Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor

truck

Marmara Depremi’nin ardından 17 yıl geçse de acısı unutulmadı.Ancak başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektör yapılan çalışmalarla yaraları sardı

17 Ağustos 1999'da 7,4 büyüklüğündeki yaşanan Marmara Depremi'ndan bugüne, yapıların kalitesi, depreme karşı sağlamlığı tartışılırken Türkiye çok yol katetti. Ülkemizde Kentsel Dönüşüm Yasası ile çürük binalar yenilenirken, riskli binalar da elenmeye başladı.

Ülkemiz 17 yılı geride bırakırken çok ders aldı ve inşaat sektörü üzerine düşeni yaparak sağlıklı, başta insanı düşünen binalar ederek Marmara Depremi'nin acılarını unutturmaya başladı.

İnşaat sektörün patronları Marmara Depremi'nin yıldönümünde yine kentsel dönüşüm kavramının önemine dikkat çekerek niteliksiz yapıların bir an önce kaliteli ve estetik yapılarla yenilenmesi gerektiğini vurguladı. 

İŞTE SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN İSİMLERİNİN GÖRÜŞLERİ:  Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya

1999 Marmara depreminin ardından Türkiye'de yapılaşma anlamında bir çok değişiklik yapıldığının altını çizen Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya; “Ülkemizin maalesef ki dört bir yanı sağlıksız ve çarpık yapılarla dolu. Kapıda bekleyen deprem gerçeği de göz önüne alınarak; başta riskli yapılar olmak üzere geniş kapsamlı dönüşüm projeleriyle şehirlerimizin yenilenmesi gerekiyor. Buna ek olarak sağlıksız yapıların yanında; Türkiye genelinde yıllık 600 bin civarında da bir konut talebinden söz edebiliriz. İstanbul depremi bize oldukça acı ve büyük bir ders olmuştu. Sektör o günden bugüne büyük yol kat etti ancak daha alacağımız çok yol var. Benzeri bir doğal afete İstanbul hala hazır değil. Bu noktada başta devletimiz olmak üzere, inşaat sektörünün üzerine büyük görev düşüyor. 1999 depremi sonrasında ciddi önlemler alınıp, denetlemeler artırıldı. Son 10 yıllık dönemde İstanbul'daki çarpık yapılaşmanın dönüşümünde ciddi mesafe alındı. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Emlak Konut GYO önderliğinde çok büyük çalışmaya imza atıldı. Hükümetin bugüne dek aldığı önlemler hem şehrin yenilenmesinde, hem de inşaat sektörünün gelişimi noktasında büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda deprem sonrasında inşa edilen tüm yapıların  denetlenmesi, yapı malzeme kontrollerinin düzenli şekilde takibi nitelikli konut üretiminde de Türkiye'yi öne taşıdı. Ancak bu çalışmalar da yeterli olabilmiş durumda değil. Bugün Türkiye geneline baktığımızda çarpık kentleşmeyle birlikte genele yayılan niteliksiz yapıları hala görürüz. Bu bozuk yapılaşma başta insanımızın sağlığı ve güvenliği açısından tehdit oluştururken, Türkiye'nin imajını da zedelemektedir. Burada müteahhitlerle birlikte hak sahibi olan vatandaşlarımızın da kentsel dönüşüm hususunda  olumlu tutum sergilemesi büyük önem arz ediyor.” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla niteliksiz yapıların bir an önce kaliteli ve estetik yapılarla yenilenmesinin amaçlandığını söyleyen Çetinsaya, "Buradaki en önemli nokta; yeni geliştirilen yapıların bugünü kurtarma kaygısıyla değil de; gelecekteki Türkiye'yi ve şehirlerin karakteristiğini yansıtan, sürdürülebilir kalite anlayışına hakim nitelikli yapılardan oluşması" diye konuştu.

Çetinsaya, "Artaş İnşaat olarak biz; üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Bizim öncelikli amacımız daima; sağlıksız yapılarda oturan vatandaşlarımızı güvenli, sosyal yaşam alanları olan, nitelikli konutlara taşımaktır. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerimizde de esas aldığımız anlayış bu yönde" şeklinde konuştu.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, “Deprem evi yıkmıyor, tecrübesizlik ve nitelikli olmayan yapılar yıkıyor. Yurt dışında Japonya'da denizin ortasında, su havzalarında bile ev yapıyor. Önlemler iyi alındığında ve kaliteli binalar yapıldığında yıkılmıyor. Kentsel dönüşüme acil ihtiyaç var. Konutların bir an önce sağlık için,   huzur için kentsel dönüşüme girmesi lazım. Yapı denetimcilere de büyük iş düşüyor” dedi. 

Doğan Dağ, ev alacaklara güvenli firmaları tercih etmeleri konusunda uyarıda bulunarak “Konumundan ziyade güvenli firmalar, geleceğinizi riske atmayacak firmalar tercih edilmeli” şeklinde açıklama yaptı. 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Marmara Depremi'nin 17 yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, depremin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizdi ve depremin yıkıcı etkilerinden kurtulmanın önceliğinin güvenli binalar inşa etmekten geçtiğini belirtti. Kentsel Dönüşüm çalışmalarının önemine dikkat çekti. 

Dumankaya sözlerine şöyle devam etti: “Depremde hayatını kaybeden binlerce vatandaşımızı anıyor, ailelerinin ve yakınlarının tazelenen acılarını paylaşıyorum. Umudum ve dileğim, bu ve benzeri acıların bir daha yaşanmaması. Ülkemiz coğrafi konum olarak şiddetli depremler üretme potansiyeline sahip fay hatları üzerinde bulunuyor.”

“Başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerimiz dünyanın deprem riski en yüksek kentleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple depremlerden en az hasarla çıkabilmek için toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düşüyor. İstanbul'daki binaların yüzde 50'si 30 yaşını aşmış. Nitelikli konut çok az. Var olan konutların 4/3'ü ise niteliksiz ve depreme dayanıklı değil. Kötü yapı stoğunun değişimindeki süreç atılacak sağlıklı adımlarla ilerlemelidir.”

"Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor " Yorumlar

"Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor " Benzer Haberler


Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor

Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor

Marmara Depremi’nin ardından 17 yıl geçse de acısı unutulmadı.Ancak başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektör yapılan çalışmalarla yaraları sardı . Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor

Konutlar İçin Deprem Sigortası Zorunlu Mudur?

Konutlar İçin Deprem Sigortası Zorunlu Mudur?

Zorunlu deprem sigortası nedir? Ne işe yarar? Gerçekten yaptırmak gerekir mi? Bizim için bir külfet midir yoksa gerekli midir? Aradığınız bütün soruların cevapları burada

Ev İçin Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Ev İçin Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor . Hayatımızda çok önemli bir risk olan deprem söz konusu olduğu zaman pek çok şeyi şansa bırakmamak gerekiyor. Ev için deprem sigortası fiyatları, ev deprem sigortası fiyatlar, ev sigortası fiyatları gibi aklınıza gelen bütün bilgileri sizin için hazırladık.

Özhaseki, Marmara İçin Deprem Uyarısında Bulundu!

Özhaseki, Marmara İçin Deprem Uyarısında Bulundu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gençlere tecrübe paylaşımı adı altında düzenlenmiş olan konferansa katılım gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında konuşma gerçekleştiren Özhaseki, Türkiye üzerinde olan yapılanma sıkıntılarından bahsetti ve bu kapsamdan doğmakta olan deprem için uyarılarda bulundu.. Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor

Deprem Bölgelerinde Kentsel Dönüşüm Zorunluluk!

Deprem Bölgelerinde Kentsel Dönüşüm Zorunluluk!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özahseki, Kayseri Melikgazi Belediyesi imzasıyla birlikte yükseltilecek olan 184 adet konutun temellerinin atılması esnasında düzenlenen törene katılımlarını gerçekleştirdi. Bir takım açıklamalar yapan Mehmet Özhaseki, açıklamalarında kentsel dönüşüme değindi.

Türkiye'de 20.000.000 Konuttan, 7.000.000'u Deprem Anında Risk Taşıyor!

Türkiye'de 20.000.000 Konuttan, 7.000.000'u Deprem Anında Risk Taşıyor!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, 20.000.000 konuttan ortalama olarak 7.000.000 konutun depreme dayanıksız olduğunun tahmin edildiği yönünde bir takım açıklamalarda bulundu.. Deprem değil, kalitesiz binalar öldürüyor