Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır?

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır?
Editör: Nezaket DURU Emlak Rehberi 24 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Herkesin ev sahibi olmak için bir birikimi olmayabiliyor. Özellikle alt gelir grubuna mensup olan vatandaşlar geçim sıkıntısının yanı sıra ev satın alabilmek için birikim yapamayabiliyor. Bu durumun yanı sıra konut kredisi kullanarak ev satın almak ta pek çok kişiye korkutucu bir seçenek gibi görünebilir. Kredilerin yüksek faizlerinden ötürü aldığı evin bedelinin üstüne 20 – 30 bin TL fazladan bankaya faiz ödeme durumu da pek cazip bir seçenek gibi görünmeyebilir.

Bu durumların karşısında ev satın alabilmeniz için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunu ilki, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından inşa edilmekte olan sosyal konutlar ve toplu konutlardır. Bu bağlamda TOKİ en hesaplı be en uygun ödeme koşullarına sahip olan en garanti ev sahibi olma yöntemidir. Söz etmekte olduğumuz Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, hayata geçirdiği konut projelerinin nerdeyse tamamını alt gelir sınıfı ve orta gelir sınıfına mensup olan vatandaşlara yönelik olarak inşa etmektedir.

Bu konuda da bir hayli başarılı olduğu söylenebilir. Ev sahibi yaparken en önemli hususlardan biri de güven sağlamasıdır. Çünkü bu kurum Başbakanlık bünyesine bağlı olarak çalışmaktadır ve dolayısıyla siz TOKİ’den ev alırken bir anlamda devletten ev almış oluyorsunuz. TOKİ’den ev alabilmek için hane halkı aylık toplam geliri yardımlar ile birlikte 3.200 TL sınırını aşmıyor olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra konut projesinin inşa edildiği kentin sınırları içerisinde en az 1 yıl olmak üzere ikamet ediyor olmalısınız ya da o ilin nüfusuna kayıtlı olmalısınız. Bu hususların yerine getirilmesi ile birlikte sizin adınıza eşiniz ya da velayetiniz altında olan çocuklarınızın adına herhangi bir mülkiyet tapusunun bulunmaması gerekmektedir. Söz konusu TOKİ konut projelerinden daire satın alabilmek için başvuru esnasında 25 yaşını doldurmuş olmanız koşulu da bulunmaktadır.

Bu yöntemin yanı sıra kooperatif olarak tanımladığımız evlerden kredi kullanmadan satın alabilmeniz mümkündür. Bu kooperatif olarak tanımladığımız konutların işleme prensibi ödemeniz oranında evin inşa edilmesi şeklindedir. Bu yöntemde size belli bir tarih aralığı verilir. Siz bu tarihler arasında önce peşinatınızı öder ardından da aylık ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz. Bu şekilde siz ödedikçe evinizin inşası devam eder ve bu şekilde ev sahibi olabilirsiniz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com