İkamet Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkamet Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah, bir kişinin yerleşme amacı ile oturduğu yerdir. Mevcut adresinden taşınan kişilerin ikametgahlarını da gittikleri yere taşımaları gerekmektedir. Peki, ikamet değişikliği nasıl yapılır? İster ev sahibi isten kiracı olsun ikamet edilen yerden taşınan birinin adres değişikliğini gerekli kurumlara yapmaları gereklidir.

İkametgah, bir kişinin yerleşme amacı ile oturduğu yerdir. Mevcut adresinden taşınan kişilerin ikametgahlarını da gittikleri yere taşımaları gerekmektedir. Peki, ikamet değişikliği nasıl yapılır? İster ev sahibi isten kiracı olsun ikamet edilen yerden taşınan birinin adres değişikliğini gerekli kurumlara yapmaları gereklidir.

Bildirimin gerçekleştirilme süresi de 20 günle sınırlıdır. İşlemin e-Devlet üzerinden yapılması söz konusu olduğu gibi nüfus müdürlüklerinde de ikametgah değişikliği yapılabilmektedir. İşlem, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 48’inci maddesi kapsamında yapılmaktadır. İşlemin amacının, vatandaşların adres bilgilerinin sağlıklı ve güncel tutulması olduğu belirtilmektedir. Vatandaşlar ikametgah değişikliği beyanını zamanında yapmadıkları takdirde 480 TL ceza ödemek zorunda kalmaktadır. Beyanın gerçek dışı olduğunun saptanması durumunda ceza miktarı 963 TL’ye yükselmektedir.

E-Devlet üzerinden ikamet değişikliği yapmak mümkündür. Peki, e-Devlet üzerinden ikamet değişikliği nasıl yapılır? Bu işlem, e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir. Belirlenen şifreyle e-Devlet girişi yapıldıktan sonra ulaşılan adres bildirimi, Nüfus Genel Müdürlüğü menüsündeki Adres Değişikliği Bildirimi sayfasından yapılabilmektedir.

İşlem online olarak hizmet vermektedir ve adımların takip etmesi yeterli olmaktadır. e-Devlet girişi yapma imkanı olanların kurumlar üzerinden gerekli işlemleri kolaylıkla yapabilmektedir.

Adres değişikliğinin yapılmasının bir başka yöntemi de nüfus müdürlüğüne başvurulmasıdır. İkametgah adresinin değiştirilmesi için taşınılan yerin il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne başvurarak adres bildirimi yapılmalıdır. Nüfus müdürlüklerine yapılan başvuruda beyan edilen adres boş konutsa herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Nüfus müdürlüğünde ikamet değişikliği nasıl yapılır? Nüfus müdürlüklerine şahsen başvurulmalıdır. Başvuruda yeni evde satın alan ya da kiralayana ait bir fatura, abonelik ya da kira sözleşmesi gibi geçerli bir belge bulundurulması gereklidir. Adres değişikliği talebinin ardından bir belge verilmektedir. O belgenin ikamet edilen mahalle ya da köy muhtarına götürülmesi gereklidir. Bu yapıldıktan sonra ikametgah değişikliği tamamlanmış olmaktadır.

İkamet değişikliğinin resmi kurumlara gitmeden yapmak isteyenler ise e-Devlet sistemini kullanmaktadır. Bu sistemde online işlem yapmak için öncelikle PTT şubelerinden birinden e-Devlet şifresi alınmalıdır. Şifrenin alınmasının ardından internet tarayıcısına e-devlet sisteminin adresi girilmelidir. Açılan ekranda görülen e-Devlet sistemine giriş için TC kimlik numarası ile şifre yazılmalı, sonrasında da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sayfası bulunmalıdır. Bu kısım bulunduktan sonra ikamet değişikliği yapılabilmektedir.

Ancak işlemin hatasız yapılabilmesi için öncelikle ikamet değişikliği nasıl yapılır sorusu ile ilgili hazırlanan talimatlar okunmalı, sonrasında değişiklik yapılmalıdır. Hatalı yapılan bir işlem, kişinin yanlış adreste görülmesine, bu da yanlış beyana girdiği için para cezası ödemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle işlemleri yaparken her bir madde detaylı olarak okunmalı ve hatasız işlem yapılmalıdır.

İkamet değişikliği yapmak için e-Devle sistemine elektronik imza ya da mobil imza ile giriş yapılabilmektedir. Girişin ardından istenilen belgeler doğru ve eksiksiz olara doldurulmalıdır. Bu işlemin bir başka yere taşındıktan 20 gün içinde yapılması gereklidir. Akse takdirde para cezası ödenmektedir.

Etiketler : Emlak Rehberi