Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

truck

Kira kontratı hazırlanırken dikkat edilmesi gereklidir. Peki, kira kontratı nasıl doldurulur? Kontratın gayrimenkul danışmanı tarafından doldurulması, işlemin hatasız olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Kontrat örneğini haberimizin sonundaki linke tıklayarak bilgisayarınızı indirebilirsiniz.

Kira kontratı hazırlanırken dikkat edilmesi gereklidir. Peki, kira kontratı nasıl doldurulur? Kontratın gayrimenkul danışmanı tarafından doldurulması, işlemin hatasız olarak yapılmasını sağlamaktadır. Bazı durumlarda kira kontratının avukat tarafından doldurulduğu da görülmektedir.

Kira kontratı nasıl doldurulur derken öncelikle kira kontratının ön kısmında bulunan “dairesi” kısmına, bulunduğu şehir yazılmalıdır. Kontrat, kefil, kiracı ve kiraya veren tarafından bir arada imzalanmalıdır. Kira kontratına pul yapıştırılmalı, pulun üzerine de kontratın imza altına alındığı tarih yazılmalı ve sonrasında pulun üzeri imzalanmalıdır.

Kira bedeli genellikle peşin olarak alındığı için, alınan miktar kontratın arka kısmına tarihi ile birlikte belirtilmesi ve sonrasında da imza atılmalıdır.

Kira kontratı nasıl doldurulur denildiğinde, ileriki dönemlerde kiracı ve kiraya veren arasında sorun olmaması için kontratta bulunan demirbaş kısmının eksiksiz olarak doldurulması gerekli olduğu belirtilmektedir. Kira kontratı nasıl yapılır diye araştırma yapılırken, kiracının ve kiraya verenin yanı sıra kefil olanın da sürekli olarak bulunduğu açık adresleri ile kolay ulaşılabilecek cep telefonlarının yazılı olması gereklidir. Kiraya veren, kiracıdan aldığı depozitoyu da kira kontratındaki özel şartlar bölümünde belirtmelidir.

Kira kontratı nasıl doldurulur denilirken kontrattaki özel şartlar da belirtilmelidir. Özel şartlarda kiracının, kiraladığı gayrimenkulü bir başkasına devredemeyeceği ya da ciro edemeyeceği açıkça belirtilmelidir. Ayrıca kısmen de olma kiracının, kiraladığı gayrimenkulü bir başkasına kiraya veremeyeceği de vurgulanmalıdır.

Kiracının, gayrimenkulü sözleşmede ifade edilen kullanma şekli dışında kullanması da söz konusu olamamaktadır. Kiralanan gayrimenkulün çöp vergisi, elektrik gideri, su gideri, yakıt gideri, genel temizlik gideri, aydınlatma gideri gibi genel giderler de yine kiracı tarafından ödenmelidir. Kiracının binanın demirbaşları ile ilgili masraflara katılması diye bir durum söz konusu değildir. Bu masraflar, mülk sahibi tarafından ödenmektedir.

Kiracının gayrimenkulü nasıl aldıysa o şekilde teslim etmesi esastır.

Kira kontratı nasıl doldurulur sorusu sorulduğunda, kontratta kiracının gayrimenkulün içinde ya da dışında eklemeler ya da tadilat yapamaz cevabının verilmesi doğru olmaktadır. Herhangi bir ekleme ya da tadilat gerekli olduğunda mülk sahibinin ya da vekillerinin izinleri yazılı olarak alınmalıdır. Bu durumda tüm masrafları kendisine ait olmak üzere

İlave ve tadilata mutlak zaruret varsa kiralayanların veya vekillerinin yazılı muvafakatlerini almak şartı ile tüm masrafları ve giderleri kendisine ait olmak üzere yapabilir. Ancak kira sözleşmesi sona erdiğinde ya da hangi nedenle olsun tahliye söz konusu olduğunda, kiracı yaptığı ekleme ya da tadilatlar için herhangi bir bedel talep edememekte, hepsini mülk sahibine bırakmak zorundadır. Mülk sahibi istediğinde kiraladığı mülkü eski haline getirmek zorundadır.

Kira kontratı nasıl doldurulur ya da kira kontratı nasıl yapılır diye sorulduğunda, kiracının apartman boşluğuna, merdiven aralıklarına, kapı önlerine herhangi bir şey koyamayacağı açıkça belirtilerek doldurulur şeklinde ifade edilebilmektedir.

Kontrat Örneğini İndirmek İçin Tıklayın

"Kira Kontratı Nasıl Doldurulur? " Yorumlar

"Kira Kontratı Nasıl Doldurulur? " Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur? . Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.