İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

truck

Mülk sahibi ve ilgili mülkü kiralama niyetinde olan kiracılar için önemli bir güvence kaynağı ve haklarının korunması adına önemli bir husus olan işyeri kira sözleşmesi nedir ve nasıl olmalıdır bu konunun önemli noktalarına sizler için ışık tuttuk. Dikkat edilmesi gereken bir takım hususları sizler için sıraladık.

İşyeri Kira Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Bildiğiniz üzere taşınmaz mülkiyetlerin kiralanması halinde her iki taraf arasında, iki tarafında haklarını güvence altına alan kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Söz edilen kira sözleşmesi, ilgili mülkiyetin sahibinin söz konusu mülkiyetin kullanım hakkını ya da kullanım ile birlikte söz konusu mülkiyetten yarar sağlama hakkını kiracıya tahsis etmesi, söz konusu kiracının da bu hizmetlere karşın ortak bir noktada buluşulan kira bedelini ödemeyi taahhüt etmiş olduğu ve yasal yükümlülük altına girmiş bulunduğu bir sözleşme olarak açıklayabiliriz.

Bu bahsi geçen kira sözleşmeleri iki guruba ayrılmaktadır. Bunların biri konut tipi kira sözleşmesi diğeri ise işyeri kira sözleşmesidir. Bu bağlamda bir işyerine kiraya girmek ya da sahibi olduğu işyerini kiraya vermek isteyen şahısların maddi ve diğer konularda uzlaşma sağlanması halinde kira sürecine başlamadan önce bu bahsettiğimiz kira sözleşmesini düzenlemektedirler. Söz konusu kira sözleşmesini imzalamadan önce dikkatli olmanız gereken bir takım hususlar vardır.

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği ile ilgili görsel sonucu

İşyeri Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kira sözleşmesi, bu sözü geçen sözleşmenin kapsamış olduğu her iki tarafın da haklarını koruma altına almaktadır. Ancak bu söz ettiğimiz sözleşmeyi imzalamadan önce dikkat etmeniz hususlar yer almaktadır. Sözleşmeyi imzalamadan önce ilk olarak sözleşmenin genel ve özel şartlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyin aksi halde gözünüzden kaçan bir madde sizi kira süreci içerisinde yasal olan bir takım yükümlülüklere sokar ve bir kısım zorluklarla karşılaştırır. Bu bilgilerin ardından;

  • İşyeri kira sözleşmesini düzenleyerek imzalayan şahsın ilgili mülkiyetin sahibi olup olmadığı hususunun araştırılıp öğrenilmesi gerekmektedir.
  • İşyeri kira sözleşmesi içerisinde vurgulanan ikamet adresinin, kiralamak istediğiniz mülkiyete ait olup olmadığını araştırıp öğreniniz. Kira sözleşmesinde imza atılan kiralanan mülkiyet adresinin olduğundan farklı bir yer çıkması bazı sorunlara yol açabiliyor.
  • İşyeri kira sözleşmesi içerisinde belirtilen dönemlik kira bedelinin yıl içerisinde ne gibi oranlarda artırılacağını açık olarak belirtilmesi gerekir.
  • İşyeri kiralamalarında önemli olan bir diğer nokra ise, ödenecek kira bedelinin brüt mü yoksa net mi olduğu noktasında dikkat ediniz. Söz konusu dönemsel kira artık oranının ÜFE ya da enflasyon gibi belirli oranlarda vurgulanması kiracı açısından iyi sonuçlar doğuracaktır.

Hemen alt kısımda örnek olarak hazırlanan işyeri kira sözleşmesini indirerek ayrıntılı bir şekilde özel ve genel koşullarını inceleyiniz. Söz etmiş olduğumuz özel koşullar kiracı ile kiralayan şahıs arasında kararlaştırılan hususlar çerçevesinde değişkenlik gösterebilir.

