Fikirtepe’de Ciddi Altyapı Sorunları Var!

Fikirtepe’de Ciddi Altyapı Sorunları Var!
Editör: Hasan Aker Kentsel Dönüşüm 21 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kentsel dönüşüm yılan hikayesine döndüğünü her seferinde belirtmiş olduğumuz Fikirtepe mahallesinde birkaç proje teslim aşamasına gelmiş durumda fakat İBB altyapı ve yolları tamamlamadığı için evini teslim alan ev sahiplerini çok zorlu bir zaman bekliyor gibi duruyor.

İstanbul’da kentsel dönüşümün en çok dikkat çektiği mahalle olan Fikirtepe’de 6 sene boyunca devam etmekte olan ve çok problemle karşılaşılan kentsel dönüşüm projesi hala problemler ortaya çıkarmakta. Bazı inşaat şirketleri projelerinde sona geldi ve anahtar teslimlerini yapmaya başladı fakat İBB’nin yapması gereken yollar ve altyapı çalışmaları henüz başlanmaması sebebiyle hem anahtar teslim alacak olan ev sahiplerini hem de müteaahhitleri büyük düşünceler içerisine koyuyor.

Dairelerini 6 yıl sonra hemen teslim almak istemekte olan hak sahipleri ve kira yardımı vermeyi bırakmak isteyen firmalar yavaş yavaş teslim etmeye başlayan şirketler kanalizasyon, asfalt ve kaldırım çalışmalarının çok yavaş yürütüldüğü Fikirtepe’ye taşınacak hak sahiplerini çok sıkıntılı süreç bekliyor. Muaf olmalarına rağmen her yapı adasından 5.000.000 TL  altyapı harcı almış olan İBB’nin 300.000.000 kaynağı aktif olarak bulunmasına rağmen hala işleri çok yavaş yapması büyük tepkileri ve dikkatleri üzerine çekmekte.

ANAHTAR TESLİMLERİ YAPILACAK

1.350.000 m2‘lik alanda gerçekleştirilmiş olan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi sona erdindiğinde bölge içerisinde toplam olarak 35.000 adet yeni ev ve 2.5000 adet yeni dükkan, mağaza bulunacak. Fikirtepe’de, 60 tane yapı adasının 32 tanesin de inşaat çalışmaları başlamıştı ve güzelce yürüyor. 2017 yılının beraberinde teslimlere başlamakta olan bir kaç firma bulunduğu gibi, kaba inşaatlarını sona erdirerek ince işlerine devam etmekte olan ve teslim sürecine yavaş yavaş yaklamış firmalarda bulunmakta, Teknik Yapı, Baysaş, Nuhoğlu, Emay, Erkan, Pana Yapı gibi sektör devleri projeleri teslim etmeye başlıyor. Yeni kapasiteye bakılarak yapılmış olan gelişmiş altyapı ve prestijli caddelerin olacağı belirtilen semtte ulaşım ve sosyal alanların ne zaman tamamlanacağı bilinmediği gibi bu konuda hakkında hiçkimse bilgi sahibi olamıyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com