Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

truck

İster oturum amaçlı, isterse de yatırım amaçlı olsun konut satın alırken dikkat etmek gereken püf noktaları bulunmakta. Konut alırken tapuda ve ödemede nelere dikkat etmek gerekir?

İster oturum amaçlı, isterse de yatırım amaçlı olsun konut satın alırken dikkat etmek gereken püf noktaları bulunmakta. Konut alırken tapuda ve ödemede nelere dikkat etmek gerekir? Bu süreç içerisinde bilinçli olarak davrananlar tapu devir işlemlerini hiç sıkıntı yaşamadan halledebiliyorlar.

Konut Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut almaya kararınızı kesinleştirmişseniz, konutu markalı bir proje üzerindenmi ya da bir şahıs üzerinden mi alacaksınız? Dikkat etmeniz gerekenler bu sorunun yanıtına göre şekil almaktadır. Markalı konut projelerinde kararınızı kesinleştirmişseniz, projeyi yapan firmanın tüm projelerini, geçmişini, müşteri memnuniyetini araştırmanız ileriye dönük bir sıkıntı yaşamanıza engel olacaktır.

Eğer ki şahıstan konut alım işlemi gerçekleştirecekseniz, konutu tapusuyla birlikte belediye ve tapu müdürlüğünde araştırabilirsiniz. "Konutun oturma izni var mı?", "Konutun kentsel dönüşüme girme ihtimali nedir?" tarzında soruların yanıtını öğrenmeniz ileriye dönük bir sıkıntı yaşamanıza engel olacaktır.

Eğer ki emlakçı işbirliğiyle bir konut alacaktınız. Eve tam olarak kesin karar vermeden önce kapora vermemeniz sizin için iyi olacaktır. Kapota verdikten sonra konutu almaktan vazgeçerseniz kaporanızı geri alma şansınız bulunmamaktadır.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacak olduğunuz konuta karar kıldıktan sonra sıra devir teslim işlerine yerini bırakıyor. Markalı konut projelerinde taraflar arası ilk olarak sözleşme imzalaması gerçekleşir ve Yapı inşaat sürecini tamamlayıp, tapuyu çıkarttıktan sonra devir işlemlerini yapar. Bu süreç firma tarafından alıcıya haber verilmektedir.

Şahıstan konut alırken, hem alıcının hem satıcının gerekli olan belgeleri toplayarak, tapu dairesine başvurmaları gerekiyor. Devir işleminin tamama ermesi için satış bedeli üzerinden binde 20'lik bir oranda harç ödenmesi gerekmektedir.

Tapuda Ödeme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satışı için ödenecek olan harç binde 20 oranındadır, alıcı ve satıcıdan bu miktar ayrı ayrı alınmaktadır. Örnek olarak 200.000 TL'lik bir konutun harç değerinden 4.000 TL alıcı, 4.000 TL satıcı ödemektedir.

Konut tapu harcı ödemesi satın almış olduğunuz yerin vergi dairesi bölümünde yapılmaktadır. Bakanlıkça yetkisi bulunmakta olan banka aracılığıylada dilerseniz ödeme yapabilirsiniz.

Konut Aldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut devir işlemini gerçekleştirip konutu üzerinize almanızın artından, konut üzerinde bulunan tün abonmanlıkları üzerinize almanız gerekmektedir. Bunun için elektrik, su ve doğalgaz dağıtım birimlerine kimlik belgeniz ve tapunuzla başvurmanız gerekmektedir.

"Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" Yorumlar

"Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" Benzer Haberler


240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı önderliğinde başlatılmış olan 240 ay vade kampanyasıyla 12 günde satılan konut sayısı toplam olarak 1250 tane ve miktarı 1.150.000.000 TL değerinde. . Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark, İstanbul Başakşehir üzerinde konumlanmaktadır. Altında Cihan İnşaat imzası yer alan Avrupark Bahçekent Projesi çerçevesinde total olarak 1.394 adet daire yer almaktadır. Aynı zamanda projede 86 adet ticari bölümde bulunmaktadır. 31 Mart'a kadar 240 ay vadeli konut kampanyası devam edecektir. 2+1 daire fiyatları 469.000 TL'den başlayış göstermektedir.

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?. İstanbul sınırları içerisinde güncel olarak 5 adet projesi devam etmekte olan Artaş İnşaat, gelecek yıl içerisinde 5 yeni proje için start vereceklerini açıkladı. Start verilecek olan bu projelerde 3.000'i aşkmış bir sayıda konut bulunacağı ileten Artaş İnşaat, 10 proje için toplamda 2.800.000 metrekare alan üzerinde çalıştıklarını belirtti.

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılmış olan konutta 2.seferberlik kampanyası kapsamında 20 yıl taksitli satışlar 2 ay boyunca devam edecek. 31 Mart 2017 tarihinde 240 ay taksitli konut satışları tamamen sona erecek. 20 yıl taksitli konut projeleri kampanyası çerçevesinde peşinatlar %5'e çekilmiş durumda.. Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Sık sık “konut dokunulmazlığı” ile ilgili görüşler ortaya açıklanmaktadır. Peki, konut dokunulmazlığı nedir? Konut dokunulmazlığı, yasal durum olmaksızın ya da kamu düzenine ait sakıncalar meydana gelmeksizin kişilerin konutlarına girilememesi, herhangi bir arama yapılamaması, eşyaya el konulamamasıdır.

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 Yılı içerisinde toplam olarak 500.000 konutun değişiminin yapılması adına çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

Adana Konut Projeleri 2018

Adana Konut Projeleri 2018

Adana’da yaşanan kentsel dönüşüm süreci şehirdeki arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden olurken, her bütçeye uygun ödeme seçenekleri sunan markalı konut projeleri de hızla yükselmeye devam ediyor. Adana'da 2017 yılında yaşamın başlayacağı konut projeleri...