Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

truck

Kat irtifakı tapusu, gayrimenkulün sahibi olduğunu gösteren belgedir. Kat irtifakı tapusunda bağımsız bölümün numarası net olarak belirlenmektedir. Peki, kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat irtifakı tapusu alınırken müteahhit firma binanın özelliklerinin yanı sıra metrekaresi ve benzeri hususlar için taahhüt vermektedir. Gayrimenkulü satın alan kişi de ödemelerle ilgili müteahhit firmaya söz vermektedir. Kat irtifakı tapusu, müteahhit ile alıcı arasında anlaşmalı bir belge niteliği taşımaktadır. Kat irtifakı tapusu tapu dairesinden alınmaktadır. Tapuda yapılan işlemle alınan kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat irtifakı tapusu resmi senetle ve tapu siciline tescil edilmesi ile verilmektedir. Resmi senet, tapu müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. Eğer arsanın tamamı bir kişiye aitse o zaman resmi senet düzenlenmemekte, yerine istem belgesi hazırlanmaktadır. Kat irtifakı tapusuna sahip olan gayrimenkuller de konut kredisine uygun olmaktadır. Ancak bazı bankaların kat irtifakı tapusu karşılığında kredi vermeyebilmektedir. Bankalar genel olarak kat mülkiyeti olan gayrimenkullere kredi vermeyi tercih etmektedir. Kat irtifakı tapusu olanlara kısa bir araştırma yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu arada kat irtifakı bulunmayan binalar ise krediye uygun görülmemektedir. İşte bu noktada kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusu sorulmaktadır.

Bilindiği gibi kat irtifaklı tapu, resmiyette inşaat olarak görünen ve iskan belgesi bulunmayan bir tapu anlamına gelmektedir. İnşaat sürerken proje üzerinden ev satın alınabilmektedir. Müteahhit firmanın bu aşamada verebildiği tek tapu da arsa tapusu olmaktadır. Kooperatif inşatlarında ise binalar bitme aşamasına geldiğinde kuralar çekilmekte, kura sonucunda evin numarası belirlenmekte ve böylece kat irtifaklı tapu verilmektedir. Peki, böyle durumda kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı? Günümüzde çok sayıda bina kat irtifaklı tapu ile satıldığı için bankalar genelde zorluk çıkarmamaktadır.

Arsa sahibi olan da arsasının karşılığında müteahhit firmadan belli sayıda konut ve dükkan almaktadır. Arsa, arsa sahibinin üzerine kayıtlı olması nedeniyle proje tamamlandığında, arsa sahibine satış yapılmamakta, tapuda, kat irtifakı kurulmaktadır. Biten projedeki konut, ofis ya da dükkan, müteahhit firmadan alınmaktadır. Bu durumda firma kat irtifaklı tapu vermektedir. Bazı müteahhit firmaları ise bağımsız bölümler için gerekli olan cins değişikliği harcını ödeyerek tapuyu küt mülkiyetli olarak vermektedir. Ancak çoğu insanda kat irtifaklı tapu olması nedeniyle kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusu gündeme gelmektedir.

Kat irtifaklı tapu, resmiyette inşaat halinde görünen ve iskan belgesine sahip olmayan tapu olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle de yapılan satışlar, konut ya da dükkan olarak değil arsa hissesinin satışı olarak değerlendirilmektedir. İskanı olmayan gayrimenkulün satışında alıcıya verilen tapu da arsa tapusu olmaktadır. Bu durumda kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusuna verilen cevap, çoğu bankanın kredi kullandırmadığı şeklinde olmaktadır ancak bu durum tüm bankaları kapsamamaktadır.

"Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?" Yorumlar

"Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?" Benzer Haberler


Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır. Peki, kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır ve her ikisi de geçerlidir.. Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

İnşaatın tam olarak bitmemiş ama satışı yapılan bir binada malikler lehine kat irtifakının kurulması gereklidir. Peki kat irtifakı nasıl kurulur? Kat irtifakı, Tapu Sicil Müdürlüğü kurulmaktadır.

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?. Kat irtifakı tapusu, gayrimenkulün sahibi olduğunu gösteren belgedir. Kat irtifakı tapusunda bağımsız bölümün numarası net olarak belirlenmektedir. Peki, kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilmesi, tapu kütüğünde yapılan düzeltme işlemidir. Peki, kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir?. Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı nedir?

Kat İrtifakı nedir?

Ev almayı düşünüyorsunuz hatta ev satın alırken bir miktar da konut kredisi kullanmak istiyorsanız dikkat! Satın alma işlemlerinde kat irtifakı, iskan belgesi ve kat mülkiyeti yükümlülüklerine dikkat edin.

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan bir soru halini alan kat irtifakı hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak konusundan ötürü bir takım araştırmalarda bulunup kat irtifakı ile ilgili pek çok önemli hususa ve kat irtifakı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara haberimizde yer verdik.. Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Ülkemizdeki konutların büyük çoğunluğu kat irtifakı tapusuna sahip iken belirli bir kısım konutlar da kat irtifakı tapusuna sahiptir. Kat irtifakı nedir? Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur? Bu soruların cevabı haberimizde yer almaktadır.

7 Maddede Kat İrtifakı, Kat İrtifakı Şartları ve İstenen Belgeler

7 Maddede Kat İrtifakı, Kat İrtifakı Şartları ve İstenen Belgeler

Bir yapı terimi olan kat irtifakı, bina üzerinde hak sahibi olan kişileri oldukça yakından ilgilendiren bir konudur. Kat mülkiyeti konusu ile çokça karıştırılan kat irtifakı konusu ile ilgili merak edilen tüm konuları haberimizde açıklıyoruz. Kat irtifakının ne olduğu ve kat irtifakının nasıl kurulacağı gibi konuları haberimizde bulabilirsiniz…