Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

truck

Son dönemler içerisinde adından sıkça söz edilen kentsel dönüşüm ile alakalı aklınızda olan pek çok soru için cevap kaynağı olma adına araştırmalarımıza devam etmekteyiz. Kentsel dönüşü uygulaması kapsamında hangi binaların ne şartlar altında bu kentsel dönüşüm uygulamasına tabii olduğu konusundaki sorunuza cevap olmak için haberimizi hazırladık.

Kentsel dönüşüm uygulaması, bir bölgede yer alan deprem durumuna karşı dayanıksız riskli binaların saptanarak, son yönetmeliklere uygun bir şekilde dayanıklı olarak inşa edilmesi adına bina sahipleri ile anlaşılarak gerçekleştirilen çalışmalar olarak tanımlanabilir. Söz konusu binalar çok zor bir yaptırımla karşılaşılmadığı sürece yıkılmak suretiyle yeniden imar iznine uygun bir şekilde inşa edilmektedir.

Söz konusu olan deprem riski taşıyan binaların yıkılmak suretiyle yeniden inşa edilmesi durumunda binada kat mülkiyeti olan hak sahipleri devlet tarafınca sunulan finansal anlamdaki desteklerden faydalanabilmektedir. Bu söz etmekte olduğumuz finansal desteklerin başında kira yardımı yer alırken bir diğer destek ise kentsel dönüşüm kredisi desteğidir.

Söz konusu deprem afetinde yıkılma riski taşıyan binaların tespiti için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bir takım yapı denetim kurum ve kuruluşlarına binada ikamet eden birinin giderek dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru esnasında binada bulunan kat maliklerinin çoğunluğunun sağlanması gerekmemektedir.

Söz konusu olan Kentsel Dönüşüm Uygulaması bütün ülke çapında geçerli olmaktadır. Herhangi bir devlet kuruluşundan ya da bölge yönetim biriminden bir resmi yazı alınması gerekmemektedir.

Kentsel Dönüşüm Kaç Yıllık Binaları Kapsıyor?

Söz konusu olan kentsel dönüşüm uygulaması, yapının ekonomik olarak ömrünün tamamlanması halinde yani yıpranmış büyük çapta deforme olmuş bina ise, yani 30 yılı aşmış bir yapı ise kentsel dönüşüm kapsamına alınmaktadır. 1999 yılından önce inşa edilmiş olan, 1999 Marmara Depreminin meydana geldiği dönemden önce inşa edilmiş olan yapılar, zayıf ve ekonomik anlamda ömrünü tamamlamış bir yapı olarak kabul görmekte ve kentsel dönüşüm kanunu kapsamında riskli bir yapı olarak dönüşümü gerçekleşebilmektedir.

Genel anlamda kentsel dönüşüm uygulamasından faydalanabilmeniz için binanızın 30 yaşını doldurmuş bir yapı olması gerekmektedir. ancak bu yaş sınırı bazı durumlarda geçersiz olmaktadır. Herhangi bir deprem afetinin ardından yapının deforme olup gözle görülür oranda zarar görmesi halinde bina yılının 30 yaşına gelmesi beklenmeden deprem risk raporu doğrultusunda kentsel dönüşüm uygulaması başlatılabilir.

Bahsettiğimiz gibi ekonomik bağlamda ömrünü tamamlamış olan bütün binalar için bahsettiğimiz kentsel dönüşüm uygulaması geçerli olmaktadır. Yapı denetim firmalarından alınan risk raporunun ardından kentsel dönüşüm sürecine girmiş olursunuz.

"Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

Son dönemler içerisinde adından sıkça söz edilen kentsel dönüşüm ile alakalı aklınızda olan pek çok soru için cevap kaynağı olma adına araştırmalarımıza devam etmekteyiz. Kentsel dönüşü uygulaması kapsamında hangi binaların ne şartlar altında bu kentsel dönüşüm uygulamasına tabii olduğu konusundaki sorunuza cevap olmak için haberimizi hazırladık.. Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan olarak kabul edilen bölgelerde yer alan riskli binalar yıkılarak yerine yeni binalar inşa edilmektedir. Söz konusu olan kentsel dönüşüm kredisi genellikle yıkılan yapıların inşası için kullanılıyor. Peki, hangi banka kentsel dönüşüm kredisi veriyor?

Kentsel Dönüşüm İçin 33 Maddelik Çözüm Önerisi!

Kentsel Dönüşüm İçin 33 Maddelik Çözüm Önerisi!

Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor. Kentsel dönüşümü hızlandırmak ve mevcut sıkıntıları çözüme kavuşturmak amacıyla önceki hafta İstanbul İnşaatçılar Derneği, (İNDER) tarafından düzenlenmiş olan kentsel dönüşüm çözümleri adlı konferanstan 32 maddelik bir bildirge çıkış sağladı.

Beyoğlu'nda Kentsel Dönüşüm Son Hızıyla Devam Ediyor!

Beyoğlu'nda Kentsel Dönüşüm Son Hızıyla Devam Ediyor!

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Beyoğlu'nun çoğu yerinde başlamış olan, başlayacak olan ve devam eden toplu veya muhtelif büyük restorasyon ve rehabilitasyon çalışmasının 12-13 yıldır devam ettiğini belirtti. . Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

Mardin Nusaybin Kentsel Dönüşüm Çalışmasına Başlıyor

Mardin Nusaybin Kentsel Dönüşüm Çalışmasına Başlıyor

Mardin ilinin Nusaybin ilçesinde terör örgütlerinin yaptıkları saldırılar sonucunda çok ağır hasar alan ve kullanılması mümkün hale gelmeyen binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesine alınarak tekrardan inşa ediliyor.

Sur'da Kentsel Dönüşüm Projesinin İlk Etabının Temelleri Atılıyor!

Sur'da Kentsel Dönüşüm Projesinin İlk Etabının Temelleri Atılıyor!

Diyarbakır'a bağlı olan Sur ilçesinde tahrip olan ve yıkılmış binalar kentsel dönüşüm projesi çerçevesiyle tekrardan inşa ediliyor. Ağır hasar gören binalar yıkılıyorken, enkaz kaldırma çalışmaları son hızla devam ediyor.. Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşümle Yenilenme Aşamasına Giriyor!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşümle Yenilenme Aşamasına Giriyor!

Torbalı'da yükselişi büyük bir hızlanma alan binalar ilçenin mimari şekline çok güzel yön veriyor. İnşaatçıların yapmış oldukları birbirinden güzellikte olan binalarla Torbalı her geçtiğimiz gün çok daha modern bir görünüm elde ediyor.

Kentsel Dönüşüm Kanunu

Kentsel Dönüşüm Kanunu

Pek çok kişinin sıkça duyduğu ancak hakkında pek bilgi sahibi olmadığı Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili bütün merak ettiklerinizi açık bir şekilde haberimizde belirttik. Kentsel Dönüşüm uygulaması kapsamında ne gibi durumlar gerçekleştiğini ayrıntılı bir şekilde hazırladık. Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili merak ettikleriniz haberimizin altındaki bağlantıda sizleri bekliyor.