Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama

truck

Kira kontratı kamga vergisi, aslen bakılırsa damga vergileri pek çok kurumun ya da şahısların kendi aralarında gerçekleşen hukuki işlemlerin geçerli olduğunu belirten belgelerden alınan vergilere denmektedir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Nedir?

Pek çok kişinin haberdar olmadığı kira kontratı damga vergisi hususunda gerekli olan bütün araştırmaları yapıp sizler için açıkladık. Kira kontratı kamga vergisi, aslen bakılırsa damga vergileri pek çok kurumun ya da şahısların kendi aralarında gerçekleşen hukuki işlemlerin geçerli olduğunu belirten belgelerden alınan vergilere denmektedir. Yapmak istediğiniz ya da yapacağınız resmi işlemlerin türüne göre damga vergisi oranları değişkenlik göstermektedir. B haberimizde de kira kontratı damga vergisi oranları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Söz konusu kira kontratları genel olarak noter eşliğinde hazırlanıyor. 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun 34 sayılı fırkası gereğince bahsi geçen belgeler, resmi kurumlarda ya da noter ile ibraz edilmeleri halinde belirli bir tarihten itibaren vergi ödemesine tabii tutulmuştur ve ibraz eden taraflarca ödenmesi gerekmektedir şeklinde açıkça belirtilmiştir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Oranı 2016

Bütün damga vergisi oranları gibi kira kontratı damga vergisine dair oranlar da her yılın başında belirleniyor. Mevcut bulunduğumuz yılın kira kontratı damga vergisi oranları ise şu şekildedir; Bulunduğumuz yıl itibari ile kira kontratı damga vergisi oranı binde 1,89 olarak belirlenmiş ve halka sunulmuş durumdadır. Söz konusu kira kontratında bir kefilin bulunması halinde söz konusu damga vergisi oranı binde 9,49 şeklinde belirlenmiştir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2016

Bu hesaplama şeklini sizlere birer örnek ile açıklayacağız. Örnek verecek olursak ayda 1000 TL gibi bir bedel karşılığında kiraladığınız bir eviniz var. Bu bahsi geçen evden yılda 12 bin TL gibi bir kira geliri elde etmektesiniz. Bu söz konusu mülkiyetin kira kontratı damga vergisi şu şekilde hesaplanabilir; 12000 x 1,89 / 1000 = 22,68 TL işte sizin ödemek durumunda kalacağınız kira kontratı damga vergisi bedeliniz 22,68 TL’dir.

Eğer az önce belirttiğimiz gibi işin içinde kefil durumu var ise 1,89 + 9,48 = 11,37 şeklinde bir damga vergisi oranına tabii olursunuz. Şimdi kefil hususunun dahil olduğu mülkiyet için ne kadar bir damga vergisi bedeli ödenecek onu hesap edelim; 12000 x 11,37 = 136,44 TL işte kefil talebiniz doğrultusunda ödemek durumunda kalacağınız damga vergisi oranı.

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

OKU
Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi zorunludur. Mükellefle tarafından bir takvim yılı içinde o yıla ait olarak nakdi veya ayni tahsil edilen kira bedelleri, o yıl elde edilmiş gelir olarak kabul edilmektedir.

OKU
Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira kontratı hazırlanırken dikkat edilmesi gereklidir. Peki, kira kontratı nasıl doldurulur? Kontratın gayrimenkul danışmanı tarafından doldurulması, işlemin hatasız olarak yapılmasını sağlamaktadır.

OKU
Kira Depozitosunu Geri Almak

Kira Depozitosunu Geri Almak

Kiralama işleminde kiracının belli bir oranda güvence bedeli vermesi, Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Peki, kira depozitosunu geri almak mümkün müdür?

OKU
Park Residences'de kira öder gibi ev sahibi olma şansını yakalayın!

Park Residences'de kira öder gibi ev sahibi olma şansını yakalayın!

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz eve kavuşmak istiyorsanız ve yeterli derecede paranız yok ise Park Residences sizlere kira öder gibi ev sahibi olma şansı sunuyor. Yeni ödeme seçenekleri sunan Park Residences bu anlamda alanındaki diğer projelerden de büyük farklar yaratmaya devam ediyor.

OKU