Isı Yalıtımı Olan Binalar Vergi’den Muaf Edilecek 2018 Yürürlüğü Hakkında Bilgi

Isı Yalıtımı Olan Binalar Vergi’den Muaf Edilecek 2018 Yürürlüğü Hakkında Bilgi
Editör: Vahap AYZET Gündem 13 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Enerji tasarrufunu vatandaşları yönlendirmek adına birçok fikir üretildi hayata geçti, bu fikirlere ısı yalıtımı için olan harcamalarda eklendi. İşletmeler 1 kereliğine olmak üzere yaptırdığı ısı yalıtımı, amortisan yöntemi gibi yıllara dağıtarak değil tek seferde gider gösterebilecek.

ENERJİ KULLANIMI KOLAY BULUNMASI ZOR BİR KAYNAK

Gelirler İdaresi Strateji Geliştirme Eski Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, İzmir ilinde bulunan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin bastırdığı şahsi dergilerinde enerji tasarrufu konusunda bilgiler verirken ısı yalıtımının enerji tasarrufunu nasıl etkilediğini aktardı. Enerjiyi kullanmanın kolay fakat bulmanın zor olduğunu söyleyen Eski Başkan bulunmakta olan fosil yakıtların ciddi bir şekilde azalmakta olduğunu veya çevre sorunları nedeniyle günümüz itibariyle terke yönelildiğini açıkladı. Enerjinin savaş konusu olacak kadar büyük bi kaynak olduğunu söyleyen Nazmi Karyağdı, sözlerine devam etti:

“ENERJİ TASARRUFU NORMAL TASARRUF GİBİ DEĞİLDİR”

“Enerji kaynağı yönünden zengin ülkeler finansal açıdan para kazanırken, enerji kaynağı yönünden fakir olan ülkeler bu ülkelerin sattıkları enerji kaynaklarına zorunlu ihtiyaç duymaktalar. Ülkeler’in genel sorunu fosil yakıtların tükenmesidir. Ülkeler fosil yakıtı tükendiğinden dolayı bulunan alternatif enerji kaynaklarına doğru geçiş sağlıyor bununla birlikte elinde kaynakları da ekonomik bir şekilde kullanabilmenin alternatiflerini arıyor. Enerji tasarrufu bildiğimiz normal tasarruf gibi kaynağı az kullanmak değil, en az kullanımla en yüksek verimi almaktır.” dedi.

ENERJİ TASARRUFUNDA ÖNE ÇIKAN KONU: ISI YALITIMI

 Ülkemizde Enerji kaynakları en çok sıcaklık, ısı amaçlı tüketiliyor. Bu konuda da öne çıkan konu, binaların ısı yalıtımı oluyor. Kış aylarınında gelmesiyle dikkatler ısı yalıtımlarında takılı kalıyor, Isı yalıtımı istatistiklere döküldüğünde ısı yalıtımı olmayan binalarda ısı kaybını %’lik orana vuracak olursak; Çatı – %7, Pencere – %30, Kapı – 17, Zemin – %6, Dış Duvar – %40 olarak önümüze sunulmakta. Isı kaybını %100 olarak ele aldığımızda genel dağılım bu şekilde şekil alıyor. Enerji tasarrufu konusunda birsürü teşvik amaçlı kanun geldi, alternatif sunuldu fakat bunların arasında en çok dikkatleri üzerine çeken ısı yalıtımının gider tablosuna tek seferde doğrudan gider olarak yazılmasının mümkün olacağını söylemekte olan yasalar.

TUTARIN NE OLDUĞU ÖNEMLİ DEĞİL, DOĞRUDAN GİDER OLARAK YAZILABİLİYOR

Bu yasalarda sağlanan büyük avantaj şu şekilde; Şahsi ticari mülkünüze ait bir konutun ısı yalıtımına yönrlik harcamalarını tutarın büyüklüğü veya küçüklüğü fark yapmadan tek bir seferde 9 Ağustos 2016 tarihinden sonra doğrudan gider olarak yazabiliyorsunuz. Eğer kira geliri aldığınız bir konutta ısı yalıtımına yönelik harcamanız varsa tek bir seferde 7 Eylül 2016 tarihinden sonra doğrudan gider olarak gösterebilirsiniz. Fakat bunun için götürü gider yöntemini değil, gerçek gider yöntemini seçmeniz gerekmektedir. Bu yürürlülükte konuyla ilgili 2 adet yasa bulunmaktadır.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com