Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi, konutun belli bir teminat karşılığında verilen bir tüketici kredisi olarak nitelendirilmektedir. Konut kredisi hesaplama yöntemi uygulanarak en uygun kredi almak mümkündür. Konut kredisi ile montgage birbirinden farklı kavramlardır.

 Mortgage, kişilerin konut olarak kullanacakları konutu satın almaları için konut üzerine ipotek konularak kullandırılan bin kredi şeklidir ve bu kredi şeklinde ve vergi avantajı vardır. Mortgage sisteminde konut kredilerindeki sabit faiz oranlarının yanı sıra değişken faiz oranlarının da uygulanması söz konusudur. Ayrıca konut kredisinde ödemelerde aksama olduğunda krediyi kullanın bir yıl süresince bu aksamayı telafi edebilmektedir. Oysa mortgage sisteminde o ana kadar yapılan ödemeler kredili kullanan kişiye geri ödenmekte ve kredi veren konutu satışa çıkarma hakkına sahip olmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işlemi yapılırken başvuruların nasıl değerlendirildiği de bilinmelidir. Kredi veren her kurumun kendine has şartları vardır ancak genellikle kurumlar, kredi başvurusunda bulunanın kredi notuna, kredi geçmişine, aylık net gelirine ve taşınmazın özelliklerini değerlendirerek kredi başvurularına cevap vermektedir. Konut kredilerine günümüzde hem internet üzerinden hem de banka şubelerinden yapılabilmektedir. Banka şubelerinden yapılacak olan kredi başvurularında aylık geliri gösteren belge, kimlik ve satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu bulundurulmalıdır. Konut kredisi başvuruları, kurumlar tarafından kısa bir süre içinde değerlendirilerek cevaplandırılmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işleminde özellikle gerçek kişilerin mesken olarak kullanmak için aldıkları konut kredileri, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nden (BSMV) muaf tutulmaktadır. Konut kredisi ile mesken satın alındığında aylık taksitlerin kira öder gibi olması mümkündür. Ancak böyle bir ödeme tablosu için uzun vadeli kredi kullanılmalıdır. Vade uzadıkça ödenen kredi faizinin arttığı bilinmelidir. Kısa vadeli kredinin geri ödeme miktarı ile uzun vadeli kredinin geri ödeme miktarı birbirinden farklıdır.

Bankalar günümüzde uyun konut kredi ürünleri vermektedir. Ayrıca yeni projelerde inşaat firmaları, bankalarla anlaşma yaparak mesken satın alanlara uygun şartlarda kredi kullandırabilmektedir. Ancak kredi kullanmak için belli bir miktar peşinatın ödenmesi gerekli olmaktadır. İnşaat firmaları genellikle belli bir peşinat sonrası kalan miktar için uzun zamana yayılan taksit avantajı sunmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işleminin detaylı olarak yapılmasında yarar vardır. Konut kredileri, diğer kredilere göre daha yüksek tutarlı olmaktadır. Geri ödemeleri ise 10 yıla varan sürelerde olmaktadır. Bu krediler uzun vadeli olduğu için çok daha titizlikle incelenmesi gereklidir. Konut kredisini hesaplaması, diğer kredi hesaplamalarından çok daha önemlidir.

Bu kredi, satın alınacak bir gayrimenkul için kullanılmaktadır. Bu nedenle sadece kredi tahsis ücreti ya da hayat sigortası değil ekspertiz ücreti, ipotek FEK ücreti, DASK ücreti, konut sigortası gibi çok sayıda ek masraflar da bulunmaktadır. Bunlarla birlikte alınan kredinin tutarı görünenden çok daha fazla olmaktadır ve dolayısı ile geri ödemesi de bu oranda fazla olmaktadır. Bu nedenle iyi hesaplama yapılması şarttır. 

Etiketler : Emlak Rehberi