Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

truck

Kira gelir vergisini ödeyebilmek için beyan verilmesi gerekmektedir. Yıllık belirlenen kira geliri istisna sınırını aşmayanlar vergi mükellefi olmadığından beyanname vermelerine gerek yoktur.

Ev ve işyeri sahipleri taşınmazlarını kiraya vermeleri halinde yıllık belirlenen miktarı geçmesi halinde kira gelir vergisini ödemekle mükelleftir.

Kira gelir vergisini ödeyebilmek için beyan verilmesi gerekmektedir. Yıllık belirlenen kira geliri istisna sınırını aşmayanlar vergi mükellefi olmadığından beyanname vermelerine gerek yoktur.

Kira vergisi mükelleflerinin yıl içindeki taşınmazının beyannamesini 1- 25 Mart tarihinde vermesi gerekmektedir. Mükellefler ikamet ettikleri yerdeki vergi dairesine beyannamelerini verecekleri gibi internet üzerinden de verebilirler.

Beyanname verme son gününün resmi tatile denk gelmesi halinde ertesi ilk iş günü mesai bitimine kadar beyanname verilebilir. Ayrıca kira beyannamesinin posta ile ve ya özel dağıtım şirketleri ile gönderildiği takdirde vergi dairesinin eline ulaştığı tarih ve taahhütlü posta ile gönderilen postada yer alan postaya veriliş tarihi olan zarfın üzerinde yazan tarih beyanname veriliş tarihi olarak baz alınır.  

Kira vergisini beyannamaesinin online olarak verilebilmesi için online Kira Beyanname sistemine giriş yapılması gerekmektedir.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sisteminde mükelleflerin MERNİS, banka, PTT, sigorta şirketleri ve Tapu Sicil Müdürlüğünden Vergi İdaresi Başkanlığı' nın veri tabanına aktarılan bilgiler doğrultusunda hazırlanan ve internet ortamında mükelleflerin onayına sunulan bir sitemdir. Kira beyanname sistemine; 

- Kullanıcı Girişi menüsünden kullanıcı kodu, parola ve şifre ile,

- TC Kimlik Numarası menüsünden sistemin sizden isteyeceği güvenlik bilgileri ile,

- Mavi kart sahibi olanların Mavi Kart Bilgileri ile Giriş menüsünden sistemin sizden isteyeceği güvenlik bilgileri ile,

- Yabancı Kimlik Numarasına sahibiyseniz Yabancı Kimlik No ile Giriş menüsünden sistemin sizden isteyeceği güvenlik bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra " Beyanname Doldur ” ekranında ki beyanname bilgileri doldurulur. Ardından “ Beyanname Onaylamaya Geç ” butonuna tıklanarak onaylama aşamasına geçilir. Taslak halinde ki beyannamenizi bu adımda onaylayabilir ve ya iptal edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra; 

- Onay beklenen satırın en solunda yer alan kutu işaretlenerek  “Onay” a basılır

- Onay mesajı ekranında çıkan “Evet” seçeneği işaretlenir.

- Ekranda ikinci açılan onay mesajı ekranında da “Evet ”seçeneği işaretlenir.

- Daha sonra bu ekranda karşınıza ikinci bir onay ekranı çıkarak buraya da onay vermelisiniz.

- Onay a basıldıktan sonra açılan uyarı mesajında “Tamam” tıklanarak onaylama işlemi tamamlanır. Bu aşama çok önemli olup beyannamenizin onaylandığını ya da onaylanmadığını gösterir. Bu yüzden "onaylandı" yazısını gördüğünüzden emin olmalısınız.

Oluşturduğunuz beyannamenizi ve tahakkuk fişinizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. 

Kira Geliri Beyanında İndirilecek Giderler Nelerdir? 

Kira geliri vergisini ödemekle yükümlü olan taşınmaz sahipleri vergi beyanı hesaplama giderlerinden herhangi biri üzerinden belli oranlar düşülmektedir. 

Götürü gider yöntemini seçen taşınmaz mal sahibi, yıllık kira gelirlerinin istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın % 25’ ini götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. 

Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderlerde ise brüt kira geliri üzerinden; 

– Ev sahibinin kiraya verdiği taşınmaz için ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,

– Kiraya verilen taşınmazın idaresi için yapılan ve taşınmazın önemi ile orantılı olan idare giderleri,

– Kiraya verilen taşınmazın sigorta giderleri,

– Kiraya verilen taşınmaz için yapılan ve harcanan borçların faiz giderleri,

– Konut olarak kiraya verilen taşınmazın iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5’i, 

-- Kiraya verilen taşınmaz için ödenen; vergi, resim, harç ve şerefiyelerle vergi mükellefi tarafından Belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,

–  Amortismanlar,

– Taşınmaz sahibi tarafından kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri,

– Kiracıların ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,

– Taşınmazını kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut ve ya lojmanların kira bedeli, 

-- Söz konusu taşınmaz ile ilgili olarak sözleşmeye, Kanuna ve ya İlama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar indirilebilir. 

"Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?" Yorumlar

"Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2017

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2017

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2017 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2017 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2017 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2017 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.