Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 18 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kendi adına kayıtlı olan bir mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde etmekte olan kişiler, elde etmekte olduğu kira gelirinden ötürü kira gelir vergisi mükellefi olmaktalardır. Söz konusu kira gelir vergisi beyana bağlı olan bir vergi olduğundan ötürü ilk olarak bu kira gelir durumunu beyan etmek gerekmektedir.

Söz konusu mükellefler, 1 Ocak 2016 ila 31 Aralık 2016 tarihleri arasında beyan edilmesi gereken mülkiyet sermaye iradı gelirleri için 1 Mart ila 25 Mart 2017 tarihleri arasında söz konusu kira geliri durumunu beyan etmeleri gerekmektedir. Söz konusu beyanname verme sürecinin son günü eğer resmi tatil gününe denk geliyor ise söz konusu tatil gününün ardından gelen ilk iş günü boyunca beyanname verebilmektesiniz.

Söz konusu beyanname, normal posta şeklinde ya da özel kargo şirketleri aracılığı ile gönderildiği takdirde, ilgili vergi dairesine ulaştığı tarihte, taahhütlü posta seçeneği ile gönderilmesi halinde zarfın üstünde yer alan postaya veriliş tarihinde verilmiş sayılmaktadır. Bir diğer seçenek olan önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi yolunda ise kira beyannamesi elektronik ortam üzerinde onaylandığı saniyeden itibaren ilgili kira gelir beyannamesi verilmiş sayılıyor.

Mevcut bulunulan yıl içerisinde ülke dışına çıkacak olan kişiler, ülke dışına çıkış tarihinden önde 15 günlük süreç içerisinde kira gelir beyannamesini vermek zorundadır. Bu durumun yanı sıra ölüm halinde ise, ilgili beyanname ölüm tarihinden sonra 4 aylık bir süre içerisinde vefat eden kişinin mirasçılar tarafından yapılmalıdır. Kira gelir beyannamesi vergi mükellefinin bağlı bulunduğu vergi dairesine yapılacaktır. Bütün vergi mükellefleri ikamet etmekte oldukları bölgede bulunan vergi dairelerine bağlılardır.

Bu hususların yanı sıra kira geliri elde etmekte olan 60 yaşının üstündeki vergi mükellefleri ve engelli sınıfındaki mükellefler, yaşlı olması, engelliliği ya da hasta olması sebebi ile vergi dairesine gidemeyen mükelleflerin bağlı bulundukları vergi dairesini ya da ülke genelindeki vergi iletişim merkezini (VİMER – 444 0 189) arayarak randevu talebinde bulunmaları halinde adreslerine görevliler giderek beyannamesini doldurmalarına yardımcı olmaktadırlar.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • esra :

    29 Mart 2019-11:34

    tabi ev sahipleri de buna ne kadar uyar o biraz tartışılır.

Tema Tasarım | Osgaka.com