Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler

Ev Satın Alırken Yapılması Gerekenler
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 5 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev satın almak ciddi bir alışveriştir ve bu nedenle ev satın alırken yapılması gerekenler detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Evin pazarlığı ve yapılacak ödeme ile ilgili anlaşmanın tamamlanmasının ardından ev alımı için yasal süreç başlamış olmaktadır. Yasal süreçler sorun çıkmaması durumunda 1 ila 2 gün içinde tamamlanmaktadır. Ancak sorun çıktığında sürenin uzaması söz konusu olmaktadır. 

Ev satın alırken yapılması gerekenler arasında yasalara tam olarak uyulması gelmektedir. Yasalara uyulmadığında ileriki zamanlarda cezalarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle ev satın alınırken dikkatli olunması, yasal mevzuatlara harfiyen uyulması gereklidir.

Konut alım süreci belediye ve tapu aşamalarından meydana gelmektedir. Bu aşamalarda ev satın alırken yapılması gerekenler tam olarak bilinmelidir.

Ev alırken belediyede yapılacak işlemleri iyi bilmek gereklidir. Ev satın alırken ilk yapılması gereken işlem, konutun bağlı bulunduğu belediyeden rayiç bedelin belirlenmesidir. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olmalıdır. Bu bedel, evin satın alma bedelinin belediyeye bildirildiği ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Basit bir işlem olmakla birlikte bedel doğru olarak beyan edilmediğinde ağır ceza ve vergi yüküne maruz kalınabilmektedir.

Ev satın alırken yapılması gerekenler tam olarak bilindiğinde ileride yüklü cezalarla karşı karşıya kalınmamaktadır. Düşük gösterilen rayiç bedellere tapu harcı cezası verilmektedir. Tapu alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı yüzde 2 tapu harcı ödemektedir. Tapu harçları, belediyenin belirlediği rayiç bedelin yüzde 2 alınarak hesaplanmaktadır. Yani, Rayiç bedelin düşük gösterilmesi, daha az tapu harcı ödenmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyenler rayiç bedellerini düşük göstermiştir. Ancak bu duruma Gelir İdaresi Başkanlığı müdahale etmiş, bankalardan çekilen kredi tutarlarını istemiş, beyan edilen rayiç bedellerle kıyaslamıştır. Çekilen kredi tutarı, beyan ettiği rayiç bedelinden yüksek olanlara da aradaki farkın cezası kesilmiştir. Ayrıca bu cezaya yasal faiz ve yanıltıcı beyandan dolayı ek cezalar verilmiştir.

Ev satın alırken yapılması gerekenler arasında rayiç bedelin düşük gösterilmemesi gelmektedir. Rayiç bedelle ilgili bir başka konu da evin alım tarihinden 5 yıl geçmeden satılması durumunda ödenecek olan, Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi’dir. Cezaların gelmesinin ardından rayiç bedelin önemi anlaşılmıştır ve bu nedenle kişiler yeni konut satın alırken gerçek alım bedellerini beyan etmeye başlamıştır. Böylece rayiç bedelini alım bedelinden düşük bildiren, evini satın aldığı tarihin üzerinden 5 yıl geçmeden satanlar, aradaki alım ve satım farkından dolayı fazla kar elde etmiş gibi görünmüştür. Bu nedenle de tahakkuk edilen vergi tutarları da yükselmiştir. Bu da sıkıntılara neden olmuştur.

Ev satın alırken yapılması gerekenler arasında tapuda yapılacak olan işlemler de vardır. Rayiç bedelin belirlenmesinin ardından alıcı ve satıcı yüzde 2 olan tapu harcını, Tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankaya tapu döner sermaye bedeli ile birlikte yatırmaktadır. Harçların yatırılmasının ardından gerekli evrak ile tapuya başvuru yapılmaktadır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com