Kentsel Dönüşüm Kanunu

truck

Pek çok kişinin sıkça duyduğu ancak hakkında pek bilgi sahibi olmadığı Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili bütün merak ettiklerinizi açık bir şekilde haberimizde belirttik. Kentsel Dönüşüm uygulaması kapsamında ne gibi durumlar gerçekleştiğini ayrıntılı bir şekilde hazırladık. Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili merak ettikleriniz haberimizin altındaki bağlantıda sizleri bekliyor.

Ülkemizin fay hatlarının göbeğinde yer almasından ötürü yaşadığımız pek çok doğal afetin yıkıcı sonuçları ile karşı karşıya kaldık. Bu doğal afetlerin ne zaman yaşanacağını bilemediğimizden ötürü artık kullanım ömrünü tamamlamış, bir hayli yıpranmış, deprem afetine karşı dayanıksız halde olan binaların yeniden inşa edilmesi hususunda kentsel dönüşüm uygulamaları başlatıldı. Az önce de belirttiğimiz gibi afetlere karşı dayanıksız, kullanım ömrünü tamamlamış, yıpranmış yapıların yeniden yapı standartlarına ve imar yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmesi durumu kentsel dönüşüm uygulamasıdır.

Eski, ekonomik olarak örünü tamamlamış, dayanıksız ve riskli yapılarınızı 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun (Kentsel Dönüşüm Kanunu) kapsamında yenileyebilme imkanına sahipsiniz. Söz konusu kentsel dönüşüm uygulamasından yararlanabilmek için binanızda bulunan bir kişinin tapu aslı, nüfus cüzdanı, dilekçe ve tapu müdürlüğünden temin edilen bağımsız bölüm listesi ile birlikte bakanlık tarafından onaylanan kentsel dönüşüm yapı şirketlerine başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Söz konusu kentsel dönüşüm yapı şirketi başvurunuzu onaylayarak bünyesinde çalışan bir bilirkişiyi binanız üzerinde teknik incelemeler gerçekleştirmesi için göndererek, incelemeler sonucunda gerçekten dayanıksız ve risk taşıyan bir bina ise deprem risk raporu hazırlayacaktır. Bu raporun bakanlık tarafından da onaylanmasının ardından bakanlık tarafından ilgili kişiler aracılığı ile tapu kaydına risklidir şerhi konulur.

Bu karara bina sakinlerinden biri 15 gün içerisinde itirazda bulunabilir. Ancak bu itiraz incelendiği ve kararın değişmediği taktirde artık hiçbir itiraz hakkı kalmaz yürütme durdurulamaz. Söz konusu yapı kentsel dönüşüm yapı şirketi tarafından yıkılır ve hak sahipleri binanın arsa tapusuna hissedar konumuna gelirler. Bu aşamadan sonra binanın nasıl ve hangi şirkete inşa ettirileceği konusu binada bulunan hak sahipleri tarafından en az 3 / 2’lik bir oy birliği ile bina ortak karar protokolünde belirtilir.

Binanızı istediğiniz bir müteahhide kat karşılığı ya da gereken bedelin ödenmesi şeklinde isteğiniz doğrultusunda inşa ettirebilirsiniz. Bu durumun yanı sıra devletin sunmuş olduğu kira yardımı ve kentsel dönüşüm kredisi olanaklarından da faydalanabilirsiniz. Fakat bu iki seçenekten sadece birini tercih edebilirsiniz.

Bu üst kısımda belirttiğimiz hususlar hakkında daha ayrıntılı ve kesin bilgi almak için sizler için hazırlamış olduğumuz Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun örneğini alt kısımdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kanunu için Tıklayın

"Kentsel Dönüşüm Kanunu" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm Kanunu" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm Kanunu

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm Kanunu. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm Kanunu

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm Kanunu

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.