Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

truck

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi zorunludur. Mükellefle tarafından bir takvim yılı içinde o yıla ait olarak nakdi veya ayni tahsil edilen kira bedelleri, o yıl elde edilmiş gelir olarak kabul edilmektedir.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi zorunludur. Mükellefle tarafından bir takvim yılı içinde o yıla ait olarak nakdi veya ayni tahsil edilen kira bedelleri, o yıl elde edilmiş gelir olarak kabul edilmektedir. Öte yandan gelecek yıllara ait olup da peşin olarak tahsil edilen kira bedelleri de ilgili yılın geliri olarak kabul edilerek beyan edilmelidir.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi sonrasında ödemeler yabancı para cinsinden yapıldığında, ödeme gününün borsa rayici ile borsada rayici yoksa Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilecek kur üzerinden Türk Lirası’na çevrilmektedir.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi hususunda bir konutun yıllığı 30 bin liradan 2 yıllık kiraya verilmişse ve yıllık kira bedeli de peşin olarak tahsil edilmişse, peşin olarak tahsil edilen 60 bin lira, ait olduğu yılın toplam geliri olarak dikkate alınmamaktadır. Bir sonraki döneme ait peşin olarak tahsil edilen kira, ilgili yılın geliri kabul edilmekte ve ilgili o yılın beyannamesinde bildirilmektedir. Dolayısıyla 30 bin liralık gelir ait olduğu yıla, kalan 30 bin liralık gelir ise bir sonraki yılın geliri olarak beyan edilmelidir.

Kiraya verilen gayrimenkul karşılığında kira bedeli olarak bir araç alındıysa, aracın emsal bedeli o gayrimenkul için tahsil edilmiş kira bedeli olarak kabul edilmektedir. Kira gelirlerinin vergilendirilmesi de bu şekilde yapılmaktadır.

Mülkünü konut olarak kiraya veren ve yıllık 50 bin dolar alan kişinin geliri, verginin ödeme gününde geçerli olan kur üzerinden Türk Lirası’na çevrilmekte ve kazanç bu şekilde değerlendirilmektedir.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi ile ilgili olarak tüm detayların bilinmesi gereklidir. Örneğin 3 bin 600 lira ve daha az kira geliri varsa beyanname verilmemektedir. 3 bin 600 lira üzeri kira geliri olması durumunda beyanname verilmesi gerekmektedir. Brüt 29 bin lira ve daha az geliri olan işyeri için beyanname verme zorunluluğu bulunmamakta, ancak brüt 29 bin lira ve üzerinde kira geliri elde edilen işyeri için beyanname verilmesi zorunlu olmaktadır. Aynı yıl içinde konut ve işyeri kirası elde edildiğinde, konut kira gelirinden 3 bin 600 lirası istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutarla işyeri kira gelirinin toplamı 29 bin 000 lirayı aşması durumunda hem konut hem de işyeri kira geliri beyan edilmesi gerekmektedir. Bu rakamı aşmaması halinde ise sadece konut kira geliri beyan edilmektedir.

Konut kira geliri toplamı 20 bin lira, işyeri kira geliri toplamı ise 15 bin lira olan bir kişi, konut ve işyeri kira gelirlerinin toplamı 29 bin lirayı geçtiği için hem konut hem de işyeri kira gelirleri için beyanname verilmelidir. Kira gelirlerinin vergilendirilmesi için beyanname verildiğinde, işyeri üzerinden yapılan tevkifatlar hesaplanan vergiden mahsup edilmektedir.

Örneğin konut kira geliri toplamı 10 bin lira, işyeri kira geliri toplamı ise 15 bin lira olan bir kişi, konut ve işyeri kira gelirleri toplamı 29 bin lirayı geçmediği için yalnızca konut kira gelirlerine ilişkin beyanname vermelidir. 

"Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi" Yorumlar

"Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.