Lansman Nedir?

Lansman Nedir?
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 12 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Peki, lansman fiyatı nedir? Yeni bir ürün tanıtılırken tanıtıma özel fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu fiyat, projenin asıl fiyatına göre çok daha fazla avantajlıdır. Bu şekilde tanıtıma çıkarılan bir projenin, ürünün asıl değerine çok daha uygun fiyatla satıldığı anlamına gelmektedir.

Örneğin X bir konut projenin lansman fiyatı, tanıtım için öngörülen sürenin geçmesine kadar bir miktar düşük fiyatla satıldığı anlamına gelmektedir. Öngörülen sürenin bitiminin ardından projenin fiyatının yükseleceği bilinmelidir. Bu nedenle genellikle alıcılar, tanıtımı yapılan konut projesine uygun fiyatla sahip olmak için tanıtım fiyatına almak istemektedir.

Şirketler, yeni ürünle pazara girmek istediklerinde, kar oranlarını en az seviyeye indirip uygun ve cazip lansman fiyatı belirlemekte, bu sayede ürünün en fazla sayıda müşterinin ilgisini çekmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu sayede şirketler, ürünlerinin piyasada yer edinmesini hedeflemektedir. Yeni bir ürün ya da projeye herkesin kuşku ile yaklaşabileceği varsayımı ile hareket edildiğinden hareketle böyle bir tanıtım sistemi hayata geçirilmektedir.

Şirketler ürünlerini lansman fiyatı ile sürmeleri halinde, bu durumun tüketiciler için fırsat haline dönüşeceği de kuşku götürmez bir gerçektir. Bu sayede tüketiciler, ürünü yüzde 10 ya da yüzde 20 oranında daha uygun fiyatla satın alabilmekte, dolayısı ile alırken kar edebilmektedir. Tanıtımı yapılan bir konutun tanıtım fiyatı 200 bin lira ise, projenin tamamlanıp teslimatlarının başlaması ile konut fiyatının 300 bin lira gibi bir meblağa ulaşması söz konusudur. Bu sayede konut satın alanlar, projenin bitimi ile kar elde edebilmektedir.

Gayrimenkul sektöründeki şirketler de lansman fiyatı ile yeni projelerini satışa çıkardıklarında, bunu çeşitli yollarda tanıtmaya başlamaktadır. Gayrimenkul şirketleri, yeni şeni projelerini avantajlı fiyatlardan satışa çıkarırken, bunun duyurusunu de medya aracılığı ile yapmaktadır. Bu nedenle de medya mensuplarının katıldığı basın toplantıları ile projelerini tanıtmaya başlamaktadır. Bu tanıtımlarda avantajlı fiyatlar özellikle belirtilmektedir.

Yüz yüze reklam çalışması olarak nitelendirilen lansman toplantıları, konut sektöründe yaşanan yoğun rekabeti de ortaya çıkarmaktadır. Şirketler, avantajlı fiyat tanıtımlarını her yeni projelerinde gerçekleştirirken, bu toplantılar hem konut yatırımcıları hem de konutu alıp satan kişiler tarafından son derece dikkatli bir şekilde takip edilmektedir.

Lansman toplantılarının yatırımcılar tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesinin ardında yatan en büyük gerçeğin de, tanıtımdan kısa bir süre sonra konut fiyatında yaşanacak yükselişten kaynaklandığı belirtilmektedir. Bu fiyat farkı da ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Gayrimenkul şirketleri, tanıtıma özel uyguladığı indirimli fiyatların yanı sıra ödeme planlarında da büyük kolaylıkla sağlayabilmektedir.

Tanıtım toplantıları genellikle bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bir projenin yeni etabının tanıtım toplantısının, satış ofisinde gerçekleştirilmesi de söz konusudur. Ayrıca lansman toplantının projenin hayata geçirildiği bölgenin yakınında da yapılması söz konusudur.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Tema Tasarım | Osgaka.com