Kira Sözleşmesi Örneği

truck

Daire kira sözleşmesi ve iş yeri kira sözleşmesi, 2011senesine kadar "“6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun" çerçevesinde düzenlenirken, 2011 senesinden sonra “6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu “ çerçevesine alındı. Buna ilişkin olarak da kiracı ve ev sahibi arasında ilişki alacaklı - borçlu ilişkisine dönüştü.

Konut kira sözleşmesi ve iş yeri kira sözleşmesi, 2011senesine kadar "“6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun" çerçevesinde düzenlenirken, 2011 senesinden sonra “6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu “ çerçevesine alındı. Buna ilişkin olarak da kiracı ve ev sahibi arasında ilişki alacaklı - borçlu ilişkisine dönüştü.

Konut kira sözleşmesi için, Tıklayın
İşyeri kira sözleşmesi için, Tıklayın

Kira Sözleşmesi Özel Koşullar:

İlgili kanun* kapsamında kira sözleşmesi şu şekilde açıklanmıştır: "Kiraya veren kişinin bir şeyiin kullanılmasını yada kullanmaya beraber ondan yararlanabilmesini kiracıya bırakmayı, kiracınınsa bunun karşılığında belirtilen kira ücretini ödemeyi kabul ettiği sözleşmedir (Madde 299)."

İlgili kanun*: 6098 Türk Borçlar Kanunu 

Tanımı basit olan kira sözleşmesiyle birlikte, ev sahibi ve kiracı arasında bazen sıkıntı doğabiliyor, hatta bazı problemlerin sonu mahkemeye kadar gidebiliyor. Buna sebep olarak, yeni çıkartılmış olan kanunda tartışmalı konulara çok daha net bir şekilde yakınlaşacağı biliniyor.

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kira kontratını imzaladığınız kişinin konut veya işyeri sahibinin kendisi olup olmadığını kesinlikle çok dikkatli bir şekilde kontrole kavuşturun. Eğer konut veya işyeri sahibi değilse, yasal bir vekillik durumu araştırın. Bunu genellikle tapuyu veya tapu kayıtlarına göz gezdirerek yapabilirsiniz.
  • Kira kontratında belirli olan adresin, kiralamış olduğunu alan olup olmadığına dikkat edin. Aynı zamanda bina daire numarasına kadar tüm detaylara iyice bakın çünkü burada her detay çok büyük önemler arz etmektedir.
  • Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve hangi miktarlarda yapılacağoını sözleşmede açık bir şekilde belirtin.
  • Sözleşme üzerinde kiracı ve mülk sahibinin adı soyadı, TC kimlik numarası gibi ana unsurların yazılı olmasına dikkat edin.
  • Kiracı ve mülk sahibi sözleşmeyi birlikte ve eğer varsa kefiller huzurunda imzalamalı. Aynı zamanda kira sözleşmesinin her sayfasının tek tek imzalanmasına da dikkat etmek gerekmektedir.
  • Kira bedellerinin, mülk sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında verileceği net bir şekilde sözleşme üzerinde ifade edilerek, mümkün olduğu kadar banka hesabına "Kira Bedeli" olarak gönderi yapın (Bu konuda doğacak Havale/ EFT ücreti kiracıya aittir)
  • Eğer Depozito veriyorsanız verme sebebinizi ve hangi şartlarda geri alacağınızı yazın. En önemli konu bu, kira'da tüm sıkıntılar bu konuda çıkıyor.

Kira Sözleşmesi Genel Koşulları
Kira Sözleşmesi Örneği

KONUT KİRA SÖZLEŞMESİ:

Kira Sözleşmesi Örneği 1

Kira Sözleşmesi Örneği 2

Kira Sözleşmesi Örneği 3

"Kira Sözleşmesi Örneği" Yorumlar

"Kira Sözleşmesi Örneği" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Sözleşmesi Örneği

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Sözleşmesi Örneği. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Sözleşmesi Örneği

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Sözleşmesi Örneği

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.