Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

truck

Ev alırken dikkat etmeniz hususlar arasında en önemli madde olan evin net metrekaresi, yapının genel metrekaresi ile karıştırılmamalıdır. Evin net metrekaresi, duvarlar içerisinde kalan sizin özel kullanım alanınız olan kısımdır. Evin metrekaresini nasıl hesaplarım diyorsanız cevabı haberimizde…

Ev alacak kişiler almak istedikleri evin bir takım özelliklerine öncelik vermektedir. Evin güneşe olan konumu, kuzey cephesinin olmaması, kolay bir şekilde ısınması, apartman sakinlerinin uyumlu olması, evin mutfağının kullanıma elverişli olması ve evin büyüklüğü gibi bir takım hususlara bil hassa önem vermektedirler. Fakat bu söz ettiğimiz hususlardan biri, diğer saydığımız hususlardan daha bir önem teşkil etmektedirler.

Söz etmek istediğimiz husus evin büyüklüğü, yani metrekaresi. Söz etmekte olduğumuz evin metrekaresi noktasında insanlar arasında yanlış bir şekilde kulaktan dolma bir bilgi var. Aslında yanlış süre gelmekten ziyade karıştırılan bir husus diyebiliriz. Bu husus ta evin net metrekaresi ile evin brüt metrekaresinin karıştırılmasıdır.

Metre küp Hesaplama Nasıl Yapılır öğrenmek için tıklayın...

Az önce bahsetmiş olduğumuz evin brüt metrekaresi, söz konusu olan evin yer aldığı binada ya da alan üzerinde ev içerisine dahil olmayan kısımlar, yani evin kullanım alanı dışında kalan lakin evin bünyesine bağlı olan alanlar diye nitelendirilebilir. Bu söz konusu brüt alan, evin arazi alanı içerisinde kalan kömürlük, depo, araba garajı, evin bahçesi gibi alanların da dahil edildiği metrekare hesaplaması brüt metrekare olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca evini satan satıcıların bir kısmı evin brüt alanı ile net alanı arasında küçük fark olmasından ötürü evin net kullanım metrekaresi yerine size yapının brüt metrekaresi üzerinden mülkiyeti satmak isteyebilirler.

Satın almak istediğiniz bir evin brüt metrekaresini baz alarak değil de net metrekaresini dikkate alarak evi satın almak yönünde net bir karar vermeniz daha yerinde bir karar olur. Bu hususu belirtmemizin sebebi brüt metrekare evin kullanım dışı süpürülemez olarak tabir ettiğimiz alanları ifade eder. Net metrekare ise evin duvarları içerisinde kalan kullanıma elverişli kısımdır.

Ev alırken dikkat etmeniz gereken nokta burasıdır. Evin sizin kullanabileceğiniz alanları brüt metrekare şeklinde ifade edilemez. Satın almak istediğiniz evin net kullanım alanı sunan metrekaresini hesap edebilmek için, evin içinde yer alan bütün odaların, tuvaletin, banyonun ve mutfağın metrekare cinsinden ölçümünü gerçekleştirmek ve bu ölçümler sonucunda elde edilen metrekarelerin hepsinin toplanarak evin genel olarak net metrekaresini edinmeniz gerekiyor.

Bu hususlardan bahsettikten sonra sıra net metrekare hesaplama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye geldi.

Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Söz konusu net metrekare hesabını gerçekleştirebilmek için ilk olarak evdeki kısımların kaplamış oldukları alanları metre cinsinden ölçmeniz gerekmektedir.

Odanın Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Net metrekare hesabı yapabilmek için odaların metrekaresini öğrenmemiz gerekiyor. Söz konusu odaların dikdörtgen bir yapıda olduğunu varsayarsak, metre aracılığı ile farklı uzunluktaki duvarları düzgün bir şekilde ölçmeniz gerekiyor. Elde ettiğiniz metre değerlerini birbirleri ile çarpma işlemi gerçekleştirerek odanın metrekaresini bulabilirsiniz.

