Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları

truck

İlgili bankalar ile uzlaşma sağlaması teminat mektubu sırasında gerçekleşmektedir. Bu noktada bankalar, söz konusu müteahhitlere teminat mektubu sağlayan aracı görevi gören kurum olarak tanımlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Bir diğer adı ile kentsel dönüşüm kanunu olarak ta bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki kanunun gereğince, kentsel dönüşüm alanına giren yapılarda ki mülkiyet sahipleri ile alakalı olarak bağlı bulunan anlaşmalı bankalardan düşük faiz oranları altında kentsel dönüşüm kredisi adı ile kredi kullanabiliyorlar. Bu bahsedilen bankaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile uzlaşmış ve protokol ile anlaşmış bankalar olması gerekmektedir.

Kredi kullanmak isteyen gerçek ya da tüzel bireylerin ilgili bankalar aracılığı ile kullanacakları kredilere, Hazine Müsteşarlığının sorumluluğuna sahip olan Bakanın sunduğu teklife karşın, Bakanlar Kurulu tarafından ölçeklendirilmiş oranlarda dönüşüm projeleri özel hesabından desteklenmek üzere faiz desteği verilmektedir.

Gerekli başvurular sonucu riskli yapı belgesi edinerek bina hakkında yıkım emri verilmesi halinde binaların yeniden inşa edilmesi işi müteahhitlere kalıyor. Sözü geçen müteahhitlerin bu husus adına bankalar ile uzlaşma sağlaması teminat mektubu sırasında gerçekleşmektedir. Bu noktada bankalar, söz konusu müteahhitlere teminat mektubu sağlayan aracı görevi gören kurum olarak tanımlanıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Almak İçin 4 Husus

  • Kredi başvurusunda bulunulacak banka, ilgili yapının inşa ve yenilenmesi ile yükümlü olan müteahhidi ya da yapı firmasını bir değerlendirmeye tabii tutuyor. Bu söz konusu değerlendirme işleminin çıktısına göre bir plan belirlenir. Eğer aksi bir sonuç çıkar ve müteahhit ya da yapı firması onay alamaz ise banka ilgili hak sahiplerine söz konusu müteahhidin ya da yapı firmasının değiştirilmesi yönünde uyarıda bulunur.
  • İlgili bankalar tarafından onay alan müteahhit ya da yapı firması söz konusu riskli yapının yıkım işlemini gerçekleştiriyor ve bunun yerinde yeni yapının inşasına başlıyor.
  • Yeni inşa edilen yapının işteki yapım oranı şu anda konuya dahil oluyor. İlgili müteahhit ya da yapı firması söz konusu olan yapım oranına göre ilgili bankaya ödeme başvurusunda bulunuyor.
  • İlgili müteahhidin ya da yapı firmasının başvurusunun ardından bankanın bünyesinde bulunan ekspertiz, bina hakkında analizler ve denetimler yapıyor. Bu işlemin hemen peşinden işin oranına göre müteahhide ya da yapı firmasına işlerden ötürü hak etmiş olduğu bedeli mülk sahipleri adına ödemesini yapıyor.

"Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm Kredisi Almanın Yolları

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.