Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

truck

Kat irtifakı tapusu, gayrimenkulün sahibi olduğunu gösteren belgedir. Kat irtifakı tapusunda bağımsız bölümün numarası net olarak belirlenmektedir. Peki, kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat irtifakı tapusu alınırken müteahhit firma binanın özelliklerinin yanı sıra metrekaresi ve benzeri hususlar için taahhüt vermektedir. Gayrimenkulü satın alan kişi de ödemelerle ilgili müteahhit firmaya söz vermektedir. Kat irtifakı tapusu, müteahhit ile alıcı arasında anlaşmalı bir belge niteliği taşımaktadır. Kat irtifakı tapusu tapu dairesinden alınmaktadır. Tapuda yapılan işlemle alınan kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat irtifakı tapusu resmi senetle ve tapu siciline tescil edilmesi ile verilmektedir. Resmi senet, tapu müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. Eğer arsanın tamamı bir kişiye aitse o zaman resmi senet düzenlenmemekte, yerine istem belgesi hazırlanmaktadır. Kat irtifakı tapusuna sahip olan gayrimenkuller de konut kredisine uygun olmaktadır. Ancak bazı bankaların kat irtifakı tapusu karşılığında kredi vermeyebilmektedir. Bankalar genel olarak kat mülkiyeti olan gayrimenkullere kredi vermeyi tercih etmektedir. Kat irtifakı tapusu olanlara kısa bir araştırma yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu arada kat irtifakı bulunmayan binalar ise krediye uygun görülmemektedir. İşte bu noktada kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusu sorulmaktadır.

Bilindiği gibi kat irtifaklı tapu, resmiyette inşaat olarak görünen ve iskan belgesi bulunmayan bir tapu anlamına gelmektedir. İnşaat sürerken proje üzerinden ev satın alınabilmektedir. Müteahhit firmanın bu aşamada verebildiği tek tapu da arsa tapusu olmaktadır. Kooperatif inşatlarında ise binalar bitme aşamasına geldiğinde kuralar çekilmekte, kura sonucunda evin numarası belirlenmekte ve böylece kat irtifaklı tapu verilmektedir. Peki, böyle durumda kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı? Günümüzde çok sayıda bina kat irtifaklı tapu ile satıldığı için bankalar genelde zorluk çıkarmamaktadır.

Arsa sahibi olan da arsasının karşılığında müteahhit firmadan belli sayıda konut ve dükkan almaktadır. Arsa, arsa sahibinin üzerine kayıtlı olması nedeniyle proje tamamlandığında, arsa sahibine satış yapılmamakta, tapuda, kat irtifakı kurulmaktadır. Biten projedeki konut, ofis ya da dükkan, müteahhit firmadan alınmaktadır. Bu durumda firma kat irtifaklı tapu vermektedir. Bazı müteahhit firmaları ise bağımsız bölümler için gerekli olan cins değişikliği harcını ödeyerek tapuyu küt mülkiyetli olarak vermektedir. Ancak çoğu insanda kat irtifaklı tapu olması nedeniyle kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusu gündeme gelmektedir.

Kat irtifaklı tapu, resmiyette inşaat halinde görünen ve iskan belgesine sahip olmayan tapu olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle de yapılan satışlar, konut ya da dükkan olarak değil arsa hissesinin satışı olarak değerlendirilmektedir. İskanı olmayan gayrimenkulün satışında alıcıya verilen tapu da arsa tapusu olmaktadır. Bu durumda kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı sorusuna verilen cevap, çoğu bankanın kredi kullandırmadığı şeklinde olmaktadır ancak bu durum tüm bankaları kapsamamaktadır.

"Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?" Yorumlar

"Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?" Benzer Haberler


Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Sicil Affı geçtiğimiz aylar içerisinde yürürlüğe girdi. Bankalara kredi sicil affı başvuruları resmen start almış durumda. Milyonlarca kredi sicili bozuk olan kişiye yakınen alakadar etmekte olan söz konusu aftan yarar elde etmek için Bankalara Kredi Sicil Affı Başvuru Nasıl Yapılmaktadır? Detaylar Haberimizde.... Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır?

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Alınır?

Ev almak isteyen ancak maddi imkansızlıkların yanı sıra banka kredisi kullanmak istememeleri durumunda çok fazla bir seçenekleri kalmayan vatandaşlar için iki farklı kredi kullanmadan ev sahibi olabilecekleri konut tipi sunuyoruz. Bu konu ile alakalı detaylı bilgi haberimizde…

Kredi Sicil Affı Yürürlüğe Girdi!

Kredi Sicil Affı Yürürlüğe Girdi!

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?. Torba yasa yürürlüğe girdi. Borç yapılandırmasında süreyi kaçırmış olanlara yeni imkanlar sağlamaka olan, emeklilere ikramiye ödemesi bulunan, KOBİ'lere asgari ücret desteği ve krediye erişim kolaylığı barındıran, sicil affının da bulunduğu tüm düzenlemeleri kapsayan torba yasa Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Büyükyalı İstanbul'da kefil ve kredi olmadan ev sahibi olma imkanı!

Büyükyalı İstanbul'da kefil ve kredi olmadan ev sahibi olma imkanı!

İstanbul'da her geçen gün artış gösteren ev fiyatları ev alacakları zorlarken, Büyükyalı İstanbul bu duruma muhteşem bir çözüm getiriyor.. Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat irtifakı tapusu, gayrimenkulün sahibi olduğunu gösteren belgedir. Kat irtifakı tapusunda bağımsız bölümün numarası net olarak belirlenmektedir. Peki, kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

FETÖ'nün mal kaçırma ihtimaline karşı 245 tapuya iptal!

FETÖ'nün mal kaçırma ihtimaline karşı 245 tapuya iptal!

Mehmet Özhaseki, İzmir’de 200, Konya’da 35, Diyarbakır’da 10 tapu işleminin FETÖ'nün mal kaçırmasını engellemek için iptal edildiğini açıkladı. . Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakına Kredi Verilir mi?

Kat İrtifakına Kredi Verilir mi?

Gayrimenkul satın alınmadan önce kat irtifakı, iskan ve kat mülkiyeti gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir. Kat irtifakı, bina inşaat halindeyken verilmektedir. Peki, kat irtifakına kredi verilir mi?

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeme

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödeme

Bir mülkiyetin satışını gerçekleştirmek için mülkiyetin bağlı olduğu tapu müdürlüklerine giderek tapu devir işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken hem bir takım evraklara ihtiyacınız olacaktır hem de tapu harcını ödemeniz gerekmektedir. Bu tapu harcı ödeme işlemini kredi kartınız ile www.gib.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz.