İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

truck

İşyeri kontrat örneği, işyeri kiralamalarında önemli bir belgedir. Bu kontrat, ileride yaşanması olası olan sorunlara karşı kanıt olma özelliğini taşımaktadır. Peki, işyeri kira kontratı nasıl yapılmaktadır?

Kontrat örneğini haberimizin sonundaki linke tıklayarak bilgisayarınızı indirebilirsiniz.

İşyeri kontrat örneği, işyeri kiralamalarında önemli bir belgedir. Bu kontrat, ileride yaşanması olası olan sorunlara karşı kanıt olma özelliğini taşımaktadır. Peki, işyeri kira kontratı nasıl yapılmaktadır?

İşyeri kiralamada mülk sahibi ile kiracılar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Kira sözleşmelerinin belli ve belli olmayan süreler için yapılması söz konusudur. Sözleşmeler noter huzurunda yapılabildiği gibi kiralayan ve kiraya veren arasında, bir tanık huzurunda da yapılabilmektedir. Yasal olarak herhangi bir şekil belirtilmemişse de kira kontratının imzalı şekilde yapılması son derece yararlıdır.

Kontrat, işyeri kontrat örneği ile çok daha doğru bir şekilde doldurulabilmektedir. Kontratta kiralanan gayrimenkulün dairesinin, mahallesinin, cadde ve sokağının, dış ve i kapı numarasının, ayrıca il ve ilçesinin açık bir şekilde belirtilmesi gereklidir. Ayrıca kontratta kiralanan şeyin cinsinin de yazılması gereklidir.

İşyeri kontrat örneği ile ilgili bilgiler arasında, kiraya veren ya da mülk sahibi ile ilgili bilgilerin de bulunması gereklidir. Kontratta, kiraya verenin adı ve soyadının yanı sıra T.C. Kimlik Numarası, ikametgah bilgilerinin bulunması şarttır. Kiralayan ile ilgili bilgilerin de açıkça yazılması gereklidir. Kontratta kiracının adı ve soyadı ile T.C. Kimlik Numarası, vergi numarası, kiracının ikametgahı, kiracının tebligat adresi de bulunmalıdır. Bütün bu bilgilerin doldurulmasının ardından kontrat, taraflarca imza altına alınmalıdır.

İşyeri kontrat örneği hazırlanırken kiranın başlangıç tarihi, kirasının süresi, bir yıllık kiranın karşılığı, bir aylık kiranın karşılığı, yıllık kira artış oranı, kiranın ne şekilde ödeneceği ayrıntılı olarak yazılması gereklidir.

Kiralanan mülkün kullanım şeklinin de işyeri kontrat örneği hazırlanırken belirtilmesi gereklidir. Kiralanan yerin işyeri, ofis, imalathane ya da showroom olarak kullanılacağı belirtilmelidir. Mülkün anlık durumunun da belirtilmesi gereklidir. Yani sağlam olup olmadığı, elektrik ve su tesisatının kusursuz çalışıp çalışmadığı, boya ve badanalı olup olmadığı, temiz ve kullanmaya elverişli konumda bulunup bulunmadığı belirtilmelidir.

İşyeri kontrat örneği doldurulurken alınan depozito bedelinin de net olarak yazılması gereklidir. Kontratta ayrıca alınan ilk kira bedelinin yanı sıra kiralanan mülkle birlikte teslim edilen demirbaş eşya da beyan edilmelidir.

İşyerini kiralayanlar, yasa tarafından belirlenen oranlarda kira stopajını vergi dairesine yatırmakla mükelleftir.

İşyeri kontrat örneği hazırlanırken genel sözleşme koşulları da unutulmamalıdır. Sözleşme koşullarında kiracının mülkü özenli bir şekilde kullanma zorunluluğunun yanı sıra, kiracının çevredeki insanlara iyi niyet kuralları içinde davranması gerektiği belirtilmelidir.

Kiracının kiraladığı işyerini üçüncü kişilere kiraya vermesi söz konusu değildir. Kiracının, mülk sahibi ya da kiraya verenin yazılı izni olmadan kiraladığı gayrimenkulde herhangi bir değişiklik yapması mümkün değildir. İzinsiz değişiklik yaptığı taktirde meydan gelen zararı karşılamak zorundadır. Kiracı, üçüncü kişilerin hak talep etmesi durumunda hemen mülk sahibine ya da kiraya verene haber vermekle sorumludur. İşyeri kontrat örneği hazırlanırken, kiracının, kiraladığı mülkte tamirat yapılması zorunlu olduğu durumlarda kiraya verene ya da mülk sahibine bildirmek zorunda olduğu da belirtilmelidir. 

Kontrat Örneğini İndirmek İçin Tıklayın

"İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]" Yorumlar

"İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]" Benzer Haberler


TOKİ'nin 205 Adet İşyeri ve 15 Adet Konut İhalesi Bugün Yapılacak

TOKİ'nin 205 Adet İşyeri ve 15 Adet Konut İhalesi Bugün Yapılacak

TOKİ, 205 adet işyerini ve 15 adet konutu bugün ihaleye çıkartıyor. TOKİ'den 7.500 TL'den fiyat açılışı yapılan işyerleri, 65.333 TL'den fiyat açılışı yapılan konutlar için ihale bugün gerçekleştirilecek.. İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

2016 Yılında 1.600.000 Konut ve İşyeri El Değiştirdi!

2016 Yılında 1.600.000 Konut ve İşyeri El Değiştirdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ülke genelinde 2016 yılında toplam olarak 1.567.295 bağımsız birimin el değiştirdiği açıklamasında bulundu.

İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]. İşyeri kontrat örneği, işyeri kiralamalarında önemli bir belgedir. Bu kontrat, ileride yaşanması olası olan sorunlara karşı kanıt olma özelliğini taşımaktadır. Peki, işyeri kira kontratı nasıl yapılmaktadır?

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma

Ülkemiz koşullarında pek çok kişi geçim sıkıntısı yüzünden hem ev sahibi olamıyor hem de işyeri sahibi olamıyor. Yüksek oranlardaki satış bedelleri sebebiyle bir dükkan / işyeri satın almak pek te kolay değil. Bu yüzden en iyi çözüm kiralamaktır. İşyeri kiralamaya dair önemli bir nokta olan işyeri kira sözleşmesi nasıl doldurulur diye soruyorsanız ayrıntılar haberimizde…. İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri açma muvafakatnamesi örneği

İşyeri açma muvafakatnamesi örneği

Evinizi işyerine çevirmek istiyorsunuz bunun için binadaki dairelerden izin almanız gerekmektedir. İşyeri açma muvafakatnamesi örneği haberimizde...

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

Mülk sahibi ve ilgili mülkü kiralama niyetinde olan kiracılar için önemli bir güvence kaynağı ve haklarının korunması adına önemli bir husus olan işyeri kira sözleşmesi nedir ve nasıl olmalıdır bu konunun önemli noktalarına sizler için ışık tuttuk. Dikkat edilmesi gereken bir takım hususları sizler için sıraladık.. İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

Bilecik Osmaneli’ne TOKİ Konut ve İşyeri Yapacak

Bilecik Osmaneli’ne TOKİ Konut ve İşyeri Yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı uzun süredir ülke genelinde yürütmekte olduğu konut projelerine ara vermeden devam ederken Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi belediye başkanı Münür Şahin’in girişimleri neticesinde ilçe merkezine konut ve ticaret projesi inşa edilmesi için imzalar atıldı. Söz konusu proje ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır…

TOKİ 290 İşyeri Ve 4 Konut İhalesine Son 3 Gün!

TOKİ 290 İşyeri Ve 4 Konut İhalesine Son 3 Gün!

TOKİ 28 şehirde 190 iş yeri ile 3 şehirde 4 konutu açık artırma yoluyla satmaya hazırlanıyor. İhale kapsamında satışa sunulan konutlara %12 peşinat oranıyla sahip olunuyor.