Kira Depozitosunu Geri Almak

truck

Kiralama işleminde kiracının belli bir oranda güvence bedeli vermesi, Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Peki, kira depozitosunu geri almak mümkün müdür?

Kiralama işleminde kiracının belli bir oranda güvence bedeli vermesi, Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Peki, kira depozitosunu geri almak mümkün müdür?

Kira hukukunu da düzenleyen Borçlar Kanunu’na göre mal sahibinin, kiracıdan istediği oranda depozito isteme hakkı bulunmamaktadır. Konut ve işyeri kiralamalarında kiracıya sözleşme ile depozito verme yükümlülüğünün getirilmesi durumunda, bu güvencenin üç aylık kira bedelini aşmaması gereklidir. Güvence bedeli, kiraya verenin onayı olmadan çekilememek üzere tasarruf hesabına yatırılmaktadır.

Kiracının depozito vermesi, Borçlar Kanunu’nun 342’nci maddesi, verilecek depozito bedelinin ne kadar olması gerektiğini açıkta ifade etmektedir. Yasa maddesinde, “Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz” denilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere depozito bedelinin üç aylık kiradan fazla istenmesi suçtur.

Peki, kira depozitosunu geri almak mümkün müdür? Mülk sahipleri, güvence olarak kiracılardan depozito almaktadır ve alınan depozito miktarının kira kontratında açık olarak ifade edilmesi gereklidir.

Gayrimenkul sahipleri, ev ya da işyerlerini kiraya verirken bir sözleşme yapmaktadır. Sözleşme yapılırken de güvence bedeli istenmektedir. Bu güvence bedeline de depozito denilmektedir. Kira depozitosunun verilmesi ya noter ya da şahitler huzurunda yapılmalıdır. Ancak ileriki zamanlarda herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamak için noter huzurunda yapılması tavsiye edilmektedir. Bu durumda kira depozitosunu geri almak mümkün olmaktadır.

Depozitonun nakit para ya kıymetli evrak şeklinde verilmesi mümkündür. Vadeli tasarruf halinde bankaya yatan para, kiraya verenin onay alınmadan çekilememektedir.

Peki, evden çıkarken kira depozitosunu geri almak mümkün olabilmekte midir? Yasada yer alan hükme göre kiracının, evden çıkarken depozitosunu alması gerekmektedir. Ancak evde boya masrafı, tadilat gider, fatura masrafları gibi ödemelerin kalması durumunda bu giderlerin depozitodan düşürülmesi gereklidir. Herhangi bir masrafın olmaması durumunda depozitonun tamamının iade edilmesi gereklidir. Verilmemesi halinde kiracının dava açma hakkı bulunmaktadır.

Depozito, gayrimenkulde meydana gelebilecek hasarlar ya da bina aidatlarının ödenmemesi durumunda mal sahibini koruma amaçlı alınmaktadır. Kira sözleşmelerinde her iki tarafın da kararlaştırması durumunda depozitonun ödenmesi söz konusudur. Ancak uygulama geri alınmasında bazı sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

kira depozitosunu geri almak için bedelin kesinlikle kira kontratına yazdırılması şattır. Bu nedenle kira sözleşmesinin detaylı ve doğru bir şekilde düzenlenmesi şarttır. Ödenen güvence bedelinin geri alınabilmesi için en önemli delil, kira sözleşmesi ve kiralanan gayrimenkulün kiralanırkenki durumunun aynı olduğunun kanıtlanmasıdır. Depozitonun enflasyona yenilmemesi için de döviz cinsinden ya da güncel kira bedeli üzerinden yazılması, kiracıların lehine bir durum olmaktadır.

Kira depozitosu geri almak için ilk dikkat edilmesi gereken husus, kiralanan şeyin kiralandığı günkü gibi teslim edilmesidir. Bu nedenle kira sözleşmesi imzalanırken kiralanan yerin durumunun ayrıntılı olarak yazılması, demirbaşlarının da eksiksiz olarak belirtilmesi önemlidir. Kiracının, kiraladığı gayrimenkulü boşaltırken kiraladığı günkü gibi olduğunu kanıtlaması gereklidir. Bu nedenle gayrimenkul boşaltırken nasıl alındığını ve nasıl teslim edildiğini tutanak haline getirilmesi önemlidir. Bu sayede kira depozitosunu geri almak mümkün olmaktadır.

"Kira Depozitosunu Geri Almak" Yorumlar

"Kira Depozitosunu Geri Almak" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Depozitosunu Geri Almak

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Depozitosunu Geri Almak. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Depozitosunu Geri Almak

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Depozitosunu Geri Almak

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.