Konut Kredisi Hesaplama

truck

Konut kredisi, konutun belli bir teminat karşılığında verilen bir tüketici kredisi olarak nitelendirilmektedir. Konut kredisi hesaplama yöntemi uygulanarak en uygun kredi almak mümkündür. Konut kredisi ile montgage birbirinden farklı kavramlardır.

 Mortgage, kişilerin konut olarak kullanacakları konutu satın almaları için konut üzerine ipotek konularak kullandırılan bin kredi şeklidir ve bu kredi şeklinde ve vergi avantajı vardır. Mortgage sisteminde konut kredilerindeki sabit faiz oranlarının yanı sıra değişken faiz oranlarının da uygulanması söz konusudur. Ayrıca konut kredisinde ödemelerde aksama olduğunda krediyi kullanın bir yıl süresince bu aksamayı telafi edebilmektedir. Oysa mortgage sisteminde o ana kadar yapılan ödemeler kredili kullanan kişiye geri ödenmekte ve kredi veren konutu satışa çıkarma hakkına sahip olmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işlemi yapılırken başvuruların nasıl değerlendirildiği de bilinmelidir. Kredi veren her kurumun kendine has şartları vardır ancak genellikle kurumlar, kredi başvurusunda bulunanın kredi notuna, kredi geçmişine, aylık net gelirine ve taşınmazın özelliklerini değerlendirerek kredi başvurularına cevap vermektedir. Konut kredilerine günümüzde hem internet üzerinden hem de banka şubelerinden yapılabilmektedir. Banka şubelerinden yapılacak olan kredi başvurularında aylık geliri gösteren belge, kimlik ve satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu bulundurulmalıdır. Konut kredisi başvuruları, kurumlar tarafından kısa bir süre içinde değerlendirilerek cevaplandırılmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işleminde özellikle gerçek kişilerin mesken olarak kullanmak için aldıkları konut kredileri, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nden (BSMV) muaf tutulmaktadır. Konut kredisi ile mesken satın alındığında aylık taksitlerin kira öder gibi olması mümkündür. Ancak böyle bir ödeme tablosu için uzun vadeli kredi kullanılmalıdır. Vade uzadıkça ödenen kredi faizinin arttığı bilinmelidir. Kısa vadeli kredinin geri ödeme miktarı ile uzun vadeli kredinin geri ödeme miktarı birbirinden farklıdır.

Bankalar günümüzde uyun konut kredi ürünleri vermektedir. Ayrıca yeni projelerde inşaat firmaları, bankalarla anlaşma yaparak mesken satın alanlara uygun şartlarda kredi kullandırabilmektedir. Ancak kredi kullanmak için belli bir miktar peşinatın ödenmesi gerekli olmaktadır. İnşaat firmaları genellikle belli bir peşinat sonrası kalan miktar için uzun zamana yayılan taksit avantajı sunmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işleminin detaylı olarak yapılmasında yarar vardır. Konut kredileri, diğer kredilere göre daha yüksek tutarlı olmaktadır. Geri ödemeleri ise 10 yıla varan sürelerde olmaktadır. Bu krediler uzun vadeli olduğu için çok daha titizlikle incelenmesi gereklidir. Konut kredisini hesaplaması, diğer kredi hesaplamalarından çok daha önemlidir.

Bu kredi, satın alınacak bir gayrimenkul için kullanılmaktadır. Bu nedenle sadece kredi tahsis ücreti ya da hayat sigortası değil ekspertiz ücreti, ipotek FEK ücreti, DASK ücreti, konut sigortası gibi çok sayıda ek masraflar da bulunmaktadır. Bunlarla birlikte alınan kredinin tutarı görünenden çok daha fazla olmaktadır ve dolayısı ile geri ödemesi de bu oranda fazla olmaktadır. Bu nedenle iyi hesaplama yapılması şarttır. 

"Konut Kredisi Hesaplama" Yorumlar

"Konut Kredisi Hesaplama" Benzer Haberler


240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı önderliğinde başlatılmış olan 240 ay vade kampanyasıyla 12 günde satılan konut sayısı toplam olarak 1250 tane ve miktarı 1.150.000.000 TL değerinde. . Konut Kredisi Hesaplama

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark, İstanbul Başakşehir üzerinde konumlanmaktadır. Altında Cihan İnşaat imzası yer alan Avrupark Bahçekent Projesi çerçevesinde total olarak 1.394 adet daire yer almaktadır. Aynı zamanda projede 86 adet ticari bölümde bulunmaktadır. 31 Mart'a kadar 240 ay vadeli konut kampanyası devam edecektir. 2+1 daire fiyatları 469.000 TL'den başlayış göstermektedir.

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Konut Kredisi Hesaplama. İstanbul sınırları içerisinde güncel olarak 5 adet projesi devam etmekte olan Artaş İnşaat, gelecek yıl içerisinde 5 yeni proje için start vereceklerini açıkladı. Start verilecek olan bu projelerde 3.000'i aşkmış bir sayıda konut bulunacağı ileten Artaş İnşaat, 10 proje için toplamda 2.800.000 metrekare alan üzerinde çalıştıklarını belirtti.

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılmış olan konutta 2.seferberlik kampanyası kapsamında 20 yıl taksitli satışlar 2 ay boyunca devam edecek. 31 Mart 2017 tarihinde 240 ay taksitli konut satışları tamamen sona erecek. 20 yıl taksitli konut projeleri kampanyası çerçevesinde peşinatlar %5'e çekilmiş durumda.. Konut Kredisi Hesaplama

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Sık sık “konut dokunulmazlığı” ile ilgili görüşler ortaya açıklanmaktadır. Peki, konut dokunulmazlığı nedir? Konut dokunulmazlığı, yasal durum olmaksızın ya da kamu düzenine ait sakıncalar meydana gelmeksizin kişilerin konutlarına girilememesi, herhangi bir arama yapılamaması, eşyaya el konulamamasıdır.

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 Yılı içerisinde toplam olarak 500.000 konutun değişiminin yapılması adına çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Konut Kredisi Hesaplama

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

Adana Konut Projeleri 2018

Adana Konut Projeleri 2018

Adana’da yaşanan kentsel dönüşüm süreci şehirdeki arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden olurken, her bütçeye uygun ödeme seçenekleri sunan markalı konut projeleri de hızla yükselmeye devam ediyor. Adana'da 2017 yılında yaşamın başlayacağı konut projeleri...