Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?

truck

Kira sözleşmesi, mal sahibi ile kiracı kişi ya da kurum arasında yapılan ve yazılı olarak imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşmaya kira kontratı denilmektedir. Kontratın süreli ya da süresiz olması mümkündür. Kontratın üzerinde herhangi bir süre belirtilmemişse sözleşmenin süresi bir yıllık olarak kabul edilmektedir.

Peki, kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir mi? Kiracı sözleşme bitmeden evden çıkmak istediğinde öncelikle ev sahibi ile anlaşma yoluna gitmesinde yarar vardır. Karşılıklı anlaşma olduğunda sorusuz olarak evden ayrılmak mümkün olmaktadır.

Karşılıklı anlaşmanın olmaması durumunda öncelikle kira sözleşmesinin detaylı bir şekilde incelenmesinde yarar vardır. Her sözleşmenin bazı maddelerinde farklılıklar vardır ancak genel hükümler tektir. Örneğin evin kullanılabilir durumunun kalmaması, sağlık sorunlarına neden olması gibi durumlarda kiracının kira sözleşmesini tek taraflı olarak feshetme hakkı bulunmaktadır. Dolayısı ile kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir mi sorusu sorulduğunda öncelikle bu ayrıntılara dikkat edilmelidir. Ancak bu tip sorunlar olduğunda belli bir süre öncesinden demsi yollarla bildirim yapılması gereklidir. Örneğin noter aracılığı ile sorunun belirtildiği bir bildirim yazısının gönderilmesi, anahtarın teslim edilmesi gereklidir. Anahtar teslimi için de teslim tesellüm belgesi düzenlenmelidir. Bazı ev sahiplerinin kirayı almak için anahtarı almaması gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle anahtar tesliminin noterde yapılmasında yarar vardır. Eğer bu şartlar yerine getirilmeden kiracı sözleşme süresi dolmadan konutu boşalttığında, ev sahibinin kira bedeli istemeye hakkı bulunmaktadır. Yeni Borçlar Kanun, ev sahibine bu hakkı vermiştir. Örneğin; kiracı sözleşme süresinin bitmesini beklemeden ve yasal prosedürleri yerine getirmeden evi boşaltmışsa, ev sahibi mülkü yeniden benzer koşullarda kiraya verebileceği makul bir süre kadar kira bedeli isteyebilmektedir. Ancak kiracının bu süre içinde benzer koşullarda yeni bir kiracı bulması gereklidir. Bu maddelerin 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştır.

Kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir mi sorusu sık sorulan soruların arasında gelmektedir. Fiziki şartlarda olumsuzluk olmasa bile kiracılar, daha düşük bir kira bedeline sahip başka konut bulduğunda evi boşaltmak istemektedir. Bu durumda ev sahibinin sözleşmede belirtilen tarihe kadar kira alma hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle bir mülkü kiralamadan önce gerek konumuna, gerek emlak kira durumuna, gerekse mülkle ilgili diğer ayrıntılara dikkat edilmesi gereklidir. Bilindiği gibi konut kiraları genellikle bir yılla sınırlıdır ve bu yıl dolmadan kiralanan mülk boşaltılmak istendiğinde, kalan kira bedelleri tahakkuk ettirilmektedir. Kiralanan yen, kiracının kendinden kaynaklanan bir nedenle kullanılmadığında da kiracının kira bedelini öreme yükümlülüğü bulunmaktadır. Mülkün sözleşmenin bitiminden önce boşaltılması durumunda da sözleşmeden doğan tüm borçları, benzer şartlarda kiraya verilene kadar kiracı tarafından ödenmektedir. Bu da yasalarla belirtilmiştir.

Bu durumda kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir mi sorusu çok net olmaktadır. Evle ilgili sağlık sorunu oluşturabilecek bir durum varsa, can güvenliği için risk oluşturuyorsa kiracının sözleşme bitmeden evden çıkabilmesi mümkündür. Ancak bunun için de noterden bildirimde bulunulması gereklidir.

"Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?" Yorumlar

2 YORUM
  1. hüsrev albayrak 25 Mart 2018 02:37

    Cebrail Doğan Bey, ne yaptınız kiracınızla ilgili? Kimsenin bu hususta bilgisi yok galiba? Kiracınızdan sözleşmenin geri kalanını alabildiniz mi?

  2. cebraıl dogan 3 Ekim 2017 11:31

    mulkumu kıraya verelı 1 ay olmadan kıracı ev kucuk bahanesıyle evı bosaltmak ıstedıgını soyledı aramızda yapılan sozlesme 1 yıllık erken haber vermedıgı ıcın magdur oldum elımde depozıtosuda mevcut bu durumun yasal karsılıgı nedır nasıl hareket etmelıyım tesekkurler

"Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?" Benzer Haberler


Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?

Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?

Kira sözleşmesi, mal sahibi ile kiracı kişi ya da kurum arasında yapılan ve yazılı olarak imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşmaya kira kontratı denilmektedir. Kontratın süreli ya da süresiz olması mümkündür. Kontratın üzerinde herhangi bir süre belirtilmemişse sözleşmenin süresi bir yıllık olarak kabul edilmektedir. . Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?

Kiracı Hangi Vergileri Öder?

Kiracı Hangi Vergileri Öder?

Ülkemizde konutlar için bir takım vergiler alınmaktadır. Bu vergilerin bir kısmını konut sahibi ödemek zorundadır. Ancak söz konusu konut içerisinde ikamet eden kişi kiracı ise, söz konusu kiracının da ödemek zorunda olduğu bir vergi vardır. Çevre temizlik vergisini evde ikamet eden kişi öder, yani evde ikamet eden kişi kiracı ise bu vergiyi ödemek kiracının görevidir. Ayrıntılar haberimizde…

Kiracı Hakları Nelerdir?

Kiracı Hakları Nelerdir?

Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?. Kiralama sürecinin başlangıcında kiracı ile mülk sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu kira sözleşmesi kapsamında her iki tarafında bir takım hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hakları borçlar kanunu kapsamında koruma altına alınır. Bu kapsamda kiracıların hak ve yükümlülüklerinin ne olduğunu merak ediyorsanız ayrıntıları haberimizde yer almaktadır.

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracının taliye edilmesinde bazı kriterler vardır. Peki, kiracı nasıl tahliye edilir? Kiracı, mesken ve işyeri ihtiyacı nedeniyle tahliye edilebilmektedir.. Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?

Kiracı Evden Çıkmıyor Ne Yapayım?

Kiracı Evden Çıkmıyor Ne Yapayım?

Bazı durumlarda kiracının evden çıkarılması büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Bu durumda kiracı evden çıkmıyor ne yapayım sorusu sorulmaktadır. Kiracının evden çıkması durumunda uygulanmazsı gereken yasa maddeleri bulunmaktadır.

10 Yıllık Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır?

10 Yıllık Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır?

Kiracı ile mal sahibi arasındaki kira sözleşmesi ile başlamaktadır. Bu sözleşme de Borçlar Konunu kapsamında değerlendirilmekte ve feshedilebilmektedir. Peki, 10 yıllık kiracı nasıl evden çıkarılır? . Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkabilir mi?

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracı ile kiralayan mülk sahibi arasında imzalanan kira sözleşmesinin içinde yer alan maddeler ve bu hususa ilişkin kanun dayanaklarından dolayı mülk sahibi kiracıyı yasal bir gerekçe göstermeden mülkten tahliye edemez. Bu söz konusu yasal gerekçelerin ne olduğu hakkındaki detaylı bilgi haberimizde…

Kirasını Ödemeyen Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır

Kirasını Ödemeyen Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır

Kiracı ile kiraya veren mal sahibi arasında çıkabilecek bir olumsuz durum sebebiyle, yani kiracının her ay düzenli olarak ödemek zorunda olduğu kira bedelini ödememesi halinde icra takibi yolu ile söz konusu kiracı mülkiyetten çıkartılabilir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için iki ay peş peşe kiranın ödenmemiş olması ve mülk sahibi tarafından tebligat gönderiliş olması gerekmektedir.