Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları

truck

İlgili bankalar ile uzlaşma sağlaması teminat mektubu sırasında gerçekleşmektedir. Bu noktada bankalar, söz konusu müteahhitlere teminat mektubu sağlayan aracı görevi gören kurum olarak tanımlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Bir diğer adı ile kentsel dönüşüm kanunu olarak ta bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki kanunun gereğince, kentsel dönüşüm alanına giren yapılarda ki mülkiyet sahipleri ile alakalı olarak bağlı bulunan anlaşmalı bankalardan düşük faiz oranları altında kentsel dönüşüm kredisi adı ile kredi kullanabiliyorlar. Bu bahsedilen bankaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile uzlaşmış ve protokol ile anlaşmış bankalar olması gerekmektedir.

Kredi kullanmak isteyen gerçek ya da tüzel bireylerin ilgili bankalar aracılığı ile kullanacakları kredilere, Hazine Müsteşarlığının sorumluluğuna sahip olan Bakanın sunduğu teklife karşın, Bakanlar Kurulu tarafından ölçeklendirilmiş oranlarda dönüşüm projeleri özel hesabından desteklenmek üzere faiz desteği verilmektedir.

Gerekli başvurular sonucu riskli yapı belgesi edinerek bina hakkında yıkım emri verilmesi halinde binaların yeniden inşa edilmesi işi müteahhitlere kalıyor. Sözü geçen müteahhitlerin bu husus adına bankalar ile uzlaşma sağlaması teminat mektubu sırasında gerçekleşmektedir. Bu noktada bankalar, söz konusu müteahhitlere teminat mektubu sağlayan aracı görevi gören kurum olarak tanımlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Almak İçin 4 Husus

  • Kredi başvurusunda bulunulacak banka, ilgili yapının inşa ve yenilenmesi ile yükümlü olan müteahhidi ya da yapı firmasını bir değerlendirmeye tabii tutuyor. Bu söz konusu değerlendirme işleminin çıktısına göre bir plan belirlenir. Eğer aksi bir sonuç çıkar ve müteahhit ya da yapı firması onay alamaz ise banka ilgili hak sahiplerine söz konusu müteahhidin ya da yapı firmasının değiştirilmesi yönünde uyarıda bulunur.
  • İlgili bankalar tarafından onay alan müteahhit ya da yapı firması söz konusu riskli yapının yıkım işlemini gerçekleştiriyor ve bunun yerinde yeni yapının inşasına başlıyor.
  • Yeni inşa edilen yapının işteki yapım oranı şu anda konuya dahil oluyor. İlgili müteahhit ya da yapı firması söz konusu olan yapım oranına göre ilgili bankaya ödeme başvurusunda bulunuyor.
  • İlgili müteahhidin ya da yapı firmasının başvurusunun ardından bankanın bünyesinde bulunan ekspertiz, bina hakkında analizler ve denetimler yapıyor. Bu işlemin hemen peşinden işin oranına göre müteahhide ya da yapı firmasına işlerden ötürü hak etmiş olduğu bedeli mülk sahipleri adına ödemesini yapıyor.
Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi Başlıyor

2013 yılında riskli alan ilan edilen Tozkoparan mahallesinde kentsel dönüşüm için ilk adım atılıyor...Nisan 2013'te Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile riski alan ilan edilen Tozkoparan'da kentsel dönüşüm sonunda

OKU
Tozkoparan Kentsel Dönüşüm

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm ihalesi nihayet yapıldı. Tozkoparan'da evi olan vatandaşların Kentsel Dönüşümde merak ettikleri ve Tozkoparan Kentsel dönüşüm ile alakalı süreci haberimizden bulabilirler

OKU
Tahtakale Kentsel Dönüşüm Projesi

Tahtakale Kentsel Dönüşüm Projesi

Tahtakale kentsel dönüşüm projesi, Avcılar ilçesinde oldukça önemli bir yere sahip oldu. Son dönemde hız gösteren proje, kentsel dönüşüm ile ilgili beklentileri de yükseltti.

OKU
Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur?

Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur?

Kentsel dönüşüm olarak adlandırılan uygulama, afet riski olan yapıların yenilenmesi ile ilgili çıkarılan kanunun halk arasındaki ismidir. Bu yasanın amacı, ekonomik olara ömrünü tamamlayan, önceki depremlerde zarar görmüş binaların yenilenmesidir. Peki, kentsel dönüşüm nasıl başvurulur ve başvuruda nelere dikkat edilmelidir?

OKU
Kentsel Dönüşüm Yararları ve Zararları

Kentsel Dönüşüm Yararları ve Zararları

Son zamanlarda sıklıkla duyulan bir kavram olan kentsel dönüşüm, kentlerde depreme dayanıksız ve eski olan binalarda yaşayanlara sağlıklı bir konut avantajının sağlanmasıdır. Bu binalar, devlet desteği ile yıkılmakta ve yeniden inşa edilmektedir. Peki, kentsel dönüşüm yararları ve zararları nelerdir? Kentsel dönüşüme başvurmadan önce yararı ve zararı araştırılmalıdır.

OKU