Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır ve bu sözleşme süresi bitiminde sona ermemektedir. Herhangi bir fesih bildirimi olmadığında aynı koşullarda bir yıllığına daha yenilenmiş olarak kabul edilmektedir.

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanmaktadır ve bu sözleşme süresi bitiminde sona ermemektedir. Herhangi bir fesih bildirimi olmadığında aynı koşullarda bir yıllığına daha yenilenmiş olarak kabul edilmektedir. Yenilenen kiralamalarda da kira bedeline yıllık olarak zam yapılmaktadır. Yıllık zam hesabı ev ve işyerlerinde farklı olabilmektedir. Peki, ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir? Yasa, konutlarda kira zammı hesaplaması, dönemin üretici fiyat endeksi oranlarına göre yapılmasını emretmektedir.

Enflasyon oranları da her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır. Örneğin enflasyon verilerine yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,98 oranında arttığı varsayıldığında, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), bir önceki aya göre yüzde 0,98 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,21 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,14 artış gösterdiği düşünülmektedir. Bu durumunda bir önceki yılın aynı ayına göre oran olan yüzde 6,21, ilgili ayda yenilenen kiralama hesaplamalarında kullanılmalıdır.

Kiralayan, kiracısı ile yaptığı sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapabilmekle birlikte evdeki kiracıya istediği oranda zam yapılması mümkün olmamaktadır. Kiraya zam yapılacağı zaman ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir diye araştırma yapılması gereklidir.

Kira bedeline yapılacak zam sınırlamaları Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Yıllık ve daha üzün süreli kira sözleşmeleri de aynı kanun kapsamındadır. Taraflar arasında anlaşma yoksa kira bedelinin bir önceki yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmeyecek şekilde yapılması gereklidir. Taraflarca anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun olan ya da beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde, ayrıca sonraki her beş yılın sonunda kira bedeli, üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak belirlenmektedir.

5 yıl ve daha uzun süreli kiralamalarda kira bedeli yabancı para cinsinden kararlaştırılmışsa beş yıl tamamlanmadıkta kira bedelinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ancak her ne olursa olsun kiracı ile ev sahibini karşı karşıya getiren konuların başında kira zammı gelmektedir. Bu nedenle hem ev sahibi hem de kiracının ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir sorusunun cevabını bilmesi gereklidir. Eski Borçlar Kanunu’nda herhangi bir üst sınır bulunmamakta, ev sahibi dilediği oranda zam yapabilmekteydi.

Ancak yeni Borçlar Kanunu bu durumu değiştirmiştir. Yeni kanun, zam oranını ÜFE’yi geçmeyecek şekilde olmasını belirlemiştir. Dolayısı ile ev sahibinin, ÜFE’nin üstünde bir zam yapması söz konusu değildir. Kira artış oranı hesaplanırken ÜFE’nin 12 aylık ortalamasının baz alınması gereklidir. ÜFE, TÜİK tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Kiraya yapılacak zam oranı bu şekilde belirlenebilmektedir. Ev sahibi ÜFE’nin üstünde zam yapmak istediğinde ve kiracı da bunu kabul etmediğinde “kira tespit davası” açılabilmektedir. Bu durumda kira bedelin mahkeme belirlemektedir. 

Etiketler : Emlak Rehberi