Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler
Editör: Zeynep Kaya Emlak Rehberi 13 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İnşaatı tamamlanmayan binalara kat mülkiyeti tapusu verilmemektedir. Bu gibi binalara kat mülkiyeti tapusu yerine kat irtifakı tapusu verilmektedir. Daha sonra kat irtifakı tapusunun gerekli şartların yerine gelmesi halinde kat mülkiyeti tapusuna dönüştürülmesi söz konusudur. Bu durumda, kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler neler sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Kat mülkiyeti tapusunun alınabilmesi için bazı belgelerin hazır olması gereklidir. Kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler nelerdir? Öncelikle kat mülkiyeti için gerekli olan şartların yerine getirilmesi gereklidir. Kat mülkiyeti tapusunun alınabilmesi için ana yapıdaki inşaat tamamlanmalı, tüm bölümler bağımsız olmalı, ana yapının tamamı kat mülkiyetine çevrilmeli, ana yapı kagir olmalı ve iskan belgesi alınmalıdır.

Kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler ise şöyle sıralanmaktadır: İnşaatın genel projesi, vaziyet planı, iskanı, bağımsız bölümün ayrı ayrı olarak arsa payını, kat, daire, büro gibi özelliklerini ve bunların sıra ile giden numarasını ve eklentisini gösteren liste, yönetim planı ile tüm maliklerin nüfuz cüzdanları ile vesikalık fotoğraflarıdır.

Kat mülkiyeti, inşaatı tamamlanan bir binanın ayrı ayrı kullanılmaya elverişli olanlarına bağımsız mülkiyet haklarının kurulabilmesidir. Kat irtifakı ise binanın müşterek hisselerine, inşaat yapma izni olarak ifade edilmektedir. Kat irtifakı tapusu ile inşaat aşaması bitmemiş bir binada tapu sahibi olunabilmekte, kat mülkiyeti tapusu ile inşaatı bitmiş ve iskanı alınmış yapılarda tapu sahibi olunmaktadır. Kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler de istenmektedir.

Kat mülkiyeti tapusuna sahip olan bir gayrimenkulün tapu müdürlüğündeki satışlar için gerekli belgeler de şöyledir: Satılması istenen taşınmaza ait tapu senedi, satıcının ve alıcıların fotoğraflı nüfus cüzdanları, satıcının satıcıların birer, alıcının ikişer adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafları. Alıcılarda gelmeyen olması durumunda onları temsil eden kişilerin fotoğraflı nüfus cüzdanları, vesikalık fotoğrafları ile temsil edildiğini kanıtlayan belgenin sunulması gereklidir. Ayrıca satılacak olan gayrimenkulün ilgili belediyeden alınan emlak beyan değerini gösteren belgenin yanı sırakat mülkiyeti kurulmuş gayrimenkullerde DASK poliçesi de istenmektedir.

Kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra tapu müdürlüğünde randevu alınmalıdır. Geçmişte işlemlerin yapılması için erken saatlerde tapu müdürlüklerinde sıraya girmek gerekirken, günümüzde randevu alınarak saatlerce sıra beklenmemektedir.

Kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler tamamlanıp teslim edilirken işlemin herhangi bir mali yönü bulunmamaktadır. Yani kat mülkiyetinin kurulması, herhangi bir vergi ve harca tabi değildir. Ancak bu husus cins değişikliği işleminde değişmektedir. Bu, işlem yapılırken hiç bedel ödenmeyecek anlamına gelmemektedir. Kat mülkiyeti tapusu için Döner Sermaye İşletmesi tarafından belirlenen tarifeye göre ücret alınmaktadır. Bu ücretin tapu müdürlüğü tarafından belirlenen bankaya yatırılması gereklidir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com