Metrekare hesaplama örneği verecek olursak, yan yana olan kesişmiş duvarlardan biri 400 cm, diğeri de 350 cm uzunluğunda diye düşünelim. 400 cm değerini metre değerine çevirdiğimizde 4 metre, 350 cm’yi çevirdiğimizde ise 3,50 metre olacaktır. Bu iki değeri çarparsak 4,00 x 3,50 = 14,00 metrekare sonucunu elde etmiş oluruz.

"Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?" Yorumlar

"Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?" Benzer Haberler


Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ev alırken dikkat etmeniz hususlar arasında en önemli madde olan evin net metrekaresi, yapının genel metrekaresi ile karıştırılmamalıdır. Evin net metrekaresi, duvarlar içerisinde kalan sizin özel kullanım alanınız olan kısımdır. Evin metrekaresini nasıl hesaplarım diyorsanız cevabı haberimizde…. Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Helis More Residence Metrekare Fiyatları 8.5000 TL'den Başlıyor!

Helis More Residence Metrekare Fiyatları 8.5000 TL'den Başlıyor!

Yatırımda kazanan olmak adına yatırımın kolluk kuvveti olarak açıklanmış olan dört büyük hamle; prim potansiyeli, lokasyon, ulaşım imkanı ve sosyal donatılar. Bunların hepsi a'dan z'ye en iyi şekilde Helis More Residence'da bulunuyor.

Konutlarda Metrekare Hesaplaması

Konutlarda Metrekare Hesaplaması

Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?. Konutlarda metrekare hesaplaması iki faklı şekilde olmaktadır. Bunlardan birisi net, diğeri de brüt alan hesabıdır. Konutun içinde duvarların arasında bulunan temizlenebilir alanlara net alan adı verilmektedir.

Metrekare İle Konut Satın Alma Dönemi Başladı!

Metrekare İle Konut Satın Alma Dönemi Başladı!

İnşaat sektörü içerisinde metrekare çerçevesinde satış yaparak, tasarrufu az ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasının önünü açmakta olan gayrimenkul sertifikası, firmaları da banka kredilerinden kurtarır durumda.. Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

MOD Bahçelievler'de Metrekare Fiyatları 4.950 TL'den Başlıyor!

MOD Bahçelievler'de Metrekare Fiyatları 4.950 TL'den Başlıyor!

Bura Residence, Es Kule, Menekşe Sitesi, Medicana, Star Plaza, MOD Bodrum Vilları tarzında projelerle adını sıkça duyurmuş olan MOD Gayrimenkul Yatırım, Bahçelievler'de az katlı yapısıyla dikkatleri üzerine çeken MOD Bahçelievler projesine başlamış durumda.

1071 Kadıköy Metrekare Fiyatları 6.000 TL'den Başlıyor!

1071 Kadıköy Metrekare Fiyatları 6.000 TL'den Başlıyor!

Usta İnşaat imzası taşımakta olan 1071 Kadıköy projesinde 556 adet konut bulunuyor. 15.000 metrekare alan üzerinde yükselmekte olan proje üzerinde 1+1'den başlayıp 4+1'e kadar uzanmakta olan daire tiplemeleri kendisini gösteriyor. Metrekare fiyatlarının 6.000 TL'den başlamış olduğu projede teslimler Haziran 2018 yılında yapılacak.. Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Fortis Sinanlı Metrekare Fiyatları 7.400 TL'den Başlıyor!

Fortis Sinanlı Metrekare Fiyatları 7.400 TL'den Başlıyor!

Yiğit Group ve Sinanlı Grup ortaklığıyla yapılmış olan Fortis Sinanlı projesi, İstanbul Kadıköy'e bağlı olan Fikirtepe üzerinde inşa edilmekte. 5 Blok halinde yükselmekte olan Fortis Sinanlı projesi toplam olarak 100 konuttan oluşmakta.

MOD Bahçelievler Metrekare Fiyatları 5.900 TL'den Başlıyor

MOD Bahçelievler Metrekare Fiyatları 5.900 TL'den Başlıyor

Metroya çok yakın bir konum üzerinde bulunan MOD Bahçelievler, metroya sadece 200 m uzaklıkta yer alıyor. 2018 yılı içerisinde hayata geçecek olan Ataköy - İkitelli metrosuyla MOD Bahçelievler'den İstanbul'un bütün noktalarına ulaşım kesintisiz olacak.