Gayrimenkul Değeri Nasıl Belirlenir?

Gayrimenkul Değeri Nasıl Belirlenir?

Ev ya da işleri almak isteyenler, ödeyecekleri fiyatın mülkün gerçek değeri olup olmadığını bilmek istemektedir. Peki, gayrimenkul değeri nasıl belirlenir? Gayrimenkul değerinin belirlenmesi için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Ev ya da işleri almak isteyenler, ödeyecekleri fiyatın mülkün gerçek değeri olup olmadığını bilmek istemektedir. Peki, gayrimenkul değeri nasıl belirlenir? Gayrimenkul değerinin belirlenmesi için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler bilindiğinde satın alınan gayrimenkulün geçek değerinin bulunması son derece kolay olmaktadır.

Gayrimenkul değeri nasıl belirlenir diye soru sorulduğunda verilecek ilk cevap, aylık kira bedeline göre belirlenir olmaktadır. Bu yöntemin, basit ancak en doğru yöntem olduğu belirtilmektedir. Bir mülkün kira bedeli yüksekse mülkün değeri fazla, kira bedeli düşükse mülkün değeri düşüktür.

Türkiye’de genel olarak ev değerleri, ortalama 214 aylık kira bedeli ile hesaplanmaktadır. Ancak İstanbul’da bu durum farklıdır. İstanbul’da bir evin değeri hesaplanırken 212 aylık kira bedeli baz alınmaktadır. Dolayısı ile satın alınan bir evin değeri yaklaşık olarak 18 yıl üzerinden hesaplanmaktadır. Gayrimenkul değeri nasıl belirlenir denildiğinde 18 yıllık kira bedeli ile belirlenir denilebilmektedir.

212 ya da 214 aylık süreler, çok yüksek değere sahip konutlarda geçerli olmamaktadır. Özellikle değeri milyonlarca lirayı bulan daireler, 30 hatta 40 yıllık kira bedeli ile belirlenebilmektedir. Ancak genel süreler işyerleri için 14 ila 16 yıl, konutlar içinse 17 ila 20 yıldır. Bu da ortalama olarak 214 aylık kira bedeline tekabül etmektedir.

Gayrimenkul değeri nasıl belirlenir sorusunun bir başka cevabı da konum ve özelliklerinin kıyaslanmasıdır. Halk arasında bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Bir konutun konumunun fiyatını etkileyen en önemli faktör olduğu herkes tarafından kabul görmüştür. İlçenin yanı sıra mahalle ve sokak bile fiyatla ilgili önemli faklara neden olabilmektedir. Satın alınmak istenen konuta benzer durumdaki diğer evlerin fiyatları karşılaştırılarak evin ortalama değerini bulmak mümkündür. Ancak yöntemin sağlıklı olabilmesi için karşılaştırma yapılan evlerle satın alınacak evin özelliklerinin birbirine yakın olması gereklidir.

Gayrimenkul değeri nasıl belirlenir sorusu sorulurken bazı önemli püf noktalarının bulunduğunu da söylemek gereklidir. Örneğin konutun merkezi yerde bulunması, ulaşım imkanlarının fazla olması, binanın yeni tamamlanması, dairenin güney cephede bulunması, alt katta yer almaması, binadaki asansör, havuz, manzara, ortak kullanım alanları gibi ayrıcalıklar, gayrimenkulün değerinin artmasına neden olmaktadır.

Gayrimenkul değeri nasıl belirlenir derken emlak ofisleri araştırılarak da belirlenir denilebilmektedir. Satın alınmak istenen konutun çevresinde bulunan emlak ofislerine benzer evlerin metrekare birim fiyatının sorulması mümkündür. Ancak emlak ofisindeki kişinin vereceği fiyatın ortalama bir fiyat olduğu bilinmelidir. Çünkü fiyat, konutun içini görmeden verilmiştir ancak ortalama değer için uygun yöntemlerden biridir.

Bir başka yöntemde özellikle kredi ile ev alanların uygulayabileceği yöntemdir. Bu şekilde gayrimenkul değeri nasıl belirlenir denildiğinde, ekspertiz raporunun kullanılması cevabı verilmektedir. Konut kredi ile satın alınacaksa banka ekspertiz göndermektedir. Bu uzmanın belirlediği fiyat da genellikle doğru olarak kabul edilmektedir. Bu sayede evin gerçeğe en yakın değerinin öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

Etiketler : Emlak Rehberi   gayrimenkul kira değeri nasıl bulunur