Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?

truck

Kiraya verenle kiracılar arasında kira sözleşmesi yapılmakta, bu sayede her iki tarafın da hakları güvence altına alınmaktadır. Sözleşme devam ettiği sürece de ev sahibi ile kiracının arasındaki ilişki herhangi bir sorun ortaya çıkmadan sürmektedir. Ancak bu ilişkide dikkat edilmesi gereken, kiranın ödenme aşamasıdır. Peki, kirayı elden almanın cezası var mı?

Kiranın nasıl ödeneceği ile ilgili ev sahipleri ile kiracının net olarak anlaşması, sözleşmede gösterilen hassasiyetin burada da gösterilmesi gereklidir. 29 Temmuz 2008 yılında yürürlüğe giren yasaya göre kira bedeli belli bir miktarı aştığında banka üzerinden ödenmesi gereklidir. Bu düzenleme de 1 Kasım 2008 yılından beri uygulanmaktadır. Düzenleme ile birlikte konutlarda, her bir konut için ayda 500 lira ve üzerinde kira geliri elde eden kişiler, işyerlerinde ise miktar ne olursa olsun kira gelirinin belgelendirilmesi gerekmektedir. Yani konutlar için alt sınır 500 lira olurken, işyerleri için miktar ne olursa olsun kiranın bankaya yatırılması gereklidir. 500 liranın altında kira geliri elde edenler ise kiralarını eskiden olduğu gibi elden alabilmektedir. Bu bağlamda kirayı elden almanın cezası var mı diye sorulduğunda, var olduğu çok rahat bir şekilde söylenebilmektedir.

Kiranın tanımı, belli bir bedel ödeyerek malın, gayrimenkulün ya da menkulün kullanım hakkını elde etmektir. Kira genel olarak para ile ödenmektedir. Kira bedelinin ne şekilde ödeneceği de kanunlarla düzenlenmiştir. Uygulamaya konulan yasalara göre kiraların bankacılık sektörü üzerinden yatırılması gereklidir. Kiraların bu şekilde yatırılmaması durumunda ceza söz konusu olmaktadır.

Kirayı elden almanın cezası var mı denildiğinde, 500 lira ve üstü konut kiralarının elden ödendiği tespit edilirse, kiraya verene 250 liradan az olmamak üzere aldığı kiranın bedelinin yüzde 5’i kadar ceza kesilmektedir. İşyeri kiraları ise elden ödenirse hem kiracıya hem de kiraya verene usulsüzlük cezası kesilmektedir. Kesilecek olan cezanın en az tutarı da kiracının tuttuğu deftere göre 250 lira ile 1000 lira arasında değişmektedir.

Kira geliri bankacılık sektörü üzerinden ödenmesi ile ilgili yürürlükte olan yasaya göre; konutlarda her bir konut için aylık olarak 500 lira ve üzerinde kira geliri elde edenler, işyerlerinde ise tahsilat ve ödemeler banka ya da PTT Genel Müdürlüğü’nün belgeleri ile ödenmesi gereklidir.

Kirayı elden almanın cezası var mı sorusuna böyle cevap verilirken, tek bir konut olsa bile kirası 500 liranın üstünde ise yine bankacılık sektörü üzerinden ödenmesi gereklidir. Ödenmediği taktirde usulsüzlük cezası verilmektedir

Kirayı elden almanın cezası var mı sorusunun yanı sıra kiranın eksik beyan edildiğinde ne olur sorusu da sorulmaktadır. Vergi vermemek için kiranın eksik gösterilmesi, büyük vergi cezası ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Maliye, emsal kiralara bakarak bir değerlendirme yapmakta, buna göre vergi cezası kesmektedir. Ancak bu cezanın yargı yolu açıktır. 

"Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?" Yorumlar

"Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?" Benzer Haberler


Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?

Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?

Kiraya verenle kiracılar arasında kira sözleşmesi yapılmakta, bu sayede her iki tarafın da hakları güvence altına alınmaktadır. Sözleşme devam ettiği sürece de ev sahibi ile kiracının arasındaki ilişki herhangi bir sorun ortaya çıkmadan sürmektedir. Ancak bu ilişkide dikkat edilmesi gereken, kiranın ödenme aşamasıdır. Peki, kirayı elden almanın cezası var mı?. Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?

Kirayı Düşük Gösterene Ceza

Kirayı Düşük Gösterene Ceza

Adına olan mülkiyetleri kiraya veren kişi, elde ettiği kira gelirini gelir idaresi başkanlığına beyanname olarak bildirmelidir. Bu beyanname bildirisi her yılın Mart ayında gerçekleşmektedir. Kira gelir beyannamesinde bulunmayan ya da kira gelirini beyanname üzerinde düşük miktarda gösteren kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.