İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri kontrat örneği, işyeri kiralamalarında önemli bir belgedir. Bu kontrat, ileride yaşanması olası olan sorunlara karşı kanıt olma özelliğini taşımaktadır. Peki, işyeri kira kontratı nasıl yapılmaktadır?

Kontrat örneğini haberimizin sonundaki linke tıklayarak bilgisayarınızı indirebilirsiniz.

İşyeri kontrat örneği, işyeri kiralamalarında önemli bir belgedir. Bu kontrat, ileride yaşanması olası olan sorunlara karşı kanıt olma özelliğini taşımaktadır. Peki, işyeri kira kontratı nasıl yapılmaktadır?

İşyeri kiralamada mülk sahibi ile kiracılar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Kira sözleşmelerinin belli ve belli olmayan süreler için yapılması söz konusudur. Sözleşmeler noter huzurunda yapılabildiği gibi kiralayan ve kiraya veren arasında, bir tanık huzurunda da yapılabilmektedir. Yasal olarak herhangi bir şekil belirtilmemişse de kira kontratının imzalı şekilde yapılması son derece yararlıdır.

Kontrat, işyeri kontrat örneği ile çok daha doğru bir şekilde doldurulabilmektedir. Kontratta kiralanan gayrimenkulün dairesinin, mahallesinin, cadde ve sokağının, dış ve i kapı numarasının, ayrıca il ve ilçesinin açık bir şekilde belirtilmesi gereklidir. Ayrıca kontratta kiralanan şeyin cinsinin de yazılması gereklidir.

İşyeri kontrat örneği ile ilgili bilgiler arasında, kiraya veren ya da mülk sahibi ile ilgili bilgilerin de bulunması gereklidir. Kontratta, kiraya verenin adı ve soyadının yanı sıra T.C. Kimlik Numarası, ikametgah bilgilerinin bulunması şarttır. Kiralayan ile ilgili bilgilerin de açıkça yazılması gereklidir. Kontratta kiracının adı ve soyadı ile T.C. Kimlik Numarası, vergi numarası, kiracının ikametgahı, kiracının tebligat adresi de bulunmalıdır. Bütün bu bilgilerin doldurulmasının ardından kontrat, taraflarca imza altına alınmalıdır.

İşyeri kontrat örneği hazırlanırken kiranın başlangıç tarihi, kirasının süresi, bir yıllık kiranın karşılığı, bir aylık kiranın karşılığı, yıllık kira artış oranı, kiranın ne şekilde ödeneceği ayrıntılı olarak yazılması gereklidir.

Kiralanan mülkün kullanım şeklinin de işyeri kontrat örneği hazırlanırken belirtilmesi gereklidir. Kiralanan yerin işyeri, ofis, imalathane ya da showroom olarak kullanılacağı belirtilmelidir. Mülkün anlık durumunun da belirtilmesi gereklidir. Yani sağlam olup olmadığı, elektrik ve su tesisatının kusursuz çalışıp çalışmadığı, boya ve badanalı olup olmadığı, temiz ve kullanmaya elverişli konumda bulunup bulunmadığı belirtilmelidir.

İşyeri kontrat örneği doldurulurken alınan depozito bedelinin de net olarak yazılması gereklidir. Kontratta ayrıca alınan ilk kira bedelinin yanı sıra kiralanan mülkle birlikte teslim edilen demirbaş eşya da beyan edilmelidir.

İşyerini kiralayanlar, yasa tarafından belirlenen oranlarda kira stopajını vergi dairesine yatırmakla mükelleftir.

İşyeri kontrat örneği hazırlanırken genel sözleşme koşulları da unutulmamalıdır. Sözleşme koşullarında kiracının mülkü özenli bir şekilde kullanma zorunluluğunun yanı sıra, kiracının çevredeki insanlara iyi niyet kuralları içinde davranması gerektiği belirtilmelidir.

Kiracının kiraladığı işyerini üçüncü kişilere kiraya vermesi söz konusu değildir. Kiracının, mülk sahibi ya da kiraya verenin yazılı izni olmadan kiraladığı gayrimenkulde herhangi bir değişiklik yapması mümkün değildir. İzinsiz değişiklik yaptığı taktirde meydan gelen zararı karşılamak zorundadır. Kiracı, üçüncü kişilerin hak talep etmesi durumunda hemen mülk sahibine ya da kiraya verene haber vermekle sorumludur. İşyeri kontrat örneği hazırlanırken, kiracının, kiraladığı mülkte tamirat yapılması zorunlu olduğu durumlarda kiraya verene ya da mülk sahibine bildirmek zorunda olduğu da belirtilmelidir. 

Kontrat Örneğini İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler : Emlak Rehberi   Kira kontrat örneği indir   işyeri kira sözleşmesi örneği word   kontrat işyeri sözleşmesi