Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 13 Ekim 2016
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

Kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir sorusu sorulurken kat irtifakı tapusu alınırken tapu müdürlüğündeki kütükte, tapunun cinsi arsa olarak belirtildiği bilinmelidir. İskan ruhsatının alınmasının ardından bu kısım arsa yerine bina olarak değiştirilmekte ve bu sayede kat mülkiyeti tapusu elde edilmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi için de belediyenin iskan ruhsatı için karar verildiğine dair yazısının ilgili tapu müdürlüğüne gönderilmesi ve gerekli düzeltmenin yapılmamı gereklidir.

Kat mülkiyetine geçişi müteahhitler yapmaktadır. Bu işlem için tüm masrafların ve başvuruların müteahhit tarafından yapılmalıdır. Bina sakinlerinin yasal yükümlülüğü bulunmamaktadır. Müteahhit ölmüşse, iflas etmişse iskan ruhsatının alınması, alınmadığı durumda para cezasını ödemek ev sahiplerinin yükümlülüğündedir. Ancak ev sahiplerinin, kat mülkiyetine geçiş için bina bazında başvuru yapmak zorundadır.

Kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir denildiğinde, mülk sahipleri içlerinden bir temsilci seçerek buna ya da anlaştıkları bir emlak müşavirine bina iskan ruhsatlarını vermeleri, bu kişinin de belediyeye giderek ruhsatları sunması gereklidir. Belediye de tapu müdürlüğüne iskan ruhsatının verilmesi gerektiğini belirten yazı yazmalıdır. Temsilci de bu yazıyı tapu müdürlüğüne vermeli ve böylece binanın tapu haritasına işletmelidir. Seçilen temsilci, işlemin yapılmasının ardından tapu müdürlüğüne giderek tapu kütüğünde yer alan “tapunun cinsi” bölününü “arsa”dan “bina”ya dönüştürmeli ve kat mülkiyeti tapusunu almalıdır.

İşlemler gerçekleştirilirken her aşamada ücret ödenmektedir. Vatandaşlar işlemi gerçekleştirmediği taktirde ceza ödemekle karşı karşıya kalmaktadır.

Binanın iskan ruhsatı hiç alınmamışsa kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Binanın iskan ruhsatının olmaması ve müteahhide de ulaşılamaması durumunda maliklerin içlerinden birini temsilci olarak seçmeli ya da emlak müşavirlik firmasına yetki vermelidir. Belgelerin müteahhitte olması ve müteahhidin bulunmaması durumunda iskan ruhsatının alınması mümkün olamamaktadır.

Müteahhitler inşaat öncesinde “arsadan yararlanma hakkı” için kat irtifakı tapusu almaktadır.

İnşaatın tamamlanmasını takiben müteahhitler, projenin aslına uygun olarak inşa edildiğini gösteren iskan ruhsatı almaktadır. İskan ruhsatı alındıktan sonra da kat irtifakı tapusu kat mülkiyeti tapusuna çevrilmektedir. Bunun sonucunda da emlak vergisi 7 kat artmaktadır. Kat mülkiyeti tapusu nedeniyle yüksek emlak vergisi ödenecek olması, müteahhitleri iskan ruhsatı almasını önlemektedir. Peki, bu durumda kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Eğer belediyeye onaylatılan projelere aykırı imar planları uygulanmışsa kat irtifakı tapusunun kat mülkiyeti tapusuna çevrilmesi imkansız olmaktadır. Binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi mümkün olmadığı için de imar affı beklenmelidir.

Belediyeden iskan ruhsatı alamayan müteahhitler, yalnızca kat irtifakı tapusu ile daireleri satmaktadır. Belediyeler de binaların iskan ruhsatı olup olmadığına bakmaksızın tüm altyapı hizmetlerini sunmaktadır. Ancak iş kat mülkiyeti tapusuna geldiğinde iskan olmadığı için bu tapu alınamamaktadır.

Yapılması gereken bütün prosedürler gerçekleştirilmişse kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Bunun için öncelikle kat maliklerinin tamamının tapu müdürlüğüne dilekçe ile başvurması gereklidir. Dilekçede gayrimenkulün bağımsız bölümlerinin değerlerinin yanı sıra arsa paylarının gösterilmesi şarttır.

Dilekçenin verilmesinin ardından kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Yapının onaylanan projesi, vaziyet planı, binanın ön arka ve yan cephelerinin bulunduğu fotoğraf, bağımsız bölümlerin numarası eklenmelidir. Eksiklik olmadığında kat mülkiyeti kurulabilmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com