Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

truck

Gayrimenkul sahipleri, emlak statüsünde olan taşınmazları için her yıl emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Peki, emlak vergisi borcu nereden öğrenilmektedir? Bu borcu öğrenmek için bağlı olunan belediyeye başvurmak yeterli olmaktadır.

Bina, arazi ve arsa sahipleri, emlak statüsü içinde değerlendirilen tüm gayrimenkulleri için Emlak Vergisi ödemeleri gereklidir. Çoğu kişi emlak vergisi borcu nasıl sorgulanır diye merak etmektedir. Bunun için emlakın bulunduğu belediyeye başvurulmalıdır.

Emlak vergisi ödeme tarihleri de her yıl yayınlanan vergi takviminde ifade edilmektedir. Bu vergi, her yıl iki eşit taksitte ödenmektedir. Emlak vergisinde ilk taksit, mart ile mayıs ayları arasında, ikinci taksit ise kasım ayında ödenmektedir. Arzu edildiğinde emlak vergisinin tamamı, ilk taksit zamanında ya da öncesinde ödenebilmektedir. Emlak vergisi borcu nereden öğrenilir denildiğinde de bağlı olunan belediyeden öğrenilebilmektedir. İnternet üzerinden de sorgulama yapma imkanı bulunmaktadır. Bunun için e-belediye sistemine girilmelidir.

E-belediye sistemi üzerinden borç, bildirim, tahakkuk, ödemeler, evrak takibi, sıhhi ruhsat başvuru gibi çok sayıda işlemin online olarak yapılması mümkündür. Emlak vergisi borcu öğrenmek ve ödemek de sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E belediye sistemini bazı belediyeler aktif olarak kullanmaktadır, bazı belediyeler ise sistemde bulunmamaktadır. Bu nedenle belediye binasına giderek yada Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan emlak vergisi borcu sorgulanmalıdır. Bu arada emlak vergisi iki taksitte ödenebilirken, ilk taksitte borcun tamamı ödenmeden ikinci taksitin zamanında ödenmesi mümkün olmamaktadır.

Emlak vergisi borcu sorgulandıktan sonra kredi kartı ile ödenebilmektedir. Bazı bankalar verginin kredi kartı ile 5 taksit olarak ödenmesine imkan sağlamaktadır. Emlak vergisi ödemesini iki taksitten fazla sürede yapmak isteyenlere bankaların emlak vergisi kampanyalarını takip etmeleri tavsiye edilmektedir.

Emlak vergisi, ev, arsa, işyeri ve bina sahipleri tarafından ödenebilmektedir. Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek için de bağlı bulunan belediyeye gidilmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca belediyenin hesabının bulunduğu banka şubeleri aracılığı ile de emlak vergisi borcunun olup olmadığı öğrenilebilmektedir.

Emlak vergisi, devlete ödenmesi zorunlu olan vergiler arasında yer almaktadır. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre Türkiye’nin her yerinde bulunan tüm taşınmazlar için emlak vergisi ödenmektedir. Emlak vergisini birden fazla daireye ya da daire hissesine sahip olanlar, 200 metrekareden küçük gayrimenkulü olup da bir de yazlık evi bulunanlar, emekli aylığının haricinde gelire sahip bulunanlar, kamu ve özel sektör çalışanları, kira ve faiz geliri gibi geliri bulunanlar ödemektedir. 200 metrekareyi geçmeyen tek konutu bulunan emekliler, ev kadınları, herhangi bir gelire sahip olmayanlar, şehit yakınları, gaziler ve özürlüler için emlak vergisi borcu bulunmamaktadır. Çünkü anılan bu kişiler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

Emlak vergisi borcu olanların ödemelerini zamanında yapmaları gereklidir. Ödemenin zamanında yapılmaması halinde her ay için gecikme faizi hesaplanmakta ve ödeme zamanında bu faizle birlikte ödeme yapılmaktadır.

"Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?" Yorumlar

"Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?" Benzer Haberler


Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Pek çok kişinin ev satın alma aşamasında karşısına çıkan emlakçı ve emlak danışmanları, çoğu insan tarafından yanlış bilinmektedir. Bir çok kişi emlakçı ve emlak danışmanını aynı zannetmektedir ancak gerçek asında öyle değildir. Emlak danışmanlığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…. Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Gayrimenkul sahibi olanlar, emlak beyanı vermelidir. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken kural, emlak beyanının ilgili belediyenin Emlak Servisi’ne verilmesidir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?. Günümüzün popüler mesleklerinin arasında sayılan Emlakçılığın, yapıldığı şehir ve muhite göre kazancıda değişiklik göstermektedir. Bunların yanında sahip olunan müşteri sayısı ve ofisin açılacağı yerin seçimi de kazancın artması noktasında önem arz etmekte.

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar.... Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

2016'nın 3. çeyreğinden beri süregelen döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle emlak piyasası dar boğazdan geçiyor desek abartmış olmayız. İşte TÜİK verileriyle konut satışlarının yıllara göre eğilimi

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Son günlerde ekranlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz 20 yıl vadeli konut satışlarına dair bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladı. Emlak Konut tarafında uygulamaya koyulan konut kampanyası kapsamında yer alan 30 farklı konut projesi kapsamında ne gibi ödeme seçeneklerinin yer aldığını ve bu kapsamda kampanyadan yararlanmak için ne gibi koşulların yer aldığını haberimizde ayrıntıları ile birlikte açıkladık.. Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları satışları yarın başlıyor. Nevşehir Emlak Konutları Fiyatları ise 247 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarını buluyor.Nevşehir Emlak Konutlarında 8 konut bloğu ve 1 ofis bloğu yükseliyor.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Yeni emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir.