Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?

truck

Gayrimenkul sermaye iradı, kira geliri demektir ve gerçek kişilerin elde ettiği kiralardan elde edilen gelirleri ifade etmektedir. Bu gelirler, beyana ve vergiye tabidir.

Gayrimenkul sermaye iradı, Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili maddesine göre gerçek kişilerin mallarının ve haklarının kiralanması ile elde edilen gelirleri göstermektedir. Hangi mal ve hakların kiralanması dolayısıyla gelir elde edildiği Gelir Vergisi Kanunu’nun 70’inci maddesinde belirtilmektedir.

Gerçek kişilerin elde ettiği gayrimenkul kira gelirleri, kanunda vurgulanın şartlara göre beyana ve vergiye tabi tutulmaktadır. Ancak gayrimenkul alım ve satımından elde edilen gelirler, gayrimenkul sermaye iradı olarak değil, değer artış kazancı olarak vergiye tabi olmaktadır. Bu nedenle alım ve satımdan elde edilen kazançların tamamı bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Gayrimenkul sermaye iradı, binalar, araziler, memba suları, taş ocakları, madenler, kiremit ve tuğla harmanları, gayrimenkulden ayrı olarak kiraya verilen demirbaşları, döşemeleri ve eşyaları, arama ve işletme hakları, marka ve ticaret unvanları, teknik resimler, desenler, modeller, sinema ve televizyon filmleri, ses ve görüntü bantları, telif haklarını kapsamaktadır.

Gayrimenkul sermaye iradı istisnası da her yıl yeniden belirlenmektedir. Kira gelirinin belirlenen istisna bedelinden yüksek olması durumunda gayrimenkul sermaye iradının ödenmesi söz konusu olabilmektedir

Gayrimenkul kira gelirine sahip olan kişilerin elde ettiği kira gelirinin istisnaya tabi olan bedeli, 3 bin 600 lira ile sınırlandırılmaktadır. Bu gelirin üzerine çıkanlar ise vergi ödemektedir. Bir apartman dairesinin işyeri olarak kiraya verilmesi durumunda istisnadan yararlanamayacağı da bilinmelidir.

Gayrimenkul sermaye iradı, vergi kanununda açıkça belirtilmektedir ve istisna tutarı hariç bu gelirin vergisinin ödenmemesi durumunda maliye tarafından takip başlatılabilmekte, yine ödenmemesi durumunda icra yolu ile alınabilmektedir. Bu nedenle kira gelirinin vergilendirilmesi ve bu verginin ödenmesi şarttır ve bu vergilerin, kira geliri elde edildiği sürece verilmesi gereklidir.

Gayrimenkul sermaye iradı yılın iki döneminde iki eşit taksitle ödenebilmektedir. Üzerinde sahiplenmeye veya ticari gelir elde etme hakkının olduğu tüm varlıklar için bu vergi ödenmelidir. Ayrıca bir yıl içinde elde edilen tüm gelirlerle daha önceki yıllara ait olan gelirler de o yıl içinde elde edilmiş olarak kabul edilebilmekte ve vergiye tabi olabilmektedir. Gelir ya da kiranın döviz olarak elde edilmesi durumunda da gelirin alındığı dönemdeki döviz kuru hesaplanmakta, Türk Lirası’na çevrilmekte ve bunun sonucunda ödenmesi gereken vergi ortaya çıkmaktadır.

Vergisi ödenen konut ya da diğer gayrimenkullerde de kiraya verilme durumuna göre vergi alınması söz konusudur. Ayrıca bazı yükümlülük veya mecburiyetlerin olması durumunda da indirim yapılabilmektedir. İndirim, sağlık ya da eğitim giderleri, makbuz karşılığı yapılan bağışlar, emeklilik primleri, sponsorluk giderleri gibi giderlerde söz konusudur. Bu tür harcamaların belgelenmesi zorunludur. Bu giderler belgeli olarak beyan edildiğinde gayrimenkul sermaye iradı kapsamında ödenecek vergiden düşülmektedir.

"Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?" Yorumlar

"Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?" Benzer Haberler


Gayrimenkul Sektörü Her Zaman Kazançlı!

Gayrimenkul Sektörü Her Zaman Kazançlı!

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi Deniz Karataş, Emlak Konut GYO ve GYODER liderliğinde gündeme taşınmış olan 240 ay %0.79 vade oranlı kampanyayı anlattı. Emlak Konut'un kampanyalarının sektörü ayakta tutacağını belirtti.. Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?

FETÖ'nün Gayrimenkul Devir İşlemleri İptal Ediliyor!

FETÖ'nün Gayrimenkul Devir İşlemleri İptal Ediliyor!

OHAL çerçevesinde yayımlanmış olan Kanun Hükmünde Kararnameyle birlikte Fetullahçı Terör Örgütü'ne finansal destek sağlamak adına eşe dosta yapılmış taşınmaz ve hisse devirlerinin tümünde iptal işlemi uygulanacak.

Torunlar Gayrimenkul, Paşabahçe'de Otel İnşa Ediyor!

Torunlar Gayrimenkul, Paşabahçe'de Otel İnşa Ediyor!

Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?. Üsküdar sahilinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmış olan "dolgu" kararının sonrasında başka bir "dolgu" projesi de Beykoz'da ortaya çıkmış durumda. Torunlar Gayrimenkul'ün 49 yıllığına kiraladığı Beykoz Paşabahçe'deki Tekel Fabrikası'nın arazisine kazı, dolgu düzenlemesi yapacak.

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Murat Kurum, son zamanlarda oluşan "Gayrimenkul sektöründe balon oluştu. Konut fiyatları düşüşe geçti" tartışmalarına son noktayı koydu. Son 1 ayda Türkiye'ye 4200 konut yaptık . Hiçbir şekilde ne krizimiz var ne balonumuz... 1 ay içerisinde toplamda 2000 konutun satışını tamamladık.. Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Maltepe Rönesans Hayat

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Maltepe Rönesans Hayat

Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından hayata geçirilmeye devam eden Maltepe Rönenans Hayat, en güzel fiyatları ile dikkatleri çekiyor.

Gayrimenkul Enerjisi Raporu Sonuçları Açıklandı!

Gayrimenkul Enerjisi Raporu Sonuçları Açıklandı!

CLK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkul Enerjisi Raporu sonuçlarını açıkladı. Rapor neticesinde geçen yıl toplam olarak 478.466 taşınma işlemi gerçekleşti.. Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?

Gayrimenkul Değeri Nasıl Belirlenir?

Gayrimenkul Değeri Nasıl Belirlenir?

Ev ya da işleri almak isteyenler, ödeyecekleri fiyatın mülkün gerçek değeri olup olmadığını bilmek istemektedir. Peki, gayrimenkul değeri nasıl belirlenir? Gayrimenkul değerinin belirlenmesi için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Başaran Gayrimenkul Yatırım Mina Towers

Başaran Gayrimenkul Yatırım Mina Towers

Fikirtepe'nin en güzel bölgesinde inşasına devam edilen Mina Towers yatırımcılar için yeni açıklamalar da yapmaya devam ediyor.