice araştırın. İşinde uzman bir firma ile çalışmanız çok daha iyi olacaktır. İnşaat süresinde yapının depreme dayanıklı olduğunu ve pek çok önemli noktayı denetlemesi için bir yapı denetim firması ile çalışın. İnşaat çalışmalarınız projeye uygun bir şekilde tamamlandığı zaman bağlı olunan belediyeye başvuruda bulunarak iskan belgesi almanız gerekir. İskan beldesini edindikten sonra bu belgeyi tapu müdürlüğü aracılığı ile tescil ettirmelisiniz. Bu sayede söz konusu yapı arsa vasfını yitirerek konut vasfı kazanmış olur.

Müstakil Ev Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İnşaat yapacağınız arsayı almadan önce mutlaka belediyeden imar durumunu sorgulatın.
 • Arsanın zemini hakkında bilirkişi tarafından bilgi alın (yumuşak zemin, çürük zemin ya da engebeli zemin gibi)
 • Belediyeden inşaat ruhsatı aldıktan sonra iki yıl içerisinde inşaat sürecine başlanmalı ve ruhsat alındıktan sonra 5 yıl içerisinde de inşaatın bitirilmesi gerekir aksi halde ruhsat geçerliliğini yitirir ve yeniden ruhsat için başvurmanız gerekir.
 • İşinde iyi olan bir müteahhit firma ile çalışın.
 • İnşaat sürecini denetlemesi için kaliteli bir yapı denetim firması ile çalışın.
 • İmar izni dahilinde belirlenen sınırlar içerisinde inşaatınızı gerçekleştirin aksi halde yapınız kaçak yapı olarak kabul edilir ve belediye tarafından yıkılabilir.

"Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli" Yorumlar

2 YORUM
 1. Veli Çınar 30 Nisan 2018 16:47

  Çalışan ustanın sigorta süresi, en az ne kadar olmalı?

 2. Semra Asık 2 Kasım 2017 15:56

  Su basmanı nasıl olmalıdır,drenajı nasıl düşünülür, tek katlı bahçe içinde evlerin su almaması için bina yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Bunları da açıklarsanız sevinirim.Saygılar.

"Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli" Benzer Haberler


3+1 Müstakil Ev Planı Örnekleri

3+1 Müstakil Ev Planı Örnekleri

Müstakil ev yaptırıp oturmak çoğu kişinin hayalleri arasında yer almaktadır. Ev yaptırmaya kararınızı kesin kıldınız ve Müstakil ev planlarını araştırmaya başladınız. Hasi ev planını seçeceğiniz konusunda fazla bir fikir sahibi değilseniz, haberimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.. Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İki Katlı Müstakil Ev Planları

İki Katlı Müstakil Ev Planları

Yaşadığınız basit apartman dairelerinden, her türlü imkânı sunan ancak toprağa bile dokunamadığınız lüks rezidansların içerisine sıkıştırılmış hayatlardan sıkılan herkesin hayalidir filmlerdeki gibi pembe panjurlu olmasa da kutu gibi bir müstakil ev sahibi yapmayı planlıyorsanız, imar örneklerini inceleyebilirsiniz.

Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli. Ev almak ya da konut projesinde daire almak istemeyip kendi evini yapmak isteyenlerin evlerinin inşası süresince gerçekleşecek bazı hususları ve dikkat etmeleri gereken noktaları birer birer sıraladık. Haberimizde yer alan hususları dikkate alarak evinizi yaptırırsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Müstakil Ev Ne Kadara Yapılır?

Müstakil Ev Ne Kadara Yapılır?

Kendinize ait bi arsa üzerine istediğiniz dizaynda, zevkinize uygun bir evi çok ekonomik fiyatlara yapmanız mümkün. 2017 yılında ortalama olarak 200 metrekare A sınıfı kalitede dubleks bir evin maaliyeti 167.000 TL. Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

MOD Bahçelievler, Geniş Mutfakları Sayesinde Müstakil Ev Rahatlığı Veriyor!

MOD Bahçelievler, Geniş Mutfakları Sayesinde Müstakil Ev Rahatlığı Veriyor!

0 konut sahibi olmak isteyen bireylerin ilk talepleri büyük mutfak olarak bilinmekte. Kullanıcının arzuları doğrultusunda projeler geliştirmekte olan MOD Gayrimenkul'un geniş ölçekli planlamış olduğu MOD Bahçelievler'de daireler üzerinde yerini almış olan mutfakların büyüklüğü 12,84 metrekareden başlayıp 13,62 metrekareye kadar uzanış gösteriyor.

Müstakil ev mi apartman dairesi mi?

Müstakil ev mi apartman dairesi mi?

Müstakil ev mi? Yoksa apartman dairesi mi? bu konuda tereddütte düşmüş olabilirsiniz. En uygun koşullar ve yerler nelerdir?. Müstakil Ev Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Apartman Dairesi mi Müstakil Ev mi

Apartman Dairesi mi Müstakil Ev mi

Oturduğunuz ev çok fazla sorun çıkarmasın, güvenlikli olsun, ısınma problemi yaşamayım, çocuklar için park alanı olsun gibi birçok detayı site içerisinde yer alan bir dairede bulmanız mümkün olacaktır. Ancak doğayla iç içe olmayı, bağ bahçe işleriyle uğraşmayı seven biriyseniz müstakil ev sizin için uygun olabilir.

Müstakil Evde Oturmanın Zorlukları

Müstakil Evde Oturmanın Zorlukları

Apartman dairelerinde dört duvar arasına sıkıştırılmış yaşam alanlarından bunalanlar için müstakil evler her yönden daha avantajlıdır. Ancak pek çok rahatlığı sunan müstakil evlerinde, her konut türünde olduğu gibi bazı zorlukları da bulunuyor. İşte o zorluklar...