Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 13 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kat irtifakı tapusu alınırken müteahhit firma binanın özelliklerinin yanı sıra metrekaresi ve benzeri hususlar için taahhüt vermektedir. Gayrimenkulü satın alan kişi de ödemelerle ilgili müteahhit firmaya söz vermektedir. Kat irtifakı tapusu, müteahhit ile alıcı arasında anlaşmalı bir belge niteliği taşımaktadır. Kat irtifakı tapusu tapu dairesinden alınmaktadır. Tapuda yapılan işlemle alınan kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat irtifakı tapusu resmi senetle ve tapu siciline tescil edilmesi ile verilmektedir. Resmi senet, tapu müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. Eğer arsanın tamamı bir kişiye aitse o zaman resmi senet düzenlenmemekte, yerine istem belgesi hazırlanmaktadır. Kat irtifakı tapusuna sahip olan gayrimenkuller de konut kredisine uygun olmaktadır. Ancak bazı bankaların kat irtifakı tapusu karşılığında kredi vermeyebilmektedir. Bankalar genel olarak kat mülkiyeti olan gayrimenkullere kredi vermeyi tercih etmektedir. Kat irtifakı tapusu olanlara kısa bir araştırma yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu arada kat irtifakı bulunmayan binalar ise krediye uygun görülmemektedir. İşte bu noktada kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusu sorulmaktadır.

Bilindiği gibi kat irtifaklı tapu, resmiyette inşaat olarak görünen ve iskan belgesi bulunmayan bir tapu anlamına gelmektedir. İnşaat sürerken proje üzerinden ev satın alınabilmektedir. Müteahhit firmanın bu aşamada verebildiği tek tapu da arsa tapusu olmaktadır. Kooperatif inşatlarında ise binalar bitme aşamasına geldiğinde kuralar çekilmekte, kura sonucunda evin numarası belirlenmekte ve böylece kat irtifaklı tapu verilmektedir. Peki, böyle durumda kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı? Günümüzde çok sayıda bina kat irtifaklı tapu ile satıldığı için bankalar genelde zorluk çıkarmamaktadır.

Arsa sahibi olan da arsasının karşılığında müteahhit firmadan belli sayıda konut ve dükkan almaktadır. Arsa, arsa sahibinin üzerine kayıtlı olması nedeniyle proje tamamlandığında, arsa sahibine satış yapılmamakta, tapuda, kat irtifakı kurulmaktadır. Biten projedeki konut, ofis ya da dükkan, müteahhit firmadan alınmaktadır. Bu durumda firma kat irtifaklı tapu vermektedir. Bazı müteahhit firmaları ise bağımsız bölümler için gerekli olan cins değişikliği harcını ödeyerek tapuyu küt mülkiyetli olarak vermektedir. Ancak çoğu insanda kat irtifaklı tapu olması nedeniyle kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusu gündeme gelmektedir.

Kat irtifaklı tapu, resmiyette inşaat halinde görünen ve iskan belgesine sahip olmayan tapu olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle de yapılan satışlar, konut ya da dükkan olarak değil arsa hissesinin satışı olarak değerlendirilmektedir. İskanı olmayan gayrimenkulün satışında alıcıya verilen tapu da arsa tapusu olmaktadır. Bu durumda kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusuna verilen cevap, çoğu bankanın kredi kullandırmadığı şeklinde olmaktadır ancak bu durum tüm bankaları kapsamamaktadır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com