Isı Yalıtımı Olan Binalara Vergi Muafiyesi

Isı Yalıtımı Olan Binalara Vergi Muafiyesi
Editör: Vahap AYZET Gündem 13 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Enerji tasarrufu yönünde yapılan teşvikler için atılan adımlar arasında ısı yalıtımı konusunda gerçekleşen harcamalarda dahil edildi. İşletme sınıfında olan yapılar tek sefere mahsus olmak üzere, yapılarında gerçekleştirecekleri yalıtımları, amortisman yöntemi ile yıllar içerisinde değil tek gider şeklinde gösterebilecekler. Kira geliri elde eden mülk sahipleri de aynı sistemi uygulayabilecekler. Buna ek olarak ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu durumunu sağlamak amacı ile hazırlanan sözleşme ya da taahhütname gibi bir takım belgeler damga vergisi durumundan muaf tutulacaktır.

Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Eski Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin yayınlamakta olduğu Atatürk Organize Dergisi’nde ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu konusunda konuştu. Enerji bulma konusunun zorlukları ve elde edilmekte olan enerjinin ne kadar değerli olduğu konusunda konuşan Karyağdı, fosil yakıt konusunda gözle görülür bir azalma yaşandığını ve bununla beraber çevresel faktörlerden ötürü kaynakların terk edilmeye başladığını belirtti.

Enerji kaynaklarının çoğunlukla ısınma amacı ile kullanıldığını düşündüğümüzde yapıların ısı yalıtımı konusu biraz daha önem kazanıyor, kış mevsiminin ağır basmaya başladığı şu günlerde de hemen herkesin aklında ısı yalıtımı konusu yer alıyor. Gerçekleştirilen bir takım çalışmalar doğrultusunda ısı yalıtımı olmayan binalarda ısı kaybı yüzde 7 oranında çatıdan, yüzde 30 oranında pencereden, yüzde 17 oranında kapıdan, yüzde 6 oranında zeminden ve yüzde 40 oranında da dış duvarlardan dolayı gerçekleşiyor.

Bu durumların yer aldığı koşullar neticesinde enerji tasarrufu konusunda teşvik edebilmek için uygulamada olan politikalar içerisinde en dikkat çekici olanı ısı yalıtımı giderlerinin tek seferde gider olarak yansıtılmasının önünü açmakta olan bir takım yasalardır.

Nazmi Karyağdı bu sözünü ettiğimiz yasalar ile sağlanan faydalardan şu şekilde bahsetti, “ Eğer ticari işletmenize bağlı olan bir mülkün ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu konusu ile alakalı bir takım harcama var ise bunları tutarları ne olursa olsun 9 Ağustos 2016 tarihinden itibaren tüm tutarı tek seferde tek gider şeklinde yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra kira geliri edindiğiniz bir mülkiyetiniz var ve bu mülkiyette ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu alanında bir harcamanız bulunuyorsa bu harcamaları da 7 Eylül ‘016 tarihinden itibaren  tek bir gider şeklinde gösterebilme imkanına sahipsiniz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

iPhone 7’leri satıp ev aldı!

iPhone 7’leri satıp ev aldı!

Tema Tasarım | Osgaka.com