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2017 İçin Tıklayın

Kira Sözleşmesi Örneği

Kira Sözleşmesi Örneği

Ev Kira Kontrat Örneği Boş

Ev Kira Kontrat Örneği Boş

Kira Kontratı Örneği

Kira Kontratı Örneği

Dükkan Kira Sözleşmesi Örneği

Dükkan Kira Sözleşmesi Örneği

"İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018" Yorumlar

1 YORUM
  1. Hakan Avcı 13 Haziran 2017 22:31

    Ben eve yazılmak istiyorum ama hiçbir fikrim yok bana yardımcı olursanız sevinirim

"İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018" Benzer Haberler


TOKİ'nin 205 Adet İşyeri ve 15 Adet Konut İhalesi Bugün Yapılacak

TOKİ'nin 205 Adet İşyeri ve 15 Adet Konut İhalesi Bugün Yapılacak

TOKİ, 205 adet işyerini ve 15 adet konutu bugün ihaleye çıkartıyor. TOKİ'den 7.500 TL'den fiyat açılışı yapılan işyerleri, 65.333 TL'den fiyat açılışı yapılan konutlar için ihale bugün gerçekleştirilecek.. İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

2016 Yılında 1.600.000 Konut ve İşyeri El Değiştirdi!

2016 Yılında 1.600.000 Konut ve İşyeri El Değiştirdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ülke genelinde 2016 yılında toplam olarak 1.567.295 bağımsız birimin el değiştirdiği açıklamasında bulundu.

İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri Kontrat Örneği [DOC] [WORD]

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018. İşyeri kontrat örneği, işyeri kiralamalarında önemli bir belgedir. Bu kontrat, ileride yaşanması olası olan sorunlara karşı kanıt olma özelliğini taşımaktadır. Peki, işyeri kira kontratı nasıl yapılmaktadır?

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma

Ülkemiz koşullarında pek çok kişi geçim sıkıntısı yüzünden hem ev sahibi olamıyor hem de işyeri sahibi olamıyor. Yüksek oranlardaki satış bedelleri sebebiyle bir dükkan / işyeri satın almak pek te kolay değil. Bu yüzden en iyi çözüm kiralamaktır. İşyeri kiralamaya dair önemli bir nokta olan işyeri kira sözleşmesi nasıl doldurulur diye soruyorsanız ayrıntılar haberimizde…. İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

İşyeri açma muvafakatnamesi örneği

İşyeri açma muvafakatnamesi örneği

Evinizi işyerine çevirmek istiyorsunuz bunun için binadaki dairelerden izin almanız gerekmektedir. İşyeri açma muvafakatnamesi örneği haberimizde...

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

Mülk sahibi ve ilgili mülkü kiralama niyetinde olan kiracılar için önemli bir güvence kaynağı ve haklarının korunması adına önemli bir husus olan işyeri kira sözleşmesi nedir ve nasıl olmalıdır bu konunun önemli noktalarına sizler için ışık tuttuk. Dikkat edilmesi gereken bir takım hususları sizler için sıraladık.. İşyeri Kira Sözleşmesi Örneği 2018

Bilecik Osmaneli’ne TOKİ Konut ve İşyeri Yapacak

Bilecik Osmaneli’ne TOKİ Konut ve İşyeri Yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı uzun süredir ülke genelinde yürütmekte olduğu konut projelerine ara vermeden devam ederken Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi belediye başkanı Münür Şahin’in girişimleri neticesinde ilçe merkezine konut ve ticaret projesi inşa edilmesi için imzalar atıldı. Söz konusu proje ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır…

TOKİ 290 İşyeri Ve 4 Konut İhalesine Son 3 Gün!

TOKİ 290 İşyeri Ve 4 Konut İhalesine Son 3 Gün!

TOKİ 28 şehirde 190 iş yeri ile 3 şehirde 4 konutu açık artırma yoluyla satmaya hazırlanıyor. İhale kapsamında satışa sunulan konutlara %12 peşinat oranıyla sahip olunuyor.