Konutlarda Metrekare Hesaplaması

truck

Konutlarda metrekare hesaplaması iki faklı şekilde olmaktadır. Bunlardan birisi net, diğeri de brüt alan hesabıdır. Konutun içinde duvarların arasında bulunan temizlenebilir alanlara net alan adı verilmektedir.

Konutlarda metrekare hesaplaması iki faklı şekilde olmaktadır. Bunlardan birisi net, diğeri de brüt alan hesabıdır. Konutun içinde duvarların arasında bulunan temizlenebilir alanlara net alan adı verilmektedir. Net alan, konutlardaki kullanılabilir alan olarak da nitelendirilebilmektedir. Net alan, dış net metrekare ve iç net metrekare olarak iki farklı şekildedir. Dış net metrekare, konutun balkın ve terasları da dahil olmak üzere dış dört duvarının toplamı, iç et metrekare ise konutun balkon ve teraslar dahil ıslak hacimlerinin toplamından oluşmaktadır.

Evin net metrekaresi, duvarlar arasında bulunan yararlı alanlardan oluşmaktadır. Konutlarda metrekare hesaplaması yapılırken dışarıda kalan bölümler, kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının metrekaresi, merpen, sahanlık, asansör, mesken başına 4 metrekareden büyük olmamak koşulu ile tasarlanan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık, bina içinde bulunan garajlardan oluşmaktadır ve bu alanlar yararlı alan dışında kalmaktadır. Net alanlar ise meskendeki her bir oda, banyo, mutfak ve balkonun sıvaları da çıkmış olarak hesaplanan süpürülebilir ve yürünebilir alandan meydana gelmektedir. Konutun net alanını bulmak için evin duvar kalınlıkları, merpen ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanların hesaptan çıkarılması gereklidir. Evin tüm odaları, mutfak, tuvalet, banyo gibi tüm alanların metrekaresi tek tek hesaplandıktan sonra ortaya çıkan değer birbiriyle toplanması toplandığında net alan bulunabiliyor. Tek bir odanın alanını bulmak için ise odanın komşu iki duvarını metre olarak ölçülmesi, ortaya çıkan sonucun da birbiriyle çarpılması gerekmektedir. Tüm odaların ölçümü yapıldıktan sonra sonuçlar birbirleriyle toplandığında, dairenin net metrekaresini bulmak mümkün olmaktadır.

Konutlarda metrekare hesaplaması yapılırken brüt inşaat alanın da hesaplanması söz konusu olmaktadır. Brüt inşaat alanı, meskenin duvarlar dahil olmak üzere alanla ortak alanların bağımsız bölüm başına düşen miktarının yanı sıra o bağımsız bölüme eklenerek otaya çıkan alanların hesaplanmasıdır. Brüt alan iç brüt alan ve dış brüt alan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış brüt alan, konutun toplam inşaat alanından aldığı payı göstermektedir. Bu hesaba otopark, depo ve sosyal tesisler dahil toplam inşaat alanından düşen pay eklenmektedir. İç brüt alan ise bir evin katından düşen paydır. Bu alan, asansör, merpen ve havalandırma boşlukları ile koridorlardan; yani kattan alınan payın hesaba katılması ile ortaya çıkmaktadır.

Konutlarda metrekare hesaplaması yapılırken net metrekarenin doğru bir şekilde hesaplanması gereklidir. Bu sayede evin yaşam alanı ortaya çıkarılmaktadır. Konutun net metrekaresinin hesaplanabilmesi için, evin tüm odalarının metrekarelerinin tek tek hesaplanması şarttır. Bulunan metrekarelerin toplanması ile de konutun net metrekaresinin ortaya çıkarılması mümkün olmaktadır. Net metrekare tespit edildiğinde dekorasyon da buna göre çok daha doğru bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle odaların tek tek net metrekaresinin hesaplanması, satın alınacak eşyanın boyutlarının da doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. 

"Konutlarda Metrekare Hesaplaması" Yorumlar

2 YORUM
  1. Taner Bahar 4 Ekim 2016 11:54

    kentsel dönüşümden tapuyu geri alma bedeli ne kadar iyi akşamlar

    Emlaktahaber 4 Ekim 2016 12:01

    Merhaba, kentsel dönüş kapsamında çeşitli istisnalar olmasından dolayı, bu konuyu tapu müdürlüklerine veya kentsel dönüşüm bürolarına danışmanızı tavsiye ederiz.

"Konutlarda Metrekare Hesaplaması" Benzer Haberler


Konutlarda Metrekare Hesaplaması

Konutlarda Metrekare Hesaplaması

Konutlarda metrekare hesaplaması iki faklı şekilde olmaktadır. Bunlardan birisi net, diğeri de brüt alan hesabıdır. Konutun içinde duvarların arasında bulunan temizlenebilir alanlara net alan adı verilmektedir. . Konutlarda Metrekare Hesaplaması

Konutlarda Durgunluk Fırsatı 6 Ay Devam Edecek!

Konutlarda Durgunluk Fırsatı 6 Ay Devam Edecek!

2016 yılının Kasım ayına kadar olan sürede, 2015 yılına kıyasla %4.6 oranında büyüme gösteren sektör, 2017 yılı içerisinde dövizdeki artış sebebiyle negatif etkilendi. Bu sebepten dolayı satışlarda ve fiyatlarda durgunluk görülüyor. Fakat 2. yarıya doğru satışların ve fiyatların tekrardan artışa geçmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Yazlık Konutlarda Gözde Şehirler İzmir, Antalya ve Didim Olarak Ön Plana Çıkıyor!

Yazlık Konutlarda Gözde Şehirler İzmir, Antalya ve Didim Olarak Ön Plana Çıkıyor!

Konutlarda Metrekare Hesaplaması. Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin birden bire hızlandığını ifade eden ERA Gayrimenkul Değerleme Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, 2017 yılında en fazla talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir'in bulunduğunu ifade etti.

Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

Konutlarını günlük olarak kiralamakta olanlar ve motorlu araç kiralaması yapan firmalar, kira bedeli kaç TL olursa olsun farketmeden, 1 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla artık tahsilatlarının tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar aracılığıyla gerçekleştirecek. nakit ödeme devri kiralama sektöründe tamamen sona eriyor.. Konutlarda Metrekare Hesaplaması