Ev sahibi en fazla ne kadar depozito isteyebilir?

Ev sahibi en fazla ne kadar depozito isteyebilir?

Ev sahiplerinin en fazla ne kadar depozito isteyebileceği Kira Hukukunda yeniden düzenlenmiş ve 'Güvence Bedeli' adı altında Kanunda yerini almıştır. Düzenlenen Kanun ile en fazla depozito oranını sizler için yazdık...

Sürekli artan nüfus, ev fiyatlarının yüksekliği, banka kredi faiz oranları ile ev alma planları sürekli ertelenmektedir. Ertelenen bu plan ile kiralık ev arayışları sürmekte ve ev sahiplerinin fazla depozito istemesi kiracıları düşündürmektedir.  Ev sahibinin en fazla ne kadar depozito isteyeceği haberimizde...

Ev sahibi ne kadar depozito isteyebilir?


Evini değiştirmek isteyenler, yeni evlenenler, tayin edilenler ve üniversiteyi kazanan öğrenciler yaz aylarında kiralık ev talebini arttırmaktadır.Talebin artması ile kiralık ev bulmak zorlaşmaktadır. 

Kiracı ve ev sahibi aralarında anlaştıkları takdirde kira sözleşmesi imzalayarak ev kiralama işini sonlandırmaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra kira bedeli ev sahibine ödeniyor. 

Ev sahipleri evde oluşabilecek hasar, ödenmeyen fatura ve benzeri borçlarda kullanılmak üzere kiracıdan  depozito talep edebilmektedir.  

Ev sahibi en fazla ne kadar depozito isteyebilir?

Depozito bedeli, yasalara uygun miktarda olmalıdır. Kira hukukuna ilişkin yeni düzenlemeye göre Depozito ‘’Güvence Bedeli’’ başlığı adı altında kanunda yerini almış  ve  düzenleme yapılmıştır. Kanuna göre, "eğer depozito yani güvence bedeli sözleşmede kararlaştırılmışsa, 3 aylık kira bedelini geçemeyecektir. " denilmiştir. 

Ayrıca depozito kiracı tarafından Bankaya açılacak olan vadeli mevduat hesabına ‘ev sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere’ şerhi ie yatırılmalıdır. Kiracının evi boşaltarak  kira sözleşmesinin sona ermesi durumunda ev sahibinin, üç ay içinde dava açmaması veya icra iflas yoluyla takibe girişmemesi üzerine  kiracı yatırdığı parayı geri çekebilecektir.  

 

 

 

 

Etiketler : Emlak Rehberi