Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

truck

Kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilmesi, tapu kütüğünde yapılan düzeltme işlemidir. Peki, kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir?

Kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir sorusu sorulurken kat irtifakı tapusu alınırken tapu müdürlüğündeki kütükte, tapunun cinsi arsa olarak belirtildiği bilinmelidir. İskan ruhsatının alınmasının ardından bu kısım arsa yerine bina olarak değiştirilmekte ve bu sayede kat mülkiyeti tapusu elde edilmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi için de belediyenin iskan ruhsatı için karar verildiğine dair yazısının ilgili tapu müdürlüğüne gönderilmesi ve gerekli düzeltmenin yapılmamı gereklidir.

Kat mülkiyetine geçişi müteahhitler yapmaktadır. Bu işlem için tüm masrafların ve başvuruların müteahhit tarafından yapılmalıdır. Bina sakinlerinin yasal yükümlülüğü bulunmamaktadır. Müteahhit ölmüşse, iflas etmişse iskan ruhsatının alınması, alınmadığı durumda para cezasını ödemek ev sahiplerinin yükümlülüğündedir. Ancak ev sahiplerinin, kat mülkiyetine geçiş için bina bazında başvuru yapmak zorundadır.

Kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir denildiğinde, mülk sahipleri içlerinden bir temsilci seçerek buna ya da anlaştıkları bir emlak müşavirine bina iskan ruhsatlarını vermeleri, bu kişinin de belediyeye giderek ruhsatları sunması gereklidir. Belediye de tapu müdürlüğüne iskan ruhsatının verilmesi gerektiğini belirten yazı yazmalıdır. Temsilci de bu yazıyı tapu müdürlüğüne vermeli ve böylece binanın tapu haritasına işletmelidir. Seçilen temsilci, işlemin yapılmasının ardından tapu müdürlüğüne giderek tapu kütüğünde yer alan "tapunun cinsi" bölününü "arsa"dan "bina"ya dönüştürmeli ve kat mülkiyeti tapusunu almalıdır.

İşlemler gerçekleştirilirken her aşamada ücret ödenmektedir. Vatandaşlar işlemi gerçekleştirmediği taktirde ceza ödemekle karşı karşıya kalmaktadır.

Binanın iskan ruhsatı hiç alınmamışsa kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Binanın iskan ruhsatının olmaması ve müteahhide de ulaşılamaması durumunda maliklerin içlerinden birini temsilci olarak seçmeli ya da emlak müşavirlik firmasına yetki vermelidir. Belgelerin müteahhitte olması ve müteahhidin bulunmaması durumunda iskan ruhsatının alınması mümkün olamamaktadır.

Müteahhitler inşaat öncesinde "arsadan yararlanma hakkı" için kat irtifakı tapusu almaktadır.

İnşaatın tamamlanmasını takiben müteahhitler, projenin aslına uygun olarak inşa edildiğini gösteren iskan ruhsatı almaktadır. İskan ruhsatı alındıktan sonra da kat irtifakı tapusu kat mülkiyeti tapusuna çevrilmektedir. Bunun sonucunda da emlak vergisi 7 kat artmaktadır. Kat mülkiyeti tapusu nedeniyle yüksek emlak vergisi ödenecek olması, müteahhitleri iskan ruhsatı almasını önlemektedir. Peki, bu durumda kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Eğer belediyeye onaylatılan projelere aykırı imar planları uygulanmışsa kat irtifakı tapusunun kat mülkiyeti tapusuna çevrilmesi imkansız olmaktadır. Binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi mümkün olmadığı için de imar affı beklenmelidir.

Belediyeden iskan ruhsatı alamayan müteahhitler, yalnızca kat irtifakı tapusu ile daireleri satmaktadır. Belediyeler de binaların iskan ruhsatı olup olmadığına bakmaksızın tüm altyapı hizmetlerini sunmaktadır. Ancak iş kat mülkiyeti tapusuna geldiğinde iskan olmadığı için bu tapu alınamamaktadır.

Yapılması gereken bütün prosedürler gerçekleştirilmişse kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Bunun için öncelikle kat maliklerinin tamamının tapu müdürlüğüne dilekçe ile başvurması gereklidir. Dilekçede gayrimenkulün bağımsız bölümlerinin değerlerinin yanı sıra arsa paylarının gösterilmesi şarttır.

Dilekçenin verilmesinin ardından kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir? Yapının onaylanan projesi, vaziyet planı, binanın ön arka ve yan cephelerinin bulunduğu fotoğraf, bağımsız bölümlerin numarası eklenmelidir. Eksiklik olmadığında kat mülkiyeti kurulabilmektedir.

"Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?" Yorumlar

2 YORUM
  1. Ayhan düzgün 20 Ağustos 2018 12:52

    Bir site içerisindeyim tapumu kat mülkiyeti ne nasil çeviririm

  2. MEMET ÇELİK 15 Ağustos 2018 21:10

    MERHABA SIFIR YAPILI BİR DAİRE ALACAM AMA DAİRE KAT İTTİFAKLU BUNU KAT MÜLKİYETLİ NASIL YAPABİLİRİM.

"Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?" Benzer Haberler


Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat mülkiyeti tapusu, binadaki tüm bölümlerin ayrı ayrı kullanılmasına elverişli olduğunun göstergesidir. Peki, kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler nelerdir?. Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kendi evinizi inşa etmeye karar verdiyseniz ya da bir inşa halindeki binadan ev almayı düşünüyorsanız kat irtifakı ile kat mülkiyeti durumu sizler için önem arz etmektedir. Kat mülkiyeti tapusu almak için gerekli olan bir takım belgeler ve bir kısım şartlar bulunmaktadır. Ayrıntılar haberimizde…

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?. Kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilmesi, tapu kütüğünde yapılan düzeltme işlemidir. Peki, kat irtifakı tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir?

Kat İrtifak Tapusu Kat Mülkiyetine Çevirme

Kat İrtifak Tapusu Kat Mülkiyetine Çevirme

Kat mülkiyeti tapusunu sorunsuz bir şekilde edinebilmek ilk olarak söz konusu inşaat sürecinin son bulmuş olması ve iskan belgesinin temin edilmiş olması gerekir.. Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan bir soru halini alan kat irtifakı hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak konusundan ötürü bir takım araştırmalarda bulunup kat irtifakı ile ilgili pek çok önemli hususa ve kat irtifakı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalara haberimizde yer verdik.

Arsa Tapusu Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa Tapusu Payı Nasıl Hesaplanır?

Konutunuzun değerini gösteren önemli verilerden biri olan arsa tapusu payını hesaplamanın karmaşık olduğunu düşünüyorsanız, sizi şöyle alalım. Arsa tapusu payı nasıl hesaplanır, hesaplamada dikkat edilecek noktalar neler. Kat İrtifakı Tapusu Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Kat İrtifakı Nedir? Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Ülkemizdeki konutların büyük çoğunluğu kat irtifakı tapusuna sahip iken belirli bir kısım konutlar da kat irtifakı tapusuna sahiptir. Kat irtifakı nedir? Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl olur? Bu soruların cevabı haberimizde yer almaktadır.

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Yapı inşaatları oldukça yoğun bir süreç olmakta iken inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte tüm işler bitmiş sayılmaz. İnşaat aşamasının tamamlanmasının ardından ilgili yapının iskan belgesinin alınması gerekmektedir. Kat mülkiyeti nedir? Kat mülkiyeti başvurusu nereye yapılır? Kat mülkiyeti için gerekli evraklar? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…