Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

truck

Son dönemler içerisinde adından sıkça söz edilen kentsel dönüşüm ile alakalı aklınızda olan pek çok soru için cevap kaynağı olma adına araştırmalarımıza devam etmekteyiz. Kentsel dönüşü uygulaması kapsamında hangi binaların ne şartlar altında bu kentsel dönüşüm uygulamasına tabii olduğu konusundaki sorunuza cevap olmak için haberimizi hazırladık.

Kentsel dönüşüm uygulaması, bir bölgede yer alan deprem durumuna karşı dayanıksız riskli binaların saptanarak, son yönetmeliklere uygun bir şekilde dayanıklı olarak inşa edilmesi adına bina sahipleri ile anlaşılarak gerçekleştirilen çalışmalar olarak tanımlanabilir. Söz konusu binalar çok zor bir yaptırımla karşılaşılmadığı sürece yıkılmak suretiyle yeniden imar iznine uygun bir şekilde inşa edilmektedir.

Söz konusu olan deprem riski taşıyan binaların yıkılmak suretiyle yeniden inşa edilmesi durumunda binada kat mülkiyeti olan hak sahipleri devlet tarafınca sunulan finansal anlamdaki desteklerden faydalanabilmektedir. Bu söz etmekte olduğumuz finansal desteklerin başında kira yardımı yer alırken bir diğer destek ise kentsel dönüşüm kredisi desteğidir.

Söz konusu deprem afetinde yıkılma riski taşıyan binaların tespiti için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan bir takım yapı denetim kurum ve kuruluşlarına binada ikamet eden birinin giderek dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru esnasında binada bulunan kat maliklerinin çoğunluğunun sağlanması gerekmemektedir.

Söz konusu olan Kentsel Dönüşüm Uygulaması bütün ülke çapında geçerli olmaktadır. Herhangi bir devlet kuruluşundan ya da bölge yönetim biriminden bir resmi yazı alınması gerekmemektedir.

Kentsel Dönüşüm Kaç Yıllık Binaları Kapsıyor?

Söz konusu olan kentsel dönüşüm uygulaması, yapının ekonomik olarak ömrünün tamamlanması halinde yani yıpranmış büyük çapta deforme olmuş bina ise, yani 30 yılı aşmış bir yapı ise kentsel dönüşüm kapsamına alınmaktadır. 1999 yılından önce inşa edilmiş olan, 1999 Marmara Depreminin meydana geldiği dönemden önce inşa edilmiş olan yapılar, zayıf ve ekonomik anlamda ömrünü tamamlamış bir yapı olarak kabul görmekte ve kentsel dönüşüm kanunu kapsamında riskli bir yapı olarak dönüşümü gerçekleşebilmektedir.

Genel anlamda kentsel dönüşüm uygulamasından faydalanabilmeniz için binanızın 30 yaşını doldurmuş bir yapı olması gerekmektedir. ancak bu yaş sınırı bazı durumlarda geçersiz olmaktadır. Herhangi bir deprem afetinin ardından yapının deforme olup gözle görülür oranda zarar görmesi halinde bina yılının 30 yaşına gelmesi beklenmeden deprem risk raporu doğrultusunda kentsel dönüşüm uygulaması başlatılabilir.

Bahsettiğimiz gibi ekonomik bağlamda ömrünü tamamlamış olan bütün binalar için bahsettiğimiz kentsel dönüşüm uygulaması geçerli olmaktadır. Yapı denetim firmalarından alınan risk raporunun ardından kentsel dönüşüm sürecine girmiş olursunuz.

"Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm 30 Yıllık Binaları Kapsıyor

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.