Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

truck

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

Yıl içerisinde yaşanan terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sebebiyle Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yerleşim yerlerinin ağır tahribinin ardından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yıkılan evlerin yeniden inşası için çalışmalar başlamıştı. Ak Parti Çevre Şehir ve Kültürden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Çiğdem Karaaslan, PKK terör örgütünün faaliyetleri sonucunda adeta harabe halini alan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yıkılan konurların yerine yeni konut ihtiyacının meydana geldiğini belirterek TOKİ’nin Sur ilçesinde yürüttüğü konut çalışmalarının önümüzdeki ay tamamlanarak konut teslimlerinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Tam anlamıyla harabeye dönen ilçenin yeniden inşası kapsamında Sur ilçesinin en merkezi yeri olarak kabul edilen Gazi Caddesindeki çalışmaların oldukça hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtirken, bu alan üzerinde yerel yapı malzemelerinin kullanılarak caddenin cephelerinin baştan düzenlenerek inşa edildiği vurgulandı.

Tam bir yıkım içerisinde olan 6 mahallede gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında gözle görülür gelişmeler kaydedilirken diğer yandan ise TOKİ tarafından ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar henüz devam etmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından Diyarbakır merkez Sur ilçesi bölgesi için alınan acele kamulaştırma kararına dair beklenen tepkinin gelmediği bilakis bu karar doğrultusunda yürütülen çalışmaların olumlu yönde devam ettiği belirtildi.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkan acele kamulaştırma kararı neticesinde yürütülen çalışmalara dair bölge halkından gelen olumlu yöndeki tepkilerin ve memnuniyetin oldukça sevindirici bir durum olduğu gözlerden kaçmıyor. Sur ilçesinde yer alan 6 mahalleye dair yenileme kapsamındaki çalışmaların oldukça özel bir çalışma olduğunu, bu sebepten ötürü de söz konusu çalışmaların ne zaman tamamlanacağı yönünde net bir söz söylenmesi pek te doğru olmuyor.

Gazi Caddesi üzerinde gerçekleşen çalışmaların artık gözle görülebilir bir safhaya geldiğini ve bu söz konusu çalışmaların yanı sıra İçkale bölgesinde de kültürel peyzaj düzenleme çalışmalarının yürütüldüğünü belirtmekte fayda var. Sur bölgesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, faaliyetlerin oldukça şeffaf bir şekilde yürütüldüğü ve bu çalışmalar kapsamında bölge halkından gelen öneri ve fikirlerin önemsenerek vatandaşla koordineli bir şekilde çalışıldığı da söylenebilir.

Oldukça sıkı bir şekilde çalışmalara devam eden TOKİ, belli başlı bölgelerde yürüttüğü çalışmaları önümüzde ay içerisinde tamamlayarak teslim sürecine girmesi beklenmektedir. Baştan aşağı yenilenen Sur ilçesi için güzel bir gelecek hazırlanıyor.

"Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı" Yorumlar

1 YORUM
  1. Güler Gürkan 21 Eylül 2018 22:55

    480 standart grubu neden teslim etmiyorlar üstelik taksitlerde ödendiği halde cevap bekliyorum

"Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı" Benzer Haberler


Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…. Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Kayapınar'da 1.381 Konutluk TOKİ Projesi

Diyarbakır Kayapınar'da 1.381 Konutluk TOKİ Projesi

Diyarbakır Kayapınar beldesine bağlı olan Üçkuyu mahallesine hayata geçirilmekte olan yatay mimarisi ve Selçuklu mimarisinden esintilerin yer aldığı 1.381 adet konutun bulunduğu toplu konut projesi kapsamında 5 tip blok bulunacak. Bu bloklarda yer alan daireler 2+1, 3+1 ve 4+1 seçenekleri ile satışa çıkarılacak.

Diyarbakır'a Gıda İhtisas OSB'si Geliyor!

Diyarbakır'a Gıda İhtisas OSB'si Geliyor!

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı. Güneydoğu'nun en önemli şehirlerinin arasında yer almakta olan Diyarbakır'dan yatırım daveti var. Bu kapsam üzerinde ilk adımı Diyarbakır Valiliği atmakta. İlk aşama olarak Diyarbakır kökenli olan, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren iş adamları şehre davet edilecek.

Engelli Dostu Diyarbakır Stadı Tamamlandı!

Engelli Dostu Diyarbakır Stadı Tamamlandı!

Ziraat Türkiye Kupası final karşılaşmasının gerçekleşeceği Diyarbakır Stadı için yürütülen inşaat çalışmalarında sona gelindi.. Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı