Ev Almak İsteyenler İçin En Önemli Kriter Hangisi?

Ev Almak İsteyenler İçin En Önemli Kriter Hangisi?

Ev almak son derece önemli bir karardır. Sonuç olarak ömür boyu yaşanacak bir mekan seçilmektedir. Ancak ev almak isteyenler için önemli kriter bilindiğinde, çok daha konforlu bir hayat sürülmesi mümkün olmaktadır.

Ev almak isteyenler için en önemli kriter belirlenirken nasıl bir yerde oturmak istendiği tam olarak bilinmelidir. Bahçeli bir ev ya da bir apartman dairesinde oturmak mı istendiğinin bilinmesinin yarı sıra bütçenin durumu da bilinmelidir.

Ev almak isteyenler için öncelikli olan, zorlu karar sürecinin başarılı bir şekilde yönetilmesidir. Ev alma sürecinde kritik noktalar göz önünde tutulmalıdır. Sonuçta alınacak hatalı bir karar, çok zor durumlarla karşı karşıya kalınmasına neden olabilmektedir.

Ev almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Örneğin satın alınması planlanan evin kentsel dönüşüme dahil olup olmayacağı, evin tapusunun bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Çevredeki evlerin fiyatlarını da kıyaslamak gereklidir.

Ev almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bir başka husus da evin ulaşım imkanlarının durumunun ne olduğudur. İlerleyen dönemde evin değer kaybına uğrayıp uğramayacağı da bilinmelidir. Satın alınacak olan konutun güneş görüp görmedi de son derece önemlidir. Özellikle ısınma sorunları ile karşı karşıya kalmamak için bu kritere dikkat edilmelidir.

Evin bulunduğu mahalle de ev almak isteyenler için önemli kriterlerin arasında yer almaktadır. Mahallenin güvenliği de önemlidir. Komşuların güvenilir kişiler olup olmadığı da ev almadan önce sorgulanmalıdır. Satın alınacak olan evin çocuk parklarına olan yakınlığına da dikkat edilmelidir. Çocukların oyuna ihtiyaçları vardır ve bunun için en uygun alanlar, çocuk parklarıdır.

Ev almak isteyenler için önemli kriterler arasında otoparkın olup olmadığı gelmektedir. Günümüzde otopark büyük bir sorun haline gelmiştir ve bu nedenle binalarda otoparkın olması, en önemli kriterlerin arasında gelmektedir. Alınacak evin bakım ve onarım konularında ne kadar sıklıkla masraf çıkardığı da önemlidir. Ayıca evin özellikle otoyollardan ve sanayi merkezlerinden uzak olmasında yarar vardır. Çünkü buralar gürültü üreten noktalardır.

Oturum ya da yatırım amaçlı ev almak isteyenler için de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle evin tapusu incelenmelidir. Tapunun kat mülkiyetli ya da kat irtifaklı olup olmadığı öğrenilmelidir. Bunu için ilgili tapu müdürlüklerine başvurulabilmektedir. Evi satın almadan önce tapunun fotokopisini görmek de önemli bir ayrıntıdır. Satın alma aşamasında profesyonel destek almak da mümkündür.

Evin arsasının yeri de önemlidir. Arsanın sorunlu bölgede olmaması gereklidir. Aksi takdirde toprak kayması ve benzeri sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Evin büyüklüğü de ev almak isteyenler için önemli kriterler arasındadır. Yatırım amaçlı alınıyorsa büyük konutlar tercih edilmemelidir. 4 oda 1 salon yerine 2 adet 2 oda 1 salon daire satın alınarak daha yüksek bir kira geliri elde edilebilmektedir.

Ev almak isteyenler için aidata dikkat edilmesi de önemlidir. Oturum amaçlı olmayacaksa yüksek aidatı olan bir site yerine daha düşük özellikli olan bir apartman dairesi satın alınması tavsiye edilmektedir.

Etiketler : Emlak Rehberi