Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

truck

Kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilmesi, tapu kütüğünde yapılan düzeltme işlemidir. Peki, kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir?

Kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir sorusu sorulurken kat irtifakı tapusu alınırken tapu müdürlüğündeki kütükte, tapunun cinsi arsa olarak belirtildiği bilinmelidir. İskan ruhsatının alınmasının ardından bu kısım arsa yerine bina olarak değiştirilmekte ve bu sayede kat mülkiyeti tapusu elde edilmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi için de belediyenin iskan ruhsatı için karar verildiğine dair yazısının ilgili tapu müdürlüğüne gönderilmesi ve gerekli düzeltmenin yapılmamı gereklidir.

Kat mülkiyetine geçişi müteahhitler yapmaktadır. Bu işlem için tüm masrafların ve başvuruların müteahhit tarafından yapılmalıdır. Bina sakinlerinin yasal yükümlülüğü bulunmamaktadır. Müteahhit ölmüşse, iflas etmişse iskan ruhsatının alınması, alınmadığı durumda para cezasını ödemek ev sahiplerinin yükümlülüğündedir. Ancak ev sahiplerinin, kat mülkiyetine geçiş için bina bazında başvuru yapmak zorundadır.

Kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir denildiğinde, mülk sahipleri içlerinden bir temsilci seçerek buna ya da anlaştıkları bir emlak müşavirine bina iskan ruhsatlarını vermeleri, bu kişinin de belediyeye giderek ruhsatları sunması gereklidir. Belediye de tapu müdürlüğüne iskan ruhsatının verilmesi gerektiğini belirten yazı yazmalıdır. Temsilci de bu yazıyı tapu müdürlüğüne vermeli ve böylece binanın tapu haritasına işletmelidir. Seçilen temsilci, işlemin yapılmasının ardından tapu müdürlüğüne giderek tapu kütüğünde yer alan "tapunun cinsi" bölününü "arsa"dan "bina"ya dönüştürmeli ve kat mülkiyeti tapusunu almalıdır.

İşlemler gerçekleştirilirken her aşamada ücret ödenmektedir. Vatandaşlar işlemi gerçekleştirmediği taktirde ceza ödemekle karşı karşıya kalmaktadır.

Binanın iskan ruhsatı hiç alınmamışsa kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Binanın iskan ruhsatının olmaması ve müteahhide de ulaşılamaması durumunda maliklerin içlerinden birini temsilci olarak seçmeli ya da emlak müşavirlik firmasına yetki vermelidir. Belgelerin müteahhitte olması ve müteahhidin bulunmaması durumunda iskan ruhsatının alınması mümkün olamamaktadır.

Müteahhitler inşaat öncesinde "arsadan yararlanma hakkı" için kat irtifakı tapusu almaktadır.

İnşaatın tamamlanmasını takiben müteahhitler, projenin aslına uygun olarak inşa edildiğini gösteren iskan ruhsatı almaktadır. İskan ruhsatı alındıktan sonra da kat irtifakı tapusu kat mülkiyeti tapusuna çevrilmektedir. Bunun sonucunda da emlak vergisi 7 kat artmaktadır. Kat mülkiyeti tapusu nedeniyle yüksek emlak vergisi ödenecek olması, müteahhitleri iskan ruhsatı almasını önlemektedir. Peki, bu durumda kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Eğer belediyeye onaylatılan projelere aykırı imar planları uygulanmışsa kat irtifakı tapusunun kat mülkiyeti tapusuna çevrilmesi imkansız olmaktadır. Binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi mümkün olmadığı için de imar affı beklenmelidir.

Belediyeden iskan ruhsatı alamayan müteahhitler, yalnızca kat irtifakı tapusu ile daireleri satmaktadır. Belediyeler de binaların iskan ruhsatı olup olmadığına bakmaksızın tüm altyapı hizmetlerini sunmaktadır. Ancak iş kat mülkiyeti tapusuna geldiğinde iskan olmadığı için bu tapu alınamamaktadır.

Yapılması gereken bütün prosedürler gerçekleştirilmişse kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Bunun için öncelikle kat maliklerinin tamamının tapu müdürlüğüne dilekçe ile başvurması gereklidir. Dilekçede gayrimenkulün bağımsız bölümlerinin değerlerinin yanı sıra arsa paylarının gösterilmesi şarttır.

Dilekçenin verilmesinin ardından kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Yapının onaylanan projesi, vaziyet planı, binanın ön arka ve yan cephelerinin bulunduğu fotoğraf, bağımsız bölümlerin numarası eklenmelidir. Eksiklik olmadığında kat mülkiyeti kurulabilmektedir.

"Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?" Yorumlar

3 YORUM
  1. Tuncay Aydogdu 25 Eylül 2019 20:41

    Kendi dairemin tapu yapmak istemiyorum gerekiyor mü kat mülteydi

  2. Ayhan düzgün 20 Ağustos 2018 12:52

    Bir site içerisindeyim tapumu kat mülkiyeti ne nasil çeviririm

  3. MEMET ÇELİK 15 Ağustos 2018 21:10

    MERHABA SIFIR YAPILI BİR DAİRE ALACAM AMA DAİRE KAT İTTİFAKLU BUNU KAT MÜLKİYETLİ NASIL YAPABİLİRİM.

"Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?" Benzer Haberler


Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır. Peki, kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır ve her ikisi de geçerlidir.. Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

İnşaatın tam olarak bitmemiş ama satışı yapılan bir binada malikler lehine kat irtifakının kurulması gereklidir. Peki kat irtifakı nasıl kurulur? Kat irtifakı, Tapu Sicil Müdürlüğü kurulmaktadır.

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapuya Kredi Çıkar Mı?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?. Kat irtifakı tapusu, gayrimenkulün sahibi olduğunu gösteren belgedir. Kat irtifakı tapusunda bağımsız bölümün numarası net olarak belirlenmektedir. Peki, kat irtifakı tapuya kredi çıkar mı?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilmesi, tapu kütüğünde yapılan düzeltme işlemidir. Peki, kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir?. Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı nedir?

Kat İrtifakı nedir?

Ev almayı düşünüyorsunuz hatta ev satın alırken bir miktar da konut kredisi kullanmak istiyorsanız dikkat! Satın alma işlemlerinde kat irtifakı, iskan belgesi ve kat mülkiyeti yükümlülüklerine dikkat edin.

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan bir soru halini alan kat irtifakı hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak konusundan ötürü bir takım araştırmalarda bulunup kat irtifakı ile ilgili pek çok önemli hususa ve kat irtifakı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara haberimizde yer verdik.. Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Ülkemizdeki konutların büyük çoğunluğu kat irtifakı tapusuna sahip iken belirli bir kısım konutlar da kat irtifakı tapusuna sahiptir. Kat irtifakı nedir? Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur? Bu soruların cevabı haberimizde yer almaktadır.

7 Maddede Kat İrtifakı, Kat İrtifakı Şartları ve İstenen Belgeler

7 Maddede Kat İrtifakı, Kat İrtifakı Şartları ve İstenen Belgeler

Bir yapı terimi olan kat irtifakı, bina üzerinde hak sahibi olan kişileri oldukça yakından ilgilendiren bir konudur. Kat mülkiyeti konusu ile çokça karıştırılan kat irtifakı konusu ile ilgili merak edilen tüm konuları haberimizde açıklıyoruz. Kat irtifakının ne olduğu ve kat irtifakının nasıl kurulacağı gibi konuları haberimizde bulabilirsiniz…