Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?

Gayrimenkul Sermaye İradı Nedir?
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 10 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gayrimenkul sermaye iradı, Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili maddesine göre gerçek kişilerin mallarının ve haklarının kiralanması ile elde edilen gelirleri göstermektedir. Hangi mal ve hakların kiralanması dolayısıyla gelir elde edildiği Gelir Vergisi Kanunu’nun 70’inci maddesinde belirtilmektedir.

Gerçek kişilerin elde ettiği gayrimenkul kira gelirleri, kanunda vurgulanın şartlara göre beyana ve vergiye tabi tutulmaktadır. Ancak gayrimenkul alım ve satımından elde edilen gelirler, gayrimenkul sermaye iradı olarak değil, değer artış kazancı olarak vergiye tabi olmaktadır. Bu nedenle alım ve satımdan elde edilen kazançların tamamı bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

Gayrimenkul sermaye iradı, binalar, araziler, memba suları, taş ocakları, madenler, kiremit ve tuğla harmanları, gayrimenkulden ayrı olarak kiraya verilen demirbaşları, döşemeleri ve eşyaları, arama ve işletme hakları, marka ve ticaret unvanları, teknik resimler, desenler, modeller, sinema ve televizyon filmleri, ses ve görüntü bantları, telif haklarını kapsamaktadır.

Gayrimenkul sermaye iradı istisnası da her yıl yeniden belirlenmektedir. Kira gelirinin belirlenen istisna bedelinden yüksek olması durumunda gayrimenkul sermaye iradının ödenmesi söz konusu olabilmektedir

Gayrimenkul kira gelirine sahip olan kişilerin elde ettiği kira gelirinin istisnaya tabi olan bedeli, 3 bin 600 lira ile sınırlandırılmaktadır. Bu gelirin üzerine çıkanlar ise vergi ödemektedir. Bir apartman dairesinin işyeri olarak kiraya verilmesi durumunda istisnadan yararlanamayacağı da bilinmelidir.

Gayrimenkul sermaye iradı, vergi kanununda açıkça belirtilmektedir ve istisna tutarı hariç bu gelirin vergisinin ödenmemesi durumunda maliye tarafından takip başlatılabilmekte, yine ödenmemesi durumunda icra yolu ile alınabilmektedir. Bu nedenle kira gelirinin vergilendirilmesi ve bu verginin ödenmesi şarttır ve bu vergilerin, kira geliri elde edildiği sürece verilmesi gereklidir.

Gayrimenkul sermaye iradı yılın iki döneminde iki eşit taksitle ödenebilmektedir. Üzerinde sahiplenmeye veya ticari gelir elde etme hakkının olduğu tüm varlıklar için bu vergi ödenmelidir. Ayrıca bir yıl içinde elde edilen tüm gelirlerle daha önceki yıllara ait olan gelirler de o yıl içinde elde edilmiş olarak kabul edilebilmekte ve vergiye tabi olabilmektedir. Gelir ya da kiranın döviz olarak elde edilmesi durumunda da gelirin alındığı dönemdeki döviz kuru hesaplanmakta, Türk Lirası’na çevrilmekte ve bunun sonucunda ödenmesi gereken vergi ortaya çıkmaktadır.

Vergisi ödenen konut ya da diğer gayrimenkullerde de kiraya verilme durumuna göre vergi alınması söz konusudur. Ayrıca bazı yükümlülük veya mecburiyetlerin olması durumunda da indirim yapılabilmektedir. İndirim, sağlık ya da eğitim giderleri, makbuz karşılığı yapılan bağışlar, emeklilik primleri, sponsorluk giderleri gibi giderlerde söz konusudur. Bu tür harcamaların belgelenmesi zorunludur. Bu giderler belgeli olarak beyan edildiğinde gayrimenkul sermaye iradı kapsamında ödenecek vergiden düşülmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com