Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

truck

Ev satın almak ciddi bir alışveriştir ve bu nedenle ev satın alırken yapılması gerekenler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Evin pazarlığı ve yapılacak ödeme ile ilgili anlaşmanın tamamlanmasının ardından ev alımı için yasal süreç başlamış olmaktadır.

Ev satın almak ciddi bir alışveriştir ve bu nedenle ev satın alırken yapılması gerekenler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Evin pazarlığı ve yapılacak ödeme ile ilgili anlaşmanın tamamlanmasının ardından ev alımı için yasal süreç başlamış olmaktadır. Yasal süreçler sorun çıkmaması durumunda 1 ila 2 gün içinde tamamlanmaktadır. Ancak sorun çıktığında sürenin uzaması söz konusu olmaktadır. 

Ev satın alırken yapılması gerekenler arasında yasalara tam olarak uyulması gelmektedir. Yasalara uyulmadığında ileriki zamanlarda cezalarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle ev satın alınırken dikkatli olunması, yasal mevzuatlara harfiyen uyulması gereklidir.

Konut alım süreci belediye ve tapu aşamalarından meydana gelmektedir. Bu aşamalarda ev satın alırken yapılması gerekenler tam olarak bilinmelidir.

Ev alırken belediyede yapılacak işlemleri iyi bilmek gereklidir. Ev satın alırken ilk yapılması gereken işlem, konutun bağlı bulunduğu belediyeden rayiç bedelin belirlenmesidir. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olmalıdır. Bu bedel, evin satın alma bedelinin belediyeye bildirildiği ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Basit bir işlem olmakla birlikte bedel doğru olarak beyan edilmediğinde ağır ceza ve vergi yüküne maruz kalınabilmektedir.

Ev satın alırken yapılması gerekenler tam olarak bilindiğinde ileride yüklü cezalarla karşı karşıya kalınmamaktadır. Düşük gösterilen rayiç bedellere tapu harcı cezası verilmektedir. Tapu alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı yüzde 2 tapu harcı ödemektedir. Tapu harçları, belediyenin belirlediği rayiç bedelin yüzde 2 alınarak hesaplanmaktadır. Yani, Rayiç bedelin düşük gösterilmesi, daha az tapu harcı ödenmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyenler rayiç bedellerini düşük göstermiştir. Ancak bu duruma Gelir İdaresi Başkanlığı müdahale etmiş, bankalardan çekilen kredi tutarlarını istemiş, beyan edilen rayiç bedellerle kıyaslamıştır. Çekilen kredi tutarı, beyan ettiği rayiç bedelinden yüksek olanlara da aradaki farkın cezası kesilmiştir. Ayrıca bu cezaya yasal faiz ve yanıltıcı beyandan dolayı ek cezalar verilmiştir.

Ev satın alırken yapılması gerekenler arasında rayiç bedelin düşük gösterilmemesi gelmektedir. Rayiç bedelle ilgili bir başka konu da evin alım tarihinden 5 yıl geçmeden satılması durumunda ödenecek olan, Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi’dir. Cezaların gelmesinin ardından rayiç bedelin önemi anlaşılmıştır ve bu nedenle kişiler yeni konut satın alırken gerçek alım bedellerini beyan etmeye başlamıştır. Böylece rayiç bedelini alım bedelinden düşük bildiren, evini satın aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden satanlar, aradaki alım ve satım farkından dolayı fazla kar elde etmiş gibi görünmüştür. Bu nedenle de tahakkuk edilen vergi tutarları da yükselmiştir. Bu da sıkıntılara neden olmuştur.

Ev satın alırken yapılması gerekenler arasında tapuda yapılacak olan işlemler de vardır. Rayiç bedelin belirlenmesinin ardından alıcı ve satıcı yüzde 2 olan tapu harcını, Tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankaya tapu döner sermaye bedeli ile birlikte yatırmaktadır. Harçların yatırılmasının ardından gerekli evrak ile tapuya başvuru yapılmaktadır.

"Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler" Yorumlar

"Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler" Benzer Haberler


2018 Yılında Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2018 Yılında Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut sahibi olmak herkesin hayalleri arasında yer almaktadır. Günümüz şartlarında ise konut sahibi olmak düşük ve orta gelir grubuna mensup olan bireyler adına biraz zordur. Zor olduğundan dolayı seçimi iyi yapmak, zor alınan bir şeyin ileriye dönük sıkıntı çıkartma olasılığını düşürmektedir. Bundan dolayı sizler için 15 adımda ev alırken dikkat etmeniz gerekecek hususları yazdık. 2017 yılının Şubat ayının 2.haftasını bitirecek olduğumuz şu günlerde ev alacaksınız ve nelere dikkat edeceğinizi merak ediyorsunuz. Detaylar Haberimizde.... Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev Satın Alma Masrafları

Ev Satın Alma Masrafları

Ev alırken yapılan masraflarda, alım parasının haricinde bir çok ekstra masrafla karşılaşılır. Bu masrafların birkaçını unutmanız ya da hesaplayamamanız durumunda mağdur olabilirsiniz. Ev satın almaya karar verdiğinizde ne tür masrafları ödemeniz gerekir? Yanıtları...

Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler. Ev satın almak ciddi bir alışveriştir ve bu nedenle ev satın alırken yapılması gerekenler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Evin pazarlığı ve yapılacak ödeme ile ilgili anlaşmanın tamamlanmasının ardından ev alımı için yasal süreç başlamış olmaktadır.

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

Konut kredisi ile satın alınan gayrimenkullere banka tarafından ipotek konulmaktadır. Banka, borcun tamamı ödenmeden ipoteği kaldırmamaktadır. Peki, ipotekli ev nasıl satın alınır?. Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Metrekare İle Konut Satın Alma Dönemi Başladı!

Metrekare İle Konut Satın Alma Dönemi Başladı!

İnşaat sektörü içerisinde metrekare çerçevesinde satış yaparak, tasarrufu az ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasının önünü açmakta olan gayrimenkul sertifikası, firmaları da banka kredilerinden kurtarır durumda.

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır?

Pek çok vatandaş ev satın alırken ipotekli evin nasıl alınabildiği sorusu ile mücadele ediyor. İpotek kaldırılmadan tapu devir işlemi nasıl gerçekleşir sorusu pek çok kişiyi mustarip etmektedir. Peki, ipotekli ev nasıl alınır? Bu sorunun cevabı ayrıntıları ile birlikte haberimizde…. Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev Satın Alırken Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına Dikkat

Ev Satın Alırken Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına Dikkat

Ev alma planları yapılırken ya da ev satın alınırken konut kredisi kullanmak isteyenler bira daha dikkatli olmak zorundadır. Satın alma işlemleri yapılırken kat mülkiyeti ve kat irtifakı ile iskan belgesine dikkat edilmelidir.

İcradan ev nasıl satın alınır?

İcradan ev nasıl satın alınır?

İhtiyaç ya da yatırım olarak almayı düşündüğünüz bir konutu icradan yarı fiyatına alabilmeniz mümkün. İcra ihaleleri iki aşamalı yapılarak ikinci aşamaya kalan süreçte % 50 ye varan oranda ucuz daire sahibi olabilirsiniz. Bu avantaj yanında bir çok riski de getirmektedir...