Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

truck

Deprem açısından riskli ve sağlam olmayan yapıları olanların kentsel dönüşüme tabi olmaları halinde finansal destekler verilmektedir. Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından kredi kullanmak isteyenler ikamet ettikleri ilde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

                                                                                                        
Risk taşıyan binlar yıkılarak yerlerine daha sağlıklı ve daha konforlu binalar inşa edilmektedir.

Deprem açısından riskli ve sağlam olmayan yapıları olanların kentsel dönüşüme tabi olmaları halinde finansal destekler verilmektedir.

Finansal destekten yararlanabilmek için binanın kentsel dönüşüm kapsamında olması gerekmektedir. Bu finansal destek Hazine Müsteşarlığı Bakanının verdiği teklif ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen bir oranda faiz desteği verilmektedir.

Bu faiz desteği Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından karşılanmaktadır.


Kredi Başvuruları Nereye ve Nasıl Yapılır?                                                                                    

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından kredi kullanmak isteyenler ikamet ettikleri ilde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından incelenen başvuruların olumlu olmaları halinde Bakanlık onayına gönderilir. 

Kredi onayından sonra Bakanlığın belirlediği miktar teminat olarak alınarak kat maliki ve Bakanlık arasında sözleşme düzenlenir.

Düzenlenen bu sözleşme ile ipotek tesis ve tescil işlemleri yapılır. Bu sözleşme borçlanma sözleşmesi olup toplam kredi borcu, şartlar ve söz konusu gayrimülkün bilgileri yer alır. 

Bakanlığın sağladığı bu kredi %25 i peşinat, geri kalan %75 i ise üç eşit taksit halinde inşaat yapıldıkça kat malikine ödenir. 

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?            

Deprem açısından risk taşıyan binalarda oturan kat maliklerinden 2/3 oranı ile karar alınır ve lisanslı şirketlere başvuru yapılarak deprem açısından risk raporu alınır.

Risk raporunun çıkmasının ardından Kentsel Dönüşüme başvurulabilmektedir. Kentsel Dönüşüm için sadece TOKİ ile değil herhangi bir müteahhitle de anlaşılması mümkündür.

Kentsel Dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için söz konusu adreste en az 1 yıl ikamet edilmeli ve bina deprem açısından riskli olmalıdır. 

Faiz Desteği Geri Ödemesi Nasıl Yapılır? 

Faiz desteği geri ödemesi, ödenen taksit ve hesaplanmış aylık faiz tutarları  Bakanlığa bildirilmesinin ardından Bakanlık tarafından hesaptan gerçekleştirilmektedir.

Kredi çekenlerin geri ödemeyi yapmamaları halinde faiz desteği verilmemektedir. 

Müteahhit Kentsel Dönüşüm Kredisinden Yaralanabilir Mi?

Riskli yapısı olanın gerekli işlemleri yaptıktan sonra kentsel dönüşüm için müracat ettiği takdirde Rapor Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara başvuru yapılarak Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi için istenilen evraklar; tapu aslı ve fotokopisi, ev sahibinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, Tapu Müdürlüğünden alınacak olan kaşeli imzalı bağımsız bölüm listesi olarak bilinen TAKYİDAT Belgesi.

Kentsel dönüşüm kredisi kişinin evini kendi yapması halinde veriliyor ve müteahhit bu krediden yararlanamamaktadır. Fakat müteahhit aynı zamanda riskli binada daire sahibi ise hak sahibi olarak yararlanabilmektedir. 

Kentsel Dönüşüm Kredisi veren bankalar; İş bankası, Denizbank, Akbank, Halkbank, Türkiye Finans, Vakıfbank, Yapı Kredi, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti, Şekerbank, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, FinansBank, Ing Bank ve Alternatif Banktır. 

Ayrıca Kentsel Dönüşüme tabi olanlara 18 aya kadar kira yardımı verilerek kat maliklerinin mağdur olmasının önüne geçilmiştir.

Kira yardımı için hak sahipleri söz konusu ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hak sahiplerinin bu taleplerini değerlendirerek kira yardımını onaylayacaklardır.

Kira yardımında bulunmak için istenen belgeler; 

- Islak imzalı başvuru dilekçesi,

- Nüfus cüzdanı fotokopisi,

- Riskli Yapı Tespit Raporu

-Tapu belgesi ve taşınmaza ait güncel tapu kaydı, 

- Riskli yapı tespit raporunda ki belirtilen adres ile uyumlu elektrik, su, doğalgaz, telefon hizmetleri ile ilgili son üç aya ait fatura,

- Yıkılan Yapılar Formu,

- Binanın yıkıldığını teyit eden Belediyeden verilmiş ıslak imzalı ve mühürlü yazı,

- Malikin riskli olarak tespit edilen yapıda ikamet ettiğine ve riskli olarak tespit edilen yapıyı tahliye ettiğine dair eski ve yeni adresini gösteren  Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden alınacak, imzalı ve mühürlü Adres Bilgileri Raporu,

- Hak sahibine ait vadesiz, Ziraat Bankasından açılmış TL cinsi hesap cüzdanı fotokopisi istenmektedir. 

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

2013 yılında riskli alan ilan edilen Tozkoparan mahallesinde kentsel dönüşüm için ilk adım atılıyor...Nisan 2013'te Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile riski alan ilan edilen Tozkoparan'da kentsel dönüşüm sonunda

OKU
Tozkoparan Kentsel Dönüşüm

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm ihalesi nihayet yapıldı. Tozkoparan'da evi olan vatandaşların Kentsel Dönüşümde merak ettikleri ve Tozkoparan Kentsel dönüşüm ile alakalı süreci haberimizden bulabilirler

OKU
Tahtakale Kentsel Dönüşüm Projesi

Tahtakale Kentsel Dönüşüm Projesi

Tahtakale kentsel dönüşüm projesi, Avcılar ilçesinde oldukça önemli bir yere sahip oldu. Son dönemde hız gösteren proje, kentsel dönüşüm ile ilgili beklentileri de yükseltti.

OKU
Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur?

Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur?

Kentsel dönüşüm olarak adlandırılan uygulama, afet riski olan yapıların yenilenmesi ile ilgili çıkarılan kanunun halk arasındaki ismidir. Bu yasanın amacı, ekonomik olara ömrünü tamamlayan, önceki depremlerde zarar görmüş binaların yenilenmesidir. Peki, kentsel dönüşüm nasıl başvurulur ve başvuruda nelere dikkat edilmelidir?

OKU
Kentsel Dönüşüm Yararları ve Zararları

Kentsel Dönüşüm Yararları ve Zararları

Son zamanlarda sıklıkla duyulan bir kavram olan kentsel dönüşüm, kentlerde depreme dayanıksız ve eski olan binalarda yaşayanlara sağlıklı bir konut avantajının sağlanmasıdır. Bu binalar, devlet desteği ile yıkılmakta ve yeniden inşa edilmektedir. Peki, kentsel dönüşüm yararları ve zararları nelerdir? Kentsel dönüşüme başvurmadan önce yararı ve zararı araştırılmalıdır.

OKU