Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İster oturum amaçlı, isterse de yatırım amaçlı olsun konut satın alırken dikkat etmek gereken püf noktaları bulunmakta. Konut alırken tapuda ve ödemede nelere dikkat etmek gerekir?

İster oturum amaçlı, isterse de yatırım amaçlı olsun konut satın alırken dikkat etmek gereken püf noktaları bulunmakta. Konut alırken tapuda ve ödemede nelere dikkat etmek gerekir? Bu süreç içerisinde bilinçli olarak davrananlar tapu devir işlemlerini hiç sıkıntı yaşamadan halledebiliyorlar.

Konut Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut almaya kararınızı kesinleştirmişseniz, konutu markalı bir proje üzerindenmi ya da bir şahıs üzerinden mi alacaksınız? Dikkat etmeniz gerekenler bu sorunun yanıtına göre şekil almaktadır. Markalı konut projelerinde kararınızı kesinleştirmişseniz, projeyi yapan firmanın tüm projelerini, geçmişini, müşteri memnuniyetini araştırmanız ileriye dönük bir sıkıntı yaşamanıza engel olacaktır.

Eğer ki şahıstan konut alım işlemi gerçekleştirecekseniz, konutu tapusuyla birlikte belediye ve tapu müdürlüğünde araştırabilirsiniz. "Konutun oturma izni var mı?", "Konutun kentsel dönüşüme girme ihtimali nedir?" tarzında soruların yanıtını öğrenmeniz ileriye dönük bir sıkıntı yaşamanıza engel olacaktır.

Eğer ki emlakçı işbirliğiyle bir konut alacaktınız. Eve tam olarak kesin karar vermeden önce kapora vermemeniz sizin için iyi olacaktır. Kapota verdikten sonra konutu almaktan vazgeçerseniz kaporanızı geri alma şansınız bulunmamaktadır.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacak olduğunuz konuta karar kıldıktan sonra sıra devir teslim işlerine yerini bırakıyor. Markalı konut projelerinde taraflar arası ilk olarak sözleşme imzalaması gerçekleşir ve Yapı inşaat sürecini tamamlayıp, tapuyu çıkarttıktan sonra devir işlemlerini yapar. Bu süreç firma tarafından alıcıya haber verilmektedir.

Şahıstan konut alırken, hem alıcının hem satıcının gerekli olan belgeleri toplayarak, tapu dairesine başvurmaları gerekiyor. Devir işleminin tamama ermesi için satış bedeli üzerinden binde 20'lik bir oranda harç ödenmesi gerekmektedir.

Tapuda Ödeme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satışı için ödenecek olan harç binde 20 oranındadır, alıcı ve satıcıdan bu miktar ayrı ayrı alınmaktadır. Örnek olarak 200.000 TL'lik bir konutun harç değerinden 4.000 TL alıcı, 4.000 TL satıcı ödemektedir.

Konut tapu harcı ödemesi satın almış olduğunuz yerin vergi dairesi bölümünde yapılmaktadır. Bakanlıkça yetkisi bulunmakta olan banka aracılığıylada dilerseniz ödeme yapabilirsiniz.

Konut Aldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut devir işlemini gerçekleştirip konutu üzerinize almanızın artından, konut üzerinde bulunan tün abonmanlıkları üzerinize almanız gerekmektedir. Bunun için elektrik, su ve doğalgaz dağıtım birimlerine kimlik belgeniz ve tapunuzla başvurmanız gerekmektedir.

 

Etiketler : Emlak Rehberi