Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

truck

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır ve bu sözleşme süresi bitiminde sona ermemektedir. Herhangi bir fesih bildirimi olmadığında aynı koşullarda bir yıllığına daha yenilenmiş olarak kabul edilmektedir.

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır ve bu sözleşme süresi bitiminde sona ermemektedir. Herhangi bir fesih bildirimi olmadığında aynı koşullarda bir yıllığına daha yenilenmiş olarak kabul edilmektedir. Yenilenen kiralamalarda da kira bedeline yıllık olarak zam yapılmaktadır. Yıllık zam hesabı ev ve işyerlerinde farklı olabilmektedir. Peki, ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir? Yasa, konutlarda kira zammı hesaplaması, dönemin üretici fiyat endeksi oranlarına göre yapılmasını emretmektedir.

Enflasyon oranları da her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır. Örneğin enflasyon verilerine yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,98 oranında arttığı varsayıldığında, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), bir önceki aya göre yüzde 0,98 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,21 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,14 artış gösterdiği düşünülmektedir. Bu durumunda bir önceki yılın aynı ayına göre oran olan yüzde 6,21, ilgili ayda yenilenen kiralama hesaplamalarında kullanılmalıdır.

Kiralayan, kiracısı ile yaptığı sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapabilmekle birlikte evdeki kiracıya istediği oranda zam yapılması mümkün olmamaktadır. Kiraya zam yapılacağı zaman ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir diye araştırma yapılması gereklidir.

Kira bedeline yapılacak zam sınırlamaları Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Yıllık ve daha üzün süreli kira sözleşmeleri de aynı kanun kapsamındadır. Taraflar arasında anlaşma yoksa kira bedelinin bir önceki yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmeyecek şekilde yapılması gereklidir. Taraflarca anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun olan ya da beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde, ayrıca sonraki her beş yılın sonunda kira bedeli, üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak belirlenmektedir.

5 yıl ve daha uzun süreli kiralamalarda kira bedeli yabancı para cinsinden kararlaştırılmışsa beş yıl tamamlanmadıkta kira bedelinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ancak her ne olursa olsun kiracı ile ev sahibini karşı karşıya getiren konuların başında kira zammı gelmektedir. Bu nedenle hem ev sahibi hem de kiracının ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir sorusunun cevabını bilmesi gereklidir. Eski Borçlar Kanunu’nda herhangi bir üst sınır bulunmamakta, ev sahibi dilediği oranda zam yapabilmekteydi.

Ancak yeni Borçlar Kanunu bu durumu değiştirmiştir. Yeni kanun, zam oranını ÜFE’yi geçmeyecek şekilde olmasını belirlemiştir. Dolayısı ile ev sahibinin, ÜFE’nin üstünde bir zam yapması söz konusu değildir. Kira artış oranı hesaplanırken ÜFE’nin 12 aylık ortalamasının baz alınması gereklidir. ÜFE, TÜİK tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Kiraya yapılacak zam oranı bu şekilde belirlenebilmektedir. Ev sahibi ÜFE’nin üstünde zam yapmak istediğinde ve kiracı da bunu kabul etmediğinde “kira tespit davası” açılabilmektedir. Bu durumda kira bedelin mahkeme belirlemektedir. 

"Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?" Yorumlar

"Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?" Benzer Haberler


Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır ve bu sözleşme süresi bitiminde sona ermemektedir. Herhangi bir fesih bildirimi olmadığında aynı koşullarda bir yıllığına daha yenilenmiş olarak kabul edilmektedir. . Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Ev Sahibi Ne Kadar Depozito İsteyebilir?

Ev Sahibi Ne Kadar Depozito İsteyebilir?

Ev kiralanırken ev sahibi, evde bulunan demirbaş, boya ve benzeri ayrıntılar için güvence bedeli almaktadır ve bu bedele depozito adı verilmektedir. Peki, ev sahibi ne kadar depozito isteyebilir? Konut kiralayacak olanların ev sahipleri ile kira sözleşmesi yapması gereklidir.

Konutta 20 Yıl Vade Kampanyası 5 Günde 750 Kişiyi Ev Sahibi Yaptı!

Konutta 20 Yıl Vade Kampanyası 5 Günde 750 Kişiyi Ev Sahibi Yaptı!

Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?. Emlak Konut GYO tarafından başlatılmış olan konutta 20 yıl vade kampanyası 5 gün içerisinde tam 750 kişiyi ev sahibi yapmış durumda. 1 Şubat 2017 tarihinde başlatılmış olan kampanya 5 gün içerisinde 605.000.000 TL'lik satış yaptı.

Peşinatsız Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Peşinatsız Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Ülkemizde yaşayan alt gelir sınıfı ve orta gelir sınıfına mensup olan vatandaşlarımızın ev sahibi olma hayalini gerçekleştirme noktasında bazı vatandaşlarımız peşinat sıkıntısı çekmektedir. Bu peşinat ödeme hususunda herhangi bir çıkar yok var mı, peşinatsız nasıl ev sahibi olunur gibi sorularınızın cevabı haberimizde…. Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Şok Marketler Sahibi Kim?

Şok Marketler Sahibi Kim?

12 yıl önce toplam 13 mağazası ile market sektörüne adım atan ŞOK Marketler Ticaret A.Ş., Migrosu’un sahipliğinde 2011 yılına kadar mağaza sayısını 1500 çıkarmıştı. Market sektörünün hangi iddialı ismi Şok Market’i satın aldı? Merak ettiğiniz detaylar yazımızda.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…. Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Başakşehir Avrupa Konutları'nda %5 Peşinatla Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Başakşehir Avrupa Konutları'nda %5 Peşinatla Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Artaş İnşaat imzasıyla inşa edilmekte olan Başakşehir Avrupa Konutları projesi adına başlatılmış olan kampanya çerçevesinde %5 peşinat ile daire sahibi olmak mümkün hale getirildi.

Bizim Evler 7 Projesinde %5 Peşinatla Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Bizim Evler 7 Projesinde %5 Peşinatla Ev Sahibi Olmak Mümkün!

İhlas Yapı; Bizim Evler 6'da teslime hazır olan daireleri yatırımcıya iletirken, Bizim Evler 7'de %5 peşinatla konut sahibi olma fırsatı vermekte.