Kira Depozitosunu Geri Almak

Kira Depozitosunu Geri Almak
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 9 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kiralama işleminde kiracının belli bir oranda güvence bedeli vermesi, Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Peki, kira depozitosunu geri almak mümkün müdür?

Kira hukukunu da düzenleyen Borçlar Kanunu’na göre mal sahibinin, kiracıdan istediği oranda depozito isteme hakkı bulunmamaktadır. Konut ve işyeri kiralamalarında kiracıya sözleşme ile depozito verme yükümlülüğünün getirilmesi durumunda, bu güvencenin üç aylık kira bedelini aşmaması gereklidir. Güvence bedeli, kiraya verenin onayı olmadan çekilememek üzere tasarruf hesabına yatırılmaktadır.

Kiracının depozito vermesi, Borçlar Kanunu’nun 342’nci maddesi, verilecek depozito bedelinin ne kadar olması gerektiğini açıkta ifade etmektedir. Yasa maddesinde, “Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz” denilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere depozito bedelinin üç aylık kiradan fazla istenmesi suçtur.

Peki, kira depozitosunu geri almak mümkün müdür? Mülk sahipleri, güvence olarak kiracılardan depozito almaktadır ve alınan depozito miktarının kira kontratında açık olarak ifade edilmesi gereklidir.

Gayrimenkul sahipleri, ev ya da işyerlerini kiraya verirken bir sözleşme yapmaktadır. Sözleşme yapılırken de güvence bedeli istenmektedir. Bu güvence bedeline de depozito denilmektedir. Kira depozitosunun verilmesi ya noter ya da şahitler huzurunda yapılmalıdır. Ancak ileriki zamanlarda herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamak için noter huzurunda yapılması tavsiye edilmektedir. Bu durumda kira depozitosunu geri almak mümkün olmaktadır.

Depozitonun nakit para ya kıymetli evrak şeklinde verilmesi mümkündür. Vadeli tasarruf halinde bankaya yatan para, kiraya verenin onay alınmadan çekilememektedir.

Peki, evden çıkarken kira depozitosunu geri almak mümkün olabilmekte midir? Yasada yer alan hükme göre kiracının, evden çıkarken depozitosunu alması gerekmektedir. Ancak evde boya masrafı, tadilat gider, fatura masrafları gibi ödemelerin kalması durumunda bu giderlerin depozitodan düşürülmesi gereklidir. Herhangi bir masrafın olmaması durumunda depozitonun tamamının iade edilmesi gereklidir. Verilmemesi halinde kiracının dava açma hakkı bulunmaktadır.

Depozito, gayrimenkulde meydana gelebilecek hasarlar ya da bina aidatlarının ödenmemesi durumunda mal sahibini koruma amaçlı alınmaktadır. Kira sözleşmelerinde her iki tarafın da kararlaştırması durumunda depozitonun ödenmesi söz konusudur. Ancak uygulama geri alınmasında bazı sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

kira depozitosunu geri almak için bedelin kesinlikle kira kontratına yazdırılması şattır. Bu nedenle kira sözleşmesinin detaylı ve doğru bir şekilde düzenlenmesi şarttır. Ödenen güvence bedelinin geri alınabilmesi için en önemli delil, kira sözleşmesi ve kiralanan gayrimenkulün kiralanırkenki durumunun aynı olduğunun kanıtlanmasıdır. Depozitonun enflasyona yenilmemesi için de döviz cinsinden ya da güncel kira bedeli üzerinden yazılması, kiracıların lehine bir durum olmaktadır.

Kira depozitosu geri almak için ilk dikkat edilmesi gereken husus, kiralanan şeyin kiralandığı günkü gibi teslim edilmesidir. Bu nedenle kira sözleşmesi imzalanırken kiralanan yerin durumunun ayrıntılı olarak yazılması, demirbaşlarının da eksiksiz olarak belirtilmesi önemlidir. Kiracının, kiraladığı gayrimenkulü boşaltırken kiraladığı günkü gibi olduğunu kanıtlaması gereklidir. Bu nedenle gayrimenkul boşaltırken nasıl alındığını ve nasıl teslim edildiğini tutanak haline getirilmesi önemlidir. Bu sayede kira depozitosunu geri almak mümkün olmaktadır.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • esra :

    29 Mart 2019-11:34

    tabi ev sahipleri de buna ne kadar uyar o biraz tartışılır.

Tema Tasarım | Osgaka.com