Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

truck

Deprem açısından riskli ve sağlam olmayan yapıları olanların kentsel dönüşüme tabi olmaları halinde finansal destekler verilmektedir. Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından kredi kullanmak isteyenler ikamet ettikleri ilde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

                                                                                                        
Risk taşıyan binlar yıkılarak yerlerine daha sağlıklı ve daha konforlu binalar inşa edilmektedir.

Deprem açısından riskli ve sağlam olmayan yapıları olanların kentsel dönüşüme tabi olmaları halinde finansal destekler verilmektedir.

Finansal destekten yararlanabilmek için binanın kentsel dönüşüm kapsamında olması gerekmektedir. Bu finansal destek Hazine Müsteşarlığı Bakanının verdiği teklif ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen bir oranda faiz desteği verilmektedir.

Bu faiz desteği Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından karşılanmaktadır.


Kredi Başvuruları Nereye ve Nasıl Yapılır?                                                                                    

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından kredi kullanmak isteyenler ikamet ettikleri ilde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından incelenen başvuruların olumlu olmaları halinde Bakanlık onayına gönderilir. 

Kredi onayından sonra Bakanlığın belirlediği miktar teminat olarak alınarak kat maliki ve Bakanlık arasında sözleşme düzenlenir.

Düzenlenen bu sözleşme ile ipotek tesis ve tescil işlemleri yapılır. Bu sözleşme borçlanma sözleşmesi olup toplam kredi borcu, şartlar ve söz konusu gayrimülkün bilgileri yer alır. 

Bakanlığın sağladığı bu kredi %25 i peşinat, geri kalan %75 i ise üç eşit taksit halinde inşaat yapıldıkça kat malikine ödenir. 

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?            

Deprem açısından risk taşıyan binalarda oturan kat maliklerinden 2/3 oranı ile karar alınır ve lisanslı şirketlere başvuru yapılarak deprem açısından risk raporu alınır.

Risk raporunun çıkmasının ardından Kentsel Dönüşüme başvurulabilmektedir. Kentsel Dönüşüm için sadece TOKİ ile değil herhangi bir müteahhitle de anlaşılması mümkündür.

Kentsel Dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için söz konusu adreste en az 1 yıl ikamet edilmeli ve bina deprem açısından riskli olmalıdır. 

Faiz Desteği Geri Ödemesi Nasıl Yapılır? 

Faiz desteği geri ödemesi, ödenen taksit ve hesaplanmış aylık faiz tutarları  Bakanlığa bildirilmesinin ardından Bakanlık tarafından hesaptan gerçekleştirilmektedir.

Kredi çekenlerin geri ödemeyi yapmamaları halinde faiz desteği verilmemektedir. 

Müteahhit Kentsel Dönüşüm Kredisinden Yaralanabilir Mi?

Riskli yapısı olanın gerekli işlemleri yaptıktan sonra kentsel dönüşüm için müracat ettiği takdirde Rapor Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara başvuru yapılarak Kentsel Dönüşüm Kredisinden yararlanılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi için istenilen evraklar; tapu aslı ve fotokopisi, ev sahibinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, Tapu Müdürlüğünden alınacak olan kaşeli imzalı bağımsız bölüm listesi olarak bilinen TAKYİDAT Belgesi.

Kentsel dönüşüm kredisi kişinin evini kendi yapması halinde veriliyor ve müteahhit bu krediden yararlanamamaktadır. Fakat müteahhit aynı zamanda riskli binada daire sahibi ise hak sahibi olarak yararlanabilmektedir. 

Kentsel Dönüşüm Kredisi veren bankalar; İş bankası, Denizbank, Akbank, Halkbank, Türkiye Finans, Vakıfbank, Yapı Kredi, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti, Şekerbank, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, FinansBank, Ing Bank ve Alternatif Banktır. 

Ayrıca Kentsel Dönüşüme tabi olanlara 18 aya kadar kira yardımı verilerek kat maliklerinin mağdur olmasının önüne geçilmiştir.

Kira yardımı için hak sahipleri söz konusu ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hak sahiplerinin bu taleplerini değerlendirerek kira yardımını onaylayacaklardır.

Kira yardımında bulunmak için istenen belgeler; 

- Islak imzalı başvuru dilekçesi,

- Nüfus cüzdanı fotokopisi,

- Riskli Yapı Tespit Raporu

-Tapu belgesi ve taşınmaza ait güncel tapu kaydı, 

- Riskli yapı tespit raporunda ki belirtilen adres ile uyumlu elektrik, su, doğalgaz, telefon hizmetleri ile ilgili son üç aya ait fatura,

- Yıkılan Yapılar Formu,

- Binanın yıkıldığını teyit eden Belediyeden verilmiş ıslak imzalı ve mühürlü yazı,

- Malikin riskli olarak tespit edilen yapıda ikamet ettiğine ve riskli olarak tespit edilen yapıyı tahliye ettiğine dair eski ve yeni adresini gösteren  Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden alınacak, imzalı ve mühürlü Adres Bilgileri Raporu,

- Hak sahibine ait vadesiz, Ziraat Bankasından açılmış TL cinsi hesap cüzdanı fotokopisi istenmektedir. 

"Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir? " Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir? " Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir? . Